Keresés

Részletes keresés

hvgabriella Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7065

 Atyavilág! Ebben a melegben? Én max kivettem a fagyóból a szárnyakat pörinek, bár főzni is őrültség!

Előzmény: vidékipupák (7063)
juhosttt Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7064

Mi a forrásban lévő vízbe (a koppasztóvízbe) sót, és szódabikarbónát teszünk. Kb 3-5 l-es a forraló fazék (nem mértem még le) és ebbe teszünk egy csomag szódabikarbónát (arra a sima fűszeres méretüre gondolok, nem ilyen extrém mennyiségekre) a sóból meg 2-3 nagymarékkal. Szóval mindent szemre. Persze kicsit többet teszünk bele az sem rossz ötlet. De a legjobb, ha akkor vágunk, amikor nem tokos. Libánál tavaly úgy csináltuk, hogy vágás előtt 1 hétig soványabb etetés, ebből az utolsó 3 nap szinte kajamegvonás és az utolsó 2 napban még vízmegvonás is. Ezt még a sötét helyen tartással is lehet fokozni, így vedleni kezd az állat. Persze ezt mi csak vágás előtt csináltuk, továbbtartás esetén nem szoktam mesterséges vedlést előidéztetni, mielőtt valaki állatkínzással vádolna.

Előzmény: Muity Mijo (7060)
vidékipupák Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7063

Akkor most a sok tyúktisztítási módszertől fellelkesülve elkezdem forralni a vizet a tyúkoknak, nehogy ebben a hidegben még megfázzanak, ha belepusztulnak a vasmérgezésbe.:-))

juhosttt Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7062

35 napra kel, és 31 nap az előkeltetés + 4 nap a bújtatás. Én a 32. nap délelőtt/délutánján pakolom át. 

Előzmény: hvgabriella (7057)
hvgabriella Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7061

Ötletes! :) Mint xaxonos barátunké.

Én futhatnák HVG néven, de még azt hinnétek, hogy valami gazdasági szakíró vagyok : P

Előzmény: DR Weiss (7058)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7060

Érdekes a példád, de én ezt nehezen tisztítható pikkelyű hal esetében már hallottam, viszont baromfinál ....

 

"A toll az agyagba sült, a madár tök tiszta lett és finom, minden zamat, zsít benn baradt."

 

Ugyanis az a rengeteg toll ebben az esetbe nem csak az agyagba, hanem a baromfi húsába is belesül, ami nem hinném, hogy valami nagy kulináris élvezetet képes az ízeivel okozni.

Szerintem ilyen esetben a merő lustaság játszott szerepet, mert amennyi időt az agyagolással tököltek, az alatt sitty-sutty meg lehetett volna szépen tisztítani azt a szerencsétlen tyúkot. Felénk amúgy a tyúk csak levesbe való, sütni vagy kirántani a fiatalabb szárnyasokat szoktuk.

Viszont az a bitumenes verzió nem lehet rossz, persze csak ha hermetikusan be van a süttendő étel burkolva. Valójában ez bármi lehet, ami forrásban van (pl. sima víz, vagy mondjuk lekvár is), esetedben a melósoknak éppen ez az anyag állt rendelkezésükre.

 

Előzmény: japipapa (7047)
hvgabriella Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7059

Nagyon szép, mind a környezet, mind a "kislibák" :)

Errefelé elég sok embernek van privát élővizes Holt-Tisza ága, vagy egy-egy daradja az ágnak :) persze főleg nem a halandóknak.

Nekünk is volt élővizes-belvizes területünk, mikor az egész 6 hektár víz alá került 2000-ben. Egy előnye volt, hogy mikor befagyott, saját jégpályánk volt. Befogtuk a csacsit a szánkó elé és hajrá:))

Nincs minden évben belvíz, de ide futnak le a csatornák, tavam akkor lesz, ha lesz 1 millám kiszedetni az egyik nádast. Igaz az önkormányzat már néztegette, hogy kiszedné legyen hova lefolynia a víznek- védendő a házakat a belvíztől, de könyörgöm 40 fokban ez nem tárgyalás téma.Az a baj, hogy eddig csak nézegette! :(

Előzmény: Muity Mijo (7041)
DR Weiss Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7058

Azt!

