Keresés

Részletes keresés

agicza Creative Commons License 2012.09.17 0 0 43

Hű, de nagyon jó, hogy felhoztad ezt a Totem-et, kösziköszi! :)) Helyette tudsz-e ajánlani hasonlóan karcsú ciprust, ami -18--20-ig lombvesztés nélkül, takarás nélkül valóban télálló? Egy 10 méteres fasorhoz kellene, olyan fajta, ami tényleg megmarad. A 'Totem' volt az egyetlen reményem... Eddig.

Előzmény: Island* (36)
agicza Creative Commons License 2012.09.17 0 0 42

Ha még nálad is, akkor az nagyon gáz... =8-O

Előzmény: ReeDonLee (40)
agicza Creative Commons License 2012.09.17 0 0 41

Én is csak egyetlen évet hagytam kint, utána a Lagerstroemia pánikszerűen ment vissza cserépbe... Viszont belvárosi, védett udvarban két méteres bokrok nőnek házfal előtt, szóval ez is elvileg -17C°-ig télálló, gyakorlatilag meg... :P  

Előzmény: Island* (39)
ReeDonLee Creative Commons License 2012.09.17 0 0 40

Tegnap leszüreteltem az idei másodérésű fügénket a Balaton északi partján. A fa 20-25 éves lehet (bokor inkább), néhány évig visszafagyott, de már szép, 2m feleltti bokor.

Két véve szaporítottam róla, kiültettem a Velencei-tó északi partján a szőlőhegyen, egy telet már kint volt, de visszafagyott, most kis takarással újra próbálkozunk.

Mindkettő dléi fekvésben van, házfaltól 3-4 m-re.

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 39

A kínai selymemirtuszok sérültek, van ami tövig vissza is fagyott....nemsokára mennek is a cserépbe, ez a szezon nem volt elég a hőséggel és az aszállyal a regenerálódáshoz, félő egy hasonló rohadék tél ki is viszi őket teljesen, nem kockáztatok:

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 38

Ezekkel nincs baj telente:

 

Jeneszter - Yucca recurvifolia - Cylindropuntia imbricata - Opuntia - Choisya ternata

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 37

Ezek pedig a büszkeségeim a horvát eredetű karcsú ciprusaink:

 

 

Ezek Kréta szigetéről származnak, a magot 7 éve hoztuk és ültettük el, lett köztük karcsú, szélesebb és "törpe" is:

 

 

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 36

Ekkora a különbség a kiültetett ciprus 'Totem' fagyérzékeny fajtánál és amit cserépben nevelek, ugyanaz a széria, a cserepes nem fagyott vissza és állandóan öntözve van (teraszdísz):

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 35

Ezek neccesek, ezért inkább dézsában nevelem a biztonság kedvéért:

 

Nyugati szamócafa - babér - káki Vaniglia

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 34

Ezek dézsába valók...

 

Jacaranda - Roseum plenum - enyvesmag és cikász - Rubis leander

 

 

Island* Creative Commons License 2012.09.16 0 0 33

A leanderes topicban ez már lerágott csont, nem is fognak nagyon válaszolni rá....

A többség a szép virágú fajtákat kedveli, azok viszont nem a hidegtűrő kategória, maximum a -5C-os határ az, amit biztonsággal átvészelnek dézsában tartva.

 

Több hobbistával beszéltem és soknak van már kiültetett Atlas vagy Villa Romaine amelyek szépen fejlődnek és bírják a hazai viszonykat kertben. DE!

- házfal mellett vannak

- kiváló mikroklíma adottságok mellett (eleve jó a hely téli védelme, tengerszint feletti magasság, házfal, belvárosi hősziget stb.)

 

Nekem a tavalyi tél volt egy kísérlet, de fogok még újabb kísérletet végezni, viszont észak-nyugat felől egy falat fogok húzni a kiültetendő növény möögé.

Nálam az Atlas, egy Atlas-Tidili, Villa Romaine és egy Cavalaire és egy Taurus maradt meg a kiültetettek közül. (Italia teljesen megfagyott.) Viszont visszafagytak, amely április végére látszódott s a legtöbb tőről hajtva kezdte újra az életét.

 

Elkövettem azt a hibát, hogy bíztam a "szőlőhegyi" klímánkban, mert több fügebokor is van a hegyen, amely állja a sarat, ezek jó indikátornövények valóban, de ezeknek a leandereknek, azt hiszem ettől függetlenül kell a házfal közelsége és plusz még téli védelem.

 

Nálunk -17,6C volt a legalacsonyabb és ez már ezeknek a hidegtűrő fajtáknak is durva!!!!

 

Vagyis azoknak javaslom a kerti kiültetést, akik több éve tartó mérés után is tudnak olyan helyet a kertjükben, ahol nem megy az extrém hideg éjjeleken sem -15C alá a hőmérséklet!!!!

Előzmény: unartis: (24)
agicza Creative Commons License 2012.09.16 0 0 32

Köszi szépen, elraktározom a tudnivalók közé, aztán 1-2 év múlva megnézzük, mit mutat a hazai gyakorlat...

