Akkor tisztázzuk az alapfogalmakat. Így első körben.
A lélegző vakolat egy speciális állatfajta. Olyan helyeken alkalmazzák, ahol rossz a fal szigetelése, azonban viszonylag kevés kapilláris víz van, és nincs pénz a szigetelés javítására. S persze a falazat bírja a nedvességet (tehát pl. ytong kiesik).
Legtöbb esetben nem tudod megoldani, hogy az ilyen fal teljesen sima legyen. Egész egyszerűen szüksége van mikro pórusokra amin keresztül a vizet el tudja párologtatni. Így a legegyszerűbb megoldás a lélegző vakolat meszelése (esetleg speciális diszperziós festék felhordása).
Az egyszerű glettanyagok felhordása tilos. Ezzel ugyanis a kis lyukakat eltömöd, és ott fogsz tartani mint a sima vakolattal. Ugyanezért nem egfelelő a hagyományos diszperziós festék sem.
Amennyiben tök sima falat szeretnél, akkor javasolható egy átszellőztetett gipszkarton előtétfal készítése (mondjuk nem lett volna szükséges vakolni ez esetben).
Így ugyan a falfelületed hagyományos glettel és festékkel készítheted, azonban lesznak szellőző lyukak a falon amit nem tudsz megszüntetni. (persze kerülhet rá rács, de ettől még ott van)
(kézi vágóból valakinek tippje? Találtunk egy antik darabot - gyönyörűnek gyönyörű, csak vágni nem vág - kéne egy normális olajos... mondjuk olyan, amivel már mozaikolni is lehet.. még van néhány hónapom, hogy megtanuljak csempét vágni, utána élesben megy a dolog :))))))
Van egy közepesen profi vágóm, ha kell kölcsönadom, próbálkozz azzal :)
Én a végén flexel vágtam a lapot, mert a miénk 10.8 mm vastag, és ha nem nagyobb darabot kellett róla levágni, akkor bachattam.
(kedvemceim a fal mellett kijövő 2 cm széles darabok voltak... (mielőtt valaki nekem ugrik a lapkiosztás miatt: a régi épület hirből sem ismeri a derékszöget, azért jött ki ilyen elbaszott méret))
Mit csiszoljak át? A vakolt falat? Ez a lélegző vakolat olyan kemény mint a beton, és rendkívül rücskös. Azt hiszem marad a rigips 6-30-as és nem érdekel tovább, nem lesz időm normális erre való glettet keríteni sajnos. Azt hiszem csak pénzkidobás volt az egész.
Közben teljesen falakba ütközök azzal hogy milyen glett mehet a légáteresztő vakolatra. Minél többet telefonálgatok boltokba, annál inkább rá kell jöjjek hogy senki sem tudja mi mire való. Hiába nézegetem a katalógusokat, egyértelmű utalást nem találok. Ha olyat kérek hogy szilikátbázisú glett akkor közlik hogy nem tartanak és minek az, jó más is, de ha azt kérem ajánljanak valamit akkor nem tudnak biztosat mondani. Most tényleg gletteljem le simán a lélegző vakolatot? Akkor tutira semmit sem fog érni. Létezik Baumit Klima glett, szerintem az jó lenne, de egyszerűen nem tudok keszthelyen helyet ahol kapni, legfeljebb 3 napos határidővel. Hétfőn kellene...
A festők is csak a fejüket vakargatják. Kezdem azt hinni, hogy egyedül én vettem ott a környéken utoljára lélegző vakolatot.
remek... a pasi, aki az alaperősítést csinálta és meg akartuk bízni a házzal, brutális ajánlatot adott... A következő legjobb ajánlat ugyanerre 800e-rel kevesebb, utána jönne egy 1,2 millával alacsonyabb ajánlat, de az ugye nem játszik, mert csak 2 hónap múlva tudná vállalni. Plusz van egy vállalkozó, aki eddig még képtelen volt kinyögni az árat, de őt nem is szeretnénk megbízni a hozzáállása miatt. Hétfőre ígérte, ma hívtam, talán jövő keddre elkészül...
A gáz egyébként az, hogy a drága ajánlat az a "hátradőlős" verzió lenne, de nem volt képes tételesen elmondani, mi mennyi, így nem tudunk belőle semmit sem kihúzni... a következő meg az lenne, amivel még jó sok munkánk van - bár annyira talán nem vészes, még tudunk belőle kihúzni, pont a tételessége miatt. Na de ha egyszer pénzünk nincs, szabadidőnk meg van... 800e Ft brutálisan sok pénz... annyiért glettelünk, csiszolunk és vakolunk...
A mínusz 800e-s millás szerdán jön egyeztetni... (még nem látta élőben a dolgot, csak a papírokat küldtem át neki - eng. terv, kiírás stb.)
Innen szép nyerni :)
Jaaa... és még fogalmunk sincs, mivel nem számoltunk, anyagköltség stb.
Ez a Sakret 1 vagy 2 komponensű? Ma egy praktikerben jártam, és ott is találtam valami kenhető szigetelés, de elfelejtettem a nevét 8valami ds vagy dt vagy mittudomén :) ) Abból a 8kg-os volt kb 8eft, és 2 komponensű. A Mapei mapelastic nem zsákban hanem vödörben volt, 16kg és 23e ft.
A glettre meg mindenki mást mond a lélegző vakolatra, de gyanús hogy senki sem ért hozzá.
a háznál amit vettünk, van 4 méter ahol a kerítés lábazathoz a két sor 25-ös zsalukő nem lett lerakva, viszont az ajzat ki lett öntve 50 cm mélyen.
tehát most van a földdel egy síkban, és erre menne a 2 sor kő.
kérdésem az lenne, hogy hogy lenne érdemes rátenni a köveket,
feltüskézzem mondjuk 8 as vasbetonnal, de az a réteg milyen legyen ahol az uj és reégi beton találkozni fog, több cement, csemperagasztó, vagy mivel tudom elősegíteni hogy jobb legyen, vagy simán mehet rá az uj beton?
Kivitelezőként sokat gondolkodtunk rajta hogyan tudnánk segíteni az építőket/építtetőket, hogy valós képet kapjanak a költségekről. Végül elkészítettünk egy Nikecell Dryvit anyagokat használó egyszerű, de mégis nagy pontossággal dolgozó kalkulátort. Ki lehet vele számolni, hogy mennyibe is kerül egy ház külső hőszigetelése. Néhány paramétert kell megadni, és még az anyagot meg a munkadíjat is néhány tételre bontva megadja. Az összeg nálam majdnem megegyezett a végső kivitelezés összegével. Érdemes megnézni.