Előzmény: hvgabriella (7057)
hvgabriella Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7057

Szép hétvégét mindenkinek!

Jajj, nagyon örülök, hogy rajtam kívül más is ismeri a pucolási módszerem :) ergo nem lettem lehülyézve, ellenben van akinél szép emlékeket hoztam elő. Erre nem számítottam.

Az agyagos pucolási módszert felénk is használták főleg a halászok a kifogott halra sütve, de a múlt század elején ha a gulyások a bukros parton túzokot fogtak, azt is így pucolták meg / KÁDÁR LAJOS KOLOMP SZÓL A KÖDBŐL/. De nem jó ám mindegyik agyag!!

Viszont fenyőgyantához itt az Alföld közepén szerintem nehéz hozzájutni.

A kátrányosról meg az a véleményem, hogy a szükség nagy úr. Ha megkínáltak volna biztosan megkóstolom, de célirányosan én nem készítenék. Viszont mikor itt újították felfelé a kövesutat hetekig főztem a munkásoknak a kávét, délben-a nagy hőségben- a mi "birtokunk" fái alatt aludtak. Aranyosak voltak mikor besunnyogtak, hogy nem-e? esetleg?? Előbb fura volt, mert kávét nem szoktam főzni bérbe, de belementem. Soha semmihez nem nyúltak, nem szemeteltek, pedig legtöbbje roma volt. De dolgozó roma.

DR, az a német óriás nyulat takarja?

No elkanyarodtunk a kacsapucolástól. :)

Gergő, téged kérdeznélek: akkor most 31-32 vagy 35 napra kel a pézsmaréce?  Én úgy tudom, hogy 35 és a bujtatás ideje a 31-32 nap. Valamol elírva olvastam tegnap.

juhosttt Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7056

Elsőként egy kontra kérdés:

A búbos kacsa termelése jobb valamivel a többinél?

Nem hiszem hogy jobb lenne, ami nekem volt, az nem egy nagytestű, hanem ilyen parlagiféle szürke liba volt és véletlenül jött elő a búbkezdemény a fején. Szerintem csak kedvtelésből érdemes, kiemelkedő haszna nincsen. A búbos tyúkokkal is hasonló a helyzet. bár nekem eddig szerencsém volt, mivel a kakasok kiemelkedően jók voltak, a tyúkokat nem tudom, mert idén van először búbos tyúkom, majd kiderül mekkorára nőnek meg, de a többi tyúkhoz képest eléggé csak ilyen átlagosak, nem olyan kiemelkedőek mint a búbos kakasok, akik már most lekörözik a sima kakasaimat. (egy korcsoportról írtam)

Előzmény: japipapa (7054)
DR Weiss Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7055

Félre értettél! Olvad el még 1x az írásom hátha....

 

Apám és az egyik bátyám is építőiparba dolgozik (vállalkozók) tudom miről beszélsz!!!

 

És attól hogy a nevembe ott a DR én sem vagyok doktor, mert a jelentése, Deutsche Riesen!

Előzmény: japipapa (7052)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7054

Szia Gergő! Ezek a búbosok jobbak, mint a magyar libák? A hús, máj, szívósság, növekedi idő, szaporíthatógág stb. szempontjából, vagy csak kedvtelés.

 

Előzmény: juhosttt (7049)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7053

lekezeló=lekezelő

képzetebbek=kézettebbek

Bocsánat

 

Előzmény: japipapa (7052)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7052

Nem értem nevetésed? Mire használtad a lekezeló szavad? Az építő munkások nem parasztok voltak, sokan nem is képzettek , de többsége becsületes. Nem voltak doktorok, de sokszor a tőlük képzetebbek nagyobb parasztok. Köztük éltem, igaz, hogy "táskás csavargó" ként ("irodista főnök"), kijár neki tőlem a tisztelet ma is.

 

 

Előzmény: DR Weiss (7050)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7051

Az építő munkások nem igen étteremben étkeztek, helyenként még a meleg ételt sem lehetett bitosítani. Garantálom, hogy a tescós csirke mérgezőbb, mint a kátráényban sült kobász! Ha megkóstölnád, más lenne a véleményed. Azért nem voltak hülyék, a cementes zsák több rétegű volt, a belső "tiszta" rétegét használták, (egyébként is a cement keményen "hőkezelt", abban semmi baktérium nincs. Szóval csak a hő ér hozzá, semmi más. Ettem jó párszor ilyesmit (meg vendégeltek) és még ma is élek. Ki lehet bróbálni akár pácolt csirke combot is, jó!

