A "Keltetőgép építés és keltetéstechnológia" topic után a baromfit fel is kell nevelni, ezért van szükség egy ilyen topic-ra, mert sokan tapasztalatlanok sokan viszont szívesen átadnák a tapasztalataikat.
Na nem vitatkozom!De ez amit irsz tipikus esete annak ,hogy az olcsó lesz végül a drága!Normál táppal etetve ugyanazok a csirkék 6 hét alatt el kell ,(minimum)hogy érjék a 2.5kg-os súlyt!Ezek szerint a haverod plusz 4 hétig eteti a csirkéket!Az olcsó táppal!Egyáltalán utána számolt vagy megpróbálta már a mormális táppal etetve ?Mondd meg neki én izenem,hogy számoljon csak utána!És rájön ,hogy az olcsó szar az sokkal többe van mint a mormál!
Ez csak egy szaruképződmény, akárcsak az őzeknél az agancs, vagy a szarvasmarhánál a szarv. Ha nem tőből vágják, akkor nincs belőle gond. Viszont lehet kapni olyan kenőcsöt marhához, hogy ne nőjön ki a szarva. Majd rákérdezek h mennyi, és hogy sarkantyúnál érhet-e valamit. Persze ehhez be már kiskorában be kell kenni, míg nem nő kifele, meg lehet nem is ér semmit. Bár ártani sem árt.
A haverom húscsirkékkel foglalkozik a legsilányabb minőségű indítót tolja nekik éjjel nappal meg tiszta vizet és a 9 héttől egy kis kukorica darát 10.hétre simán élő súlyuk 1,9től 2,4-ig van! Szerinte a lényeg,hogy ne legyen nagy mozgás terük!
Én már hallotam olyat, hogy valaki levágta x miliméterre a sarkantyúlyát a lába szárátol mérve(attol függ hány éves). Flexel vágta le és semmi baja nem lett a kakasnak, mert csak a lába szárához közel vannak benne élő részek.
Ez hallomás csupán , hátha valaki többet tud róla.
Hát nem tudom,ha az ember megfázik,taknyos,esetleg hőemelkedése,láza is van,akkor levert,étvágytalan,esetleg gyengének érzi magát,stb.Szerintem egy állatnál is így lehet,ha mondjuk baktérium támadja meg.
Taknyosak még mindig,ugyan úgy szurtyognak,az orrukon rászáradt takony látszik,de egyelőre ezen kívűl nem látni semmit.
Most jön a hosszú hétvége,és elvileg a javulás,olyan vasárnapra várható,már ha egyáltalán lesz,de reménykedem benne.
Viszont utána legközelebb szerdán lesz patika nyitva...kiderül.
Broiler csirke takarmányozással kapcsolatban szeretnék kérdezni a kedves fórumozóktól. Otthon tartunk 100db broiler csírkét, az lenne a kérdésem, hogy mi a véleményetek a bábolna broiler takarmányairól, koncentrátum illetve táp. Eddig úgy terveztük hogy indító, nevelő és befejező koncentrátumot etetünk saját takarmánnyal felkeverve, de az első jelek szerint elmaradt az állomány a várakozásoktól (6 hét ~ 1kg testtömeg). Most arra gondoltam, hogy a következő csoportnak indítóként bábolna extra tápot adnék, utána a nevelő időszak első felében nevelő tápot (szintén extra) a másik felében koncentrátumot, befejezésül pedig befejező koncentrátumot etetnék (koncentrátum természetesen felkeverve 35%-osra). A cél az lenne hogy 8 hét alatt érjék el a 2 kg-os testtömeget. Ha valakinek van tapaszta egyéb takarmányozási rendszereket is várok javaslatként.
A hazudós emberek aránya nem változik az életkorral! Aki gyerekkorában rászokik a simlisségre, az nem szokott megjavulni, csak még hazudósabb lesz.
Foglalkozom a hőfokszabályzóval, eddig még nem jött ki hiba.
Amint kicseréltem a relét, felteszem automatikus mérésre úgy, hogy egy hajszárítót rákapcsolok, és azt fogom kapcsolgatni. A sziárdtest relé 1,5kW-ot fog bírni, remélem ezzel nem lesz gond, erre egy 1000 tojásos keltetőt is ráakaszthatsz! (Ha a vezeték bírja)
Mikor asztmás voltam/vagyok azért nem fogok éhségsztrájkba :) A baromfi sem fog, addig, amíg a levegővétel nem lesz erőlködés. A kakaspornak 3-4 nap után látható javulást kellene mutatni. Ha nem javul, akkor jöhet a váltás. De eközben is add a jolovitot, meg az ilyen finomságokat. Amúgy én elmentem az állatgyógyszertárba, elmondtam mik a tünetek, a doki megállapította hogy milyen tüdőgyulladást kapot, amelyet azóta se tudtam megjegyezni. Adta az enrocint. 2x itattam, a húshibrideknél nem segített, a többieknél nagyából igen így a húshibrideket levágtam, majd jött a trisulmix. 3 nap után érezhető változás volt. Ezt nem az orvos, hanem a gyógyszertáros ajánlotta.
Nem tudom mennyire széles spektrumú, neten nézd meg hogy mire jó. Több betegséget is felsorol. Én azért javaslom, mert nekem segített. Az enrocin nem segített és drágább. Nem is javaslom... A trisulmix még kokci ellen is jó. A hatóanyagát nézve a trisulmix valamilyen szulfátott tartalmaz, ez a hatóanyaga. A kakasport nem tudom.
A Neotesolt csak emősztőrendszeri baktériumos fertőzés esetén használtam eddig, sztem jó eredménnyel. Csak akkor adom, ha ilyen betegség kezdeti tünetei látszanak az állatokon. Akkor viszont már nincs idő gyógyfüvekkel próbálkozni, mert pillanatok alatt berobban az állományba a fertőzés.
Nyulaknál pl. a megtört fényű szem az első jele a kokcidózisnak. Ha azonnal elkezdem a kúrát, még megmenthető az állomány zöme. Egy-két nap késlekedés után már eső után köpönyeg.
Nem tudom, légúti betegségekre is használható-e a "kokasos", de ha rá van írva, biztosan jó.
Biztosan keverhető a Jolovittal, nem tudom. Én Laktiferm M+C-t szoktam ilyenkor a baromfi-takarmányba keverni. Jolovitot csak a nyulaknál használok, nekik a gyógyszerkúra után kezdem adagolni. De ennek semmi különösebb oka nincs, egyszerűen csak mert csak... :o)
Így csináltam,ahogy írtad,nagyjából kiszámoltam a súlyt,és annak megfelelően kimértem az adagot.Talán a több vízzel jobban biztosítható valóban a viszonylag egyenletes mennyiségű ivás.Úgy szeretem,mikor a Neotesol tasakjára ráírják,a testsúlyt,és a naponta elfogyasztott vízmennyiség alapján kell adagolni a szert.Tág fogalom nagyon,mert ezer féle dologtól függ,hogy éppen mennyit isznak.Annyira drasztikus a fecskendővel történő beadása?Soha nem csináltam ilyet,nem tudom mennyi az esélye a félrenyelésnek?Az ördögtől való,hogy ugyan ebbe a vízbe beleteszem a jolovitot is?Az almaecetet nyilván abbahagytam,olyan 3 napig kapták előtte,talán az is ért valamit.Én még mindíg azt találom furcsának,hogy úgy esznek mint a gép,szabályosan ölik egymást a jobb kajáért.Tegnap adtam nekik csíráztatott zabot,hagymaszárral,fokhagymával,elegyítve.
Azt láttam,hogy fényérzékeny,de nagyon jó,hogy mondod...teljesen kiment e fejemből.
Hajlamosak az emberek is hamar antibiotikumokat szedni,és nem gondolják végig,hogy valóban a bélflórában tenyésző hasznos,vagy inkább szükséges baktériumok is elpusztulnak.Pedig az orvosok is hamar felírják,holott egy egészséges szervezet,aminek rendben van az immunrendszere képes megnyógyítani saját magát.De a mai világ olyan pocsék,hogy kinek van erős immunrendszere?A sok borzalmas élelmiszer,( és sajnos csak mérsékelni lehet házi előállítással ezeket a hatásokat,teljesen kizárni nem ) a szennyezett levegő,víz,és ki tudja még mennyi minden folyamatosan terheli a szervezetet.Nem véletlenül van a sok allergiás,akik mindenféle pollenre,házi poratkára,macskaszőrre,és sorolhatnám mi mindenre érzékenyek.Ott van a parlagfű,az ősi gonosz,eszetlenül írtják,ahelyett,hogy józan paraszti ésszel belátnák,nem véletlenül terjed ilyen mértékben.
Hát igen a megelőzés mindennél fontosabb,most már látom,hogy ha hamarabb felismerem a bajt,akkor talán még csírájában sikerült volna elfojtani,visszaszorítani.
Teljesen egyet értek egy másik bejegyzéseddel is...sajnos tényleg elveszett az az ősi tudás,ami hosszú évszázadokon,de lehet,hogy évezredeken apáról - fiúra,anyáról -lányára szállt.A mi szüleink sem rendelkeznek már ezeknek az ismereteknek a töredékével sem.
Nem tudom hogyan lehetne visszaszerezni legalább egy részét ezeknek a tudásoknak.
Rosszul vágtad ki az első idézést. Az idézés utáni részt nem értettem. Szóval azt h vagy meggyógyultak v nem azt értem xd.
Nah visszatérve nekem eddig az öregekkel csak rossz tapasztalatom van/volt állattartás terén. Lehet hogy rossz körökben mozgok, bár börzére és piacra is csak a visszatérők mennek...
A kakasport én még sose alkalmaztam, tekintettel, hogy csak 3. éve csirkézek ilyen aktívan. Régen anyáék adták, én nem adom, sőt ha jól tudom meg is szüntették és csak pár hónapja van újra forgalomban.
A szirupot majd anyától kell megkérdeznem, de ez vagy késő délután vagy holnap reggel lesz meg.
"...v meggyógyultak v nem a csibék, nem nagyon értem mit akarsz kifejezni..."
Nagyjából annyit, hogy inkább a tasakon lévő előírásokhoz kell ragaszkodni, mint a "jótanácsokhoz". A késhegy, csipet, kiskanál nem igazán az a mértékegység, amit gyógyszerezéskor használhat az ember, de ha a "szomszédnénit" kérdezed, ő valószínűleg valami hasonlót fog tanácsolni. :o)
"...a régi öregekeknek azt se kell elhinni amit kérdeznek..."
Ez azért durva túlzás. Ne keverd össze a bármi áron eladni akaró csalókat a jószándékú emberekkel. Ráadásul ez nem életkor-függő.
Igazad van, más az ízérzékelésük, mint a miénk. Ha nem így lenne, akkor ők is a birkapörköltet szeretnék, nem a kukoricát... :o))
Azért ha nem elég híg a "kokasporos" víz, bizony rázák a csőrüket, meg prüszkölnek.
A nyulakkal még nehezebb, ők vszínűleg a szagát utálhatják. De a kúra második napján már zokszó nélkül megisszák. Ilyenkor csak száraz kaját kapnak, így aztán még szomjasabbak.
"Pár napja pl megtudtam, hogy a szőlőnél szoktak egy burgonyát tenni az iskolába tett szőlővenyigére, hogy ne száradjon ki. Nah a kérdés, hogy melyik végére? Egy "tapasztalt" öreg néni azt mondta, a tetejére kell... Ebben a tévhitben éltem évekig, mígnem mondták, hogy az aljára kell azért, hogy ne száradjon ki a venyige, hanem burgonyából szívja a nedvet."
Az aljára mert a burgonya fejlődő gyökerei elsődleges gyökérzetet biztosítanak a szőlőnek biztosabb az éledés.
Én a hígitást úgy gondoltam, hogy nem higítom fel az 5 l-be a gyógyszert, hanem csak 2 l vízbe. Nem tudom hogy vagy vele, én véletlenül belekóstoltam a jolomaxos vízbe, hát meg kell hagyni nagggyon rossz volt... Mégis isszák a csirkék. Amúgy is más az ízérzékelésük mint az embernek. Mikor enrocinnal kezeltem az nagyon elfogyott. Mikor trisulmixel, az is fogyott rendesen. A csirkék gumboro elleni oltásakor is szomjaztattam, akkor is itták rendesen. Nem volt finnyásság.
Azután, h v meggyógyultak v nem a csibék, nem nagyon értem mit akarsz kifejezni, de biztosan úgy van :)
Én minden börze és netes "öreg néni/bácsi" írás után egyre inkább úgy vagyok, hogy a régi öregekeknek azt se kell elhinni amit kérdeznek... Nyulakat adnak el úgy, hogy soha nem látott fajta keresztezéséből van, aztán ugyanígy bhrama, amelyiknek fűrészestaraja van. (Úgy tudom h csak borsótarajú vagy mi a szösz van, de ha tévedek bocs)
Aztán az 100 éves nyulat eladják úgy hogy még sose fialt... Meg még tudnék mesélni a sok tapasztalt öregről...
Meg a pulykát hogy le kell itatni mikor hánnya a mérgét...
Pár napja pl megtudtam, hogy a szőlőnél szoktak egy burgonyát tenni az iskolába tett szőlővenyigére, hogy ne száradjon ki. Nah a kérdés, hogy melyik végére? Egy "tapasztalt" öreg néni azt mondta, a tetejére kell... Ebben a tévhitben éltem évekig, mígnem mondták, hogy az aljára kell azért, hogy ne száradjon ki a venyige, hanem burgonyából szívja a nedvet.
Az anyukám annak idején "egy késhegynyit" tett az itatóba... Vagy meggyógyultak a csibék, vagy nem...
Minden tiszteletem a tapasztalt idős embereké, de nagyon sok olyan dogmához ragaszkodnak, ami többet árt, mint használ.
Sajnos az apáról fiúra hagyományozódó, évszázadok alatt kialakult valódi tudás pótolhatatlanul elveszett. Az 1800-as évek végétől a korabeli "bulvársajtóban", nomeg önálló kiadványokban megjelent "csíziók" sokat ártottak. Sok kitaláció, babona, félremagyarázás volt bennük, és ezek elválaszthatatlanul összekeveredtek a tapasztalati tudással. (Ugyanez zajlik most a neten...) A Világégés utáni negyven év parasztüldözése, a népi kultúra és tudás kipellengérezése csak a pontot tette fel az i-re: megszakadt a nemzedékek láncolata, két generáció maradt ki a sorból. Anyáink még átvették a tudást nagyanyáinktól, de már abba nőttek bele, hogy szégyellni kell az efféle "tudománytalan" tudást, így nem adták tovább nekünk.
"...úgysem lehet,csak kitenyésztéssel biztosan megmondani,hogy milyen antibiotikum szükséges..."
Ezért kell széles hatásspektrumú antibigyót haszálni, ha a Neotesol nem használ. Bár ha az ötnapos kúra alatt nem áll be javulás, akkor már majdnem mindegy. :-(
Egyébként lehet aránylag egyenletesen adagolni.
Megmérsz egy pár jószágot, ez alapján megsaccolod az összes állat együttes súlyát, és már tudod is, mennyi a napi adag. Ezt feloldod annyi vízben, amennyi kb. fél nap alatt szokott elfogyni. Ezt az oldatot kb. egy nap alatt meg fogják inni, főleg ebben a melegben. Ha hamarabb elfogy, akkor következő nap több vízben oldd fel ugyanazt a mennyiséget, így nem lesznek olyanok, amelyikek nem isznak a gyógyszeresből, hanem kivárják a tiszta vizet. Nekem ez eddig mindíg bevált, és használt is az így adagolt gyógyszer, vagyis nem lett semmi baja attól, hogy jobban fel volt hígítva.
Az még fontos, hogy árnyékos, hűvös helyen legyen az itató, és ne érje napfény.
Ha kevés vízben oldod fel a cuccot, akkor hiába szomjaztatod őket előtte. Amelyik kevésbé finnyás, az többet iszik és túladagolja magát, amelyik válogatósabb, az inkább szomjazik, de nem nyúl hozzá, vagy csak nagyon keveset iszik. Akár egy-két napig is beérik pár korttyal, csak ne kelljen azt a xart meginni... :o) Magyarul előbb-utóbb elfogy a töményebb oldat is, csak nem egyenletesen. Ha viszont aránylag híg a lötty, és nem kapnak mást, akkor kénytelenek a szükségleteiknek megfelelő mennyiségű antibigyós vizet inni.
Még a piszokfinnyás nyuszik is megisszák így a gyógyszeres vizet. Ha vége a kúrának, akkor meg jöhet a vitaminkúra, meg a probiotikumok, hogy helyreálljon a bélflórájuk... :-(
Ez van.
Ha lehet, én is elkerülöm a gyógyszerezést, de ha igazán betegek, akkor a népi praktikák sajnos már nem sokat érnek. A gyógynövények nagyon jók megelőzésre, meg enyhébb lefolyású betegségek esetén. De a gyorsan terjedő járványszerű megbetegedések ellen kevés, max. az utókezelés része lehet.
Szerintem.
Ez olyan dolog, hogy ha a gyereked megfázott, akkor mézes-hársfateát itatsz vele, de ha tüdőgyulladása van, akkor antibiotikumot adsz neki.
A trisulmixet iratsd fel akkor orvossal, ha nem hat a kakaspor. Én még mindíg a szomjaztatást ajánlom, akkor mindenki megfelelő mennyiségű vizet vesz fel. A gyógyszeres vizet ne higítsd fel nagyon, ne legyen egész nap előttük. Kapják meg, aztán mehet gyógytea vagy tiszta víz.
A trisulmix -et,csak receptre lehet kapni,ezért nem akartam foglalkozni vele,a kakasport pedig még adják annélkül is.
Ha bakteriális a fertőzés,úgysem lehet,csak kitenyésztéssel biztosan megmondani,hogy milyen antibiotikum szