Én fakkokban tartom, másképp nem oldható meg háznál(sima mezei családi kertes falusi ház semmi különleges extrával) ilyen sok kacsa tartása. Van amikor én is kiengedek egy csapatot hogy bogarásszank a trágyában, de általában bezárva vannak és hordom nekik a takarmányt.
Viszont tavasszal mindenkit kiengedtem, és hagytam őket párba állni, mivel volt ahol a tojó ütötte a gácsért, volt ahol a gácsér nem foglalkozott a tojóval, így kiengedtem őket, és hagytam hogy párba álljanak. Szerencsére gyorsan ment, ez is hozzájárult a jó termékenységű tojásokhoz.
A tojókat 8 hetesen, a gácsérokat 9-12 hetesen szokták vágni, ekkor már megvan az első tollsor és nem tokos. A második vágási idő első év vége fele, amikor kijött a véglegesnek látszó tollazat. A harmadik vágási idő a kelést követő évben a tojásrakási szezon után, ami kb már most kezd tartani. Persze a kotlót ne vágjuk le, mert nem fő meg a húsa.
Ezek csak számok, függ a takarmányozástól és tartástól, hogy mikor fejlődik ki az első tollazat.
Én általában a tavaszi kacsákat szeptember-november közt vágom, időm függvényében.
Kedves Juhosttt! Most, hogy egyik napról a másikra gazdagabbak lettünk 10 + 22 kiskacsával, érdekelni kezdett a vágásérettség. Kérlek, írd meg, várni kell-e a Márton-napi libamészárlásig és akkor vágni a kacsákat is, vagy mikor?
Ez igen 20 tojó,akkor neked nagy udvarod van hogy ennyi állat elférjen.Nekem a némakacsák is akkor vannak kinn a kertbe ha kiengedem öket, egésznap nemtudom öket kinn hagyni. De amig átférnek a kerités droton ki, be járkálnak.Nekem ez a két tojó elég,annyi kiskacsa lett hogy nekünk elég legyen,söt még adok el belölük. Gondolom eladásra kelteted öket majd 20 tojoval.
Nekem 2 napig le se jött a fészekről, pedig a rossz tojásokat kidobáltam. Sőt olyan biokotló, hogy nem eszi és eteti a kiskacsákkal a tápot, inkább az udvaron bogarásznak/legelésznek. Ami végül is jó, mert kevesebb a gyom és a légy, no meg lassan nőnek és nem hírtelen hízott kacsák lesznek, úgyhogy belőlük is hagyok meg jövőre. Az idei sikertelenségeken felbuzdulva jövőre 5 gácsér és 20 tojót tervezek tenyésztésbe vonni, na meg még1 keltetőt, mert nem lesz elég a kapacitás.
Nekem mind a két némakacsa mama mikor kikeltek a kiskacsák, kijött velük a fészekböl, ami tojás ott maradt, kivettem és azok nem voltak jó tojások.Az egyiknél 1 ,a másoknál 4 tojás volt amit ott hagyott.Ha lettvolna bennük élet addig nemhagyja ott ugyse a fészket.A némakacsatojásokat én nem lámpázom.Nemcsinálok velük semmit tojik, megkotlik, kikelti. Mikor kikeltek másnap már az udvaron volt velük.
Ennyi idő alatt a tojás kihűl, kikelni már semmi nem fog belőle. Tavaly nekem is volt olyan, hogy vittem elásni a ki nem kelt tojásokat és hallottam hogy az egyik csipog. Aztán 1 napos késéssel kikelt (de nem állt egy napot a "hidegeben"). Lett belőle egy selejtes apró csirke, ami meg is döglött. Ha megdöglik a tojásban is jobb sorsa lett volna, mint az az idő amit végigszenvedett...
Lámpázásnál a 7-9. napon a vérereket kell látni, a kelés végén pedig a tojás ne legyen sárgás/átlátszó. Ha átlátszó, akkor korai embrióelhalás vagy terméktelen tojás. Ha sötét a tojás, de a légkamra felőli rész sárgás, az embrióelhalásra ad gyanakvást. A légkamra a tojás tompa végén van. Ez mindíg átlátszó. Lámpázd meg a többi tojást is. Amelyik sárga, és átvilágítható azt vedd ki. Amelyiket nem tudod átvilágítani abban volt valami, de 99% hogy nem él. Én a telefonom ledlámpájával szoktam lámpázni. Sötét színű tyúktojásnál még kell a sötét, de kacsánál bárhol bármikor meglehet nézni, hogy jó-e a tojás vagy sem.
Ha igen akkor a hasonló lámpázású tojásokat teheted,ha akarod másik kotló alá. DE én nem tenném.
Én a kiskacsáidat a mamájukkal együtt levenném a fészekről és slussz-passz. Örülj a már kikelteknek, .... nem lenne jó, ha a zápok rájuk durrognának ebben a melegben, se más kotlós alá ne durrogjanak, lefertőzik a környezetüket.
Köszi stépen a válaszod! Nem boldogulok a lámpázással. Kiszedtem négy tojást, meglámpáztam, amennyire tudtam, de csak annyit láttam, hogy nagyobb és kisebb fehér rész van a tojás belsejében. Az egyiket ha forgattam, vele forgott a fekete rész is. Véreret, hangot, egyáltalán nem láttam, nem hallottam. Aztán vettem egy mély lélegzetet és feltörtem az egyiket. Nem volt benne semmi egy kevés lén kívül. Aztán feltörtem egy másikat is, abban meg egy élettelen ? kiskacsa embrió volt. Itt abbahagytam. Visszatettem a tojásokat az eredeti mama fészkébe, az imént láttam, hogy kiskacástól visszaült rá, ugyan két-másfél nap késéssel. Fizetem a tanulópénzt.
Bár nem engem kérdeztél, de bátorkodom mondani, hogy ne tedd a tojást a kelő kacsákhoz. Fogadd el, ha nem lámpázod meg, nem tudhatod hány tojás kötött, hány fulladt be stb. Ha Ilyenkor 1-2 napot nem ül rajta, azzal már nem érdemes kísérletezni, mert a többi kacsát teszed ki fertőzésveszélynek az esetlegesen eltörő/durranó(záp) tojással.
Lehet hogy kihordja mert ami kinn volt úgy tudom záp volt mert az 5. héten gondolom nem a tojássárgájának kellene lenni benne hanem a kacsának. De a kertben is találtunk egyet tegnap előtt gondolom ha nyest lett volna a kotlót is megölte volna de 3-4 patkány biztos van itt. Olyan nagy a fészek ,hogy gondolom nem birná kivinni . De ha a kacsa viszi ki és a patkány el !? Ez még egy kicsit régebbi kép de ez a fészek ,a bejárata nincs sajnos benne a képbe.
Kedves Balu kacsa! Ha már nem ül vissza a kacsamama a maradék tojásokra, bedughatom-e azokat a másik tojó alá, aminél épp most kelnek a kiskacsák: A választ ksözönöm.
amugy bocsánat hogy tegezötem 13 éves vagyok de jártas a kacsáknál való szinuleg a kótlós ki horgya a tójást vagy ha a földön van a fészek akkkor lehet hógy sündisznó:)