 

 

 

Előzmény: vidékipupák (7048)
DR Weiss Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7050

:-))) Jó az a buta parasztnak..:-))))

Előzmény: vidékipupák (7048)
juhosttt Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7049

Nekem is volt, annak csak 1-2 toll ált ki a fején. A szülőjével keresztezd vissza, hátha előjön újra a búbosság, de megerősítve. Kicsit rokontenyésztés lesz, de ha már rákapsz a búbosra, akkor jöhet a vérfrissítés és a búbos egyedek kiemelése és továbbtenyésztése.

Előzmény: Lilatigris (7043)
vidékipupák Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7048

Az agyag még rendben van, de azért a kátrányt elfelejeném, mert az igencsak mérgező, főleg a belőle kipárolgó anyagok miatt.

Előzmény: japipapa (7047)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7047

Én pedig tyúkot láttam, ettem nagyon trükkösen pucolva, Zalában, gyerek koromban. A tyúkot kibelezték tollason, belűről befűszerezték és betapasztották agyaggal. Bele tették a parázsba és 1-2 órát rá se néztek, űrítették a demizsont. Ki kotorták a cserepes tyúkot és széttörték. A toll az agyagba sült, a madár tök tiszta lett és finom, minden zamat, zsít benn baradt. Nem ide való, de ettem már cementes zsákkal csomagolt, dróttal lógatott, forró bitumenben sült fradikolbászt! 1-2 perc a kátrányba, utána hideg víz mártás, a "burkolat" letörik és kész az ebéd! Szigetelő munkások ebédje volt.

 

 

Előzmény: vidékipupák (7039)
japipapa Creative Commons License 2012.06.30 0 0 7046

De jó! Beindítottad az emlékeimet! Az édesanyám mindig így kopasztott libát, kacsát. Köszönöm Neked, egy kicsit elmerengtem, "láttam" édesanyám szorgoskodását, szemem nem maradt szárazon.

 

Előzmény: hvgabriella (7036)
vidékipupák Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7045

Egy vödörrel!?

Szerintem az sokkal drágább, mint egy vödör fenyőgyanta.

Előzmény: edit111 (7040)
zsuzsu1218 Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7044

Szia!

 

Ez egyáltalán nem vicces, régen azért pucolták így  a kacsát és a libát, mert kellett a toll és a pehely a stafírunghoz :)) a vízbe mártott toll pedig alkalmatlan volt az igazán jó toll és pehyely paplan, párna készítésére.

 

Én egy barátnőmnél tanultam ezt meg már jó régen, mikor egyszerre 50-60 darab kacsát, libát vegyesen kellett felpucolni és a tollat is elrakni...

 

A legjobb módszer!

Előzmény: hvgabriella (7036)
Lilatigris Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7043

Egyik libám bubos. A fején van 8-10 toll ami föláll. Ez mennyire öröklődik? Beírom a google-ba és még képtalálat sincs rá. Ez ilyen ritka? :)

 

hvgabriella Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7042

:D egy vödör :)))) majd néznének a DM-ben :)))))

Előzmény: edit111 (7040)
Muity Mijo Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7041

Pár évvel ezelőtti felvételeim közül bukkantak elő a mellékelt képek.

Hát igen. Ha nekem is ilyen privát élővizes mellékágam lenne a Ferenc-csatornából, mint egyik barátomnak, akkor az én libáim is így lubickolhatnának.

Egyébként amikor a felvételeket készítettem, ha ne lettek volna a kicsik mellett a hattyú szülők is, felületes szemlélőként lazán abban a hiszemben lettem volna, hogy ezek bizony libák. És ha elnézem ma saját libáimat, bizony nem is tűnik a gondolat annyira eretnekségnek.

edit111 Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7040

Akkor erre a lábszőrtelenítő gyanta is jó!

Előzmény: vidékipupák (7039)
vidékipupák Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7039

Én kipróbáltam a következőt, akinek lehetősége van rá, annak érdemes, mert szinte pillanatok alatt lehet megtisztítani a kacsát, libát.

Egy vödör olvasztott fenyőgyanta, a fejénél fogva beletenni, kiemelni, tartani, megvárni míg kihűl, kb 3-4 perc, (óvatosan, mert melegen ráég a kézre).

Utána mint egy kabátot le lehet róla szedni, egy szem toll sem marad rajta.  Utána a fejét is bele lehet lógatni a lábánál fogva.

Persze lehet néhány pihe, de az szinte semmi. Sajnos, én csak kölcsönkaptam egy vödör gyantát, jelenleg nekem sincs.

A kacsa-liba bőrére nem tapad rá, mert az zsíros.

Előzmény: hvgabriella (7038)
hvgabriella Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7038

Azért be kell ismerni, hogy keményen csuklómunka szárazon tépegetni...

Barátnőm jár kacsát pucolni nagyvállalkozóhoz, ott mosogatószert tesznek a koppasztóvízbe. Na kössz. Ja és vegetát, hogy sárgább legyen a bőre.

Előzmény: Xaxonos (7037)
Xaxonos Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7037
kösz. Simáán kipróbáljuk. Én igy csinálom: a forró vizbe öntök ecetet a vágott kacsa libára meg szóadbikarbónát. Néha letépjük szárazan is elötte a nagyját de általaban nem. De bevallom volt már kacsa ami megszivatott. Girheseket nem jó sehogy. Tavaly egy isminek segitettem de soha többet, szivtam vele mint a torkos borz,ha saját lett vón dobtam volna a kukába simán.
Előzmény: hvgabriella (7036)
hvgabriella Creative Commons License 2012.06.29 0 0 7036

Na jó kiírom ide, aki akarja használja, de kérem senkinek nem vagyok kíváncsi a beszólására.

Sajnos az elmúlt időben kifogtam 2 elmebeteget, nem hiányzik a magas vérnyomásomnak :S

Persze én se vagyok normális, hogy felvettem a vita fonalát :D :

 
Szóval lehet nevetni: kivasalom a kacsát- libát. Anno egy zsidó ismerőshöz mentem, mert neki elpusztultak az ikerbárányai, de a jó anyabirka már kitőgyelt. Nekem meg volt épp 2 cumisüveges báránykám, kölcsönadtam őket. Így nekem se kellett cumiztatni-venni a tejet-, neki meg nem gyulladt be a birkacici :)
Nos éppen egy munkásuk pucolta a vadkacsákat...lestem ám nagyon, ellestem :))
Szükséged lesz 1 asztalra, egy pamut konyharuhára, egy régi, de működő vasalóra.Az ismerős gázon melegítette a régi szenes vasalót, én egy régi elektromost használok. Ha nagyon-nagyon rossz időben kapod el a kacsát, akkor egy szemöldökcsipeszre. Ja és 1 tál vízre.
A kinyúvasztott kacsát tedd magad elé az asztalra, feje a bal kezed felé essen. A ruhát mártsd vízbe, picit csavard ki, takard be a kacsát vele. Picit húzd a ruhát a fej felé, ezáltal a gőz könnyebben megy be a tollba. Ezután jól vasald át a ruhát a maximumra állított vasalóval. Jól nyomd rá, a kacsesznek már nem fáj. Vedd le a ruhát, és ha jól csináltad, nagyon könnyen jön ki a toll- és tok is. Addig ismételd területről-területre míg van toll rajta. Ha a tokból 1 centi kinn van az is kijön. 1 kacsa kb 6-7 vízbe mártásból megvan. hasa-háta-2 szárny 2 oldala-meg a nyak
 Egy a fontos, esős időben ne vágj kacsát, mert olyankor átkenik magukat faggyúval, nehezen megy át a víz, akárhogy is pucolnád.
Évek óta így pucolom, helyben senkinek nem árulom el. Segíteni viszont például a hentesünk feleségéhez mentem. Csak lesett, mert azt hitte viccelek. Szóval ez nem vicc.
Ennyi, sok sikert a vállalkozó kedvűeknek! Remélem  lesz aki kipróbálja, mert nekem nagyon megkönnyíti a pucolást ez a trükk!
Üdv Gabi

Előzmény: Xaxonos (7034)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!