Előzmény: Xenil (31)
Xenil Creative Commons License 2012.09.15 0 0 31

Szia 

Ezek nem hasracsapott értékek, ezek valós értékek úgy kell őket érteni, hogy valóban annyit bír ki semmilyen védelem nélkül a Rosseyanka régi orosz nemesítés ahol le is tesztelték és ennyi valóban kibír, egyes források még -35-ot mondanak de ez már valóban túl nagy érték. 

A diospyros khaki és virginana keresztezése ezért magyarázható a jó a fagytűres.

A Geneva Long-ot svájcban nemesítették ki, virginiana származék 4-5 cm hosszú gyümölcső valószínűleg ez is elvisel annyit, mivel a virginiana származékok többsége -30-at kibírja csak ezeket mivel nem a legjobb ízűek nem termesztik, de ezek a fajták ízre lettek nemesítve és az amerikai toplistába vannak nyugodt szívvel ajánlom őket, a csehek ilyen téren már jóval előbbre járnak mint mi náluk már elterjedőbben vannak ezek a fajták.

Előzmény: agicza (30)
agicza Creative Commons License 2012.09.15 0 0 30

A két datolyasziévás -30-as értéken akadt meg a szemem: ezek hasra csapásos rendszerben értendők vagy takarva-fóliázva, vészfűtve? Esetleg Szibáriában vagy a Kárpátokban kiszúrtak egy töbört, és annak az alján tesztelték?

Előzmény: Xenil (29)
Xenil Creative Commons License 2012.09.15 0 0 29

Hello mindenkinek 

Szóval el is kezdeném a mondokámat.

Datolyaszilvából jobb ha valami télálló fajtát választasz pl : Nikita's Gift (-20 C) Rosseyanka (-30 C) Dunaj (-20 C) Costata szintén -20C, Geneva Long (-30) esetleg Virginia származékok jöhetnek számításba pls: Yates, Szuktis

Jujubából teljesen mindegy hogy melyiket választod csak oltott legyen, mert a magról kelt kevésbé köt jól és kissebb a gyümölcse.

A fügéből és a gránátalmából olyat válasz ami kisnövésű és nagyobb termésű mert azokat könnyebb takarni ezek fagytűrése -15C.

De vannak már -18 -19 C-os tűréshatárral bírok ezekről később majd bővebben szólok.

Na akkor amilyen növényeket ajánlanák:

Szeretném még megjegyezni hogy poncirus trifolata és a yuzu nem ugynaz a poncirus teljesen télálló még a yuzu csak -12 -15 C fokos téltűréssel bír.

Yucca Baccata teljesen télálló és terem is http://davesgarden.com/guides/pf/go/53194/

Császárfa

Júdásfa

Vérszilva

Lila virágú akác

Magnolia loebneri fajták teljesen télállók

Passiflora incarnata lugasként csodás látványt nyújt és ehető termése van http://dmkert.hu/enciklopedia/kuszonovenyek/amerikai_telallo_golgotavirag

Számításba jöhetnek a törpefenyők, és kisebb ciprusok http://dmkert.hu/enciklopedia/torpefenyok

Még jól illeszkednek a képbe a télálló kaktuszok is.

Eddig ennyi majd még írok egy párat.

Unartis szeretnélek megkérdezni hogy nem e tudnál küldeni télálló kaktusz csemetéket, vagy magokat esetleg hajtásokat.

Főleg a szép virágú és teljesen télállók érdekelnek illetve a termők amiket meg akarok kóstolni ízre mi a jellemző rájuk finomak, vagy csak ehetők.

Gy.Ibi Creative Commons License 2012.09.14 0 0 28

Szia!

A kínai datolya,jujuba állítólag -30 fokig bírja.

Én most dinnyefát/papaya/,850Ft,vadcitromot,390Ft,mirtuszfügét 1190Ft,üzbég gránátalmát 750Ft,meg datolyaszilvát 3750Ft,szeretnék venni.Ebből sok fajta van,nem tudom melyik a legjobb.

unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 27

...esetleg saját tapasztlatod van-e az említett fajtákkal?

Előzmény: unartis: (26)
unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 26

Tavasszal szeretnék venni néhány fajtából, neked van a Nerium oleander ’Atlas’ és a Nerium oleander ’Atlas Nain de Tidili’

Előzmény: Island* (22)
unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 25

Szia Island!

 

Ha tudom, akkor a te linkedre hivatkoztam volna.

A leírt fajtákból mindegyikből van növényed?

Előzmény: Island* (22)
unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 24

Már voltam a "leander a híres" topic-ban, nem sok tapasztalatuk van a leírt fajtákkal, mert, ha van is egy-két növényük, arra hívatkoztak, hogy nem kockáztatják a fajtát.

Előzmény: agicza (21)
agicza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 23

Remek cikk, kiváló tapasztalati leírásokkal, köszi szépen a linket! :)

Előzmény: Island* (22)
Island* Creative Commons License 2012.09.14 0 0 22

A "forrás" is tőlem másolta még a felsorolást is - holott kategórikusan kiírtam a honlapomra, hogy saját szellemi tulajdon a cikkem - utálom az ilyet. :(((

 

A lényeg: annak javaslom az ún. hidegtűrő leanderfajták kerti nevelését, akinél a füge is megél biztonsággal!!!

De mindenképpen tavaszi ültetés mellett és házfal védelmébe javaslom kiültetni csak ezeket!!!!

 

Bővebb infó a Leander Oázis a teraszunkon c. könyvben vagy a honlapomon itt:  

 

http://www.leander.eoldal.hu/cikkek/telallo-leander-provence-hardy-tidili-cavalaire.html

Előzmény: unartis: (19)
agicza Creative Commons License 2012.09.14 0 0 21

Én meg először bekérdeznék a leanderes csajokhoz, hogy kinek sikerült már a fenti fajtákból (kétségem nincsen, hogy van, aki már beszerezte őket) egyet is sikeresen szabadfölden, takarás és vészfűtés nélkül átteleltetnie, és majd utána hihetünk az extrém téltűrési adatoknak.

Előzmény: unartis: (19)
unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 20

Szoktam járni a pálmattartók fórumra  nagyon jó témák vannak ott is!

Előzmény: Törölt nick (11)
unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 19

Télálló leanderek:

 

Nerium oleander Leander

Ki az aki ne szeretné a leandert? Szerencsére a kitartó kertészeknek jónéhány olyan változatot szelektáltak,amik már némi téli védelemmel a kertben is kiteleltethetők.Védett napos tápanyagban gazdak helyre ültessük. A kiültetésre szánt egyedek legalább 3-4 évesek legyenek. A következő fajtákkal bátran kisérletezhetünk:

Nerium Atlas ’Nain de Tidili’ (kb. -19 C)
Nerium Villa Romaine (kb. -16 C)
Nerium ’Atlas’ (kb. -15 C)
Nerium oleander ’Cavalaire’ (kb. -12 /-15C)
Nerium oleander ’Italia’ (kb. -12 /-15C)
Nerium oleander ’ Provence’ (kb. -12 /-15C)
Nerium oleander ’Hardy Red’ (kb. -12 /-15C)
Nerium oleander 'Taurus' (kb. -12 /-15C )

Jelenleg Nerium Ville Romaine van a tulajdonamba,ami nagyon jól viseli a hideget. -13C se látni rajta semmi sérülést. Tavasszal tudok vásárolni Nerium Atlas ’Nain de Tidili’ fajtát. Ez a mindenidők legtűrőbb változata.Kíváncsian várom a tulajdonságait.

 

forrás: http://palmavilag.5mp.eu/web.php?a=palmavilag&o=wVzsGABKym

unartis: Creative Commons License 2012.09.14 0 0 18

Köszönöm a jó tanácsodat!

 

Természeten nem fogom ész  nélkül kitenni és kint hagyni a drágán megszerzett növényeket, csak felvetettem a lehetőséget, azért bátorkodtam írni a babérról és az olajfáról mint lehetséges növényeket, mert van más meglepő növény csoport is amelyiknek a közelmúltban jutott az európai kertkultúra tudomására, hogy igen fagytűrő változatai is vannak, lásd télálló leanderek, egyenesen Észak-Afrikából.

Azért elképzelhető, hogy Albánia vagy Görögország magasabb pontjain élő olajfa populációk jobban tolerálják a téli hideget, mint a tengerparthoz közelebb élő példányok.

 

optimista vagyok ebben a tekintetben

Előzmény: agicza (17)
agicza Creative Commons License 2012.09.13 0 0 17

Csak halkan hadd jegyezzem meg:  minden ilyesmit, hogy babér meg olajfa, én legalább is erős fenntartásokkal kezelnék, mielőtt egy álmatlan éjszakán egyáltalán megfordulna a fejemben, hogy az Alföldön ilyesmit kiültessek... Érdemes lenne először végigolvasni a olajfás topicot, majd a nálunk is termő-ből kiválogatni a releváns hozzászólásokat, majd utána mérleget vonni, mennyire is éri meg velük vesződni...

Előzmény: unartis: (15)
unartis: Creative Commons License 2012.09.13 0 0 16

Nekem is van egy kicsike, még 30-40 cm körül van, elvileg több méteresre megnőhet.

Előzmény: islamorada (14)
unartis: Creative Commons License 2012.09.13 0 0 15

Én az olajfán lepődtem meg abból is lehetnek igen jó hidegtűrő fajták, csak körül kell nézni, honnan származnak, a babérral is elvileg ez a helyzet, sőt ha bokornak neveled kertben egy két visszafagyás után újra hajt, akár a füge alulról.

Előzmény: agicza (12)
islamorada Creative Commons License 2012.09.13 0 0 14

Vadcitromom/ yuzu/ van 3 kis csemete, magrol keltettem, abbol en is remelek fat majd.

 

Előzmény: unartis: (9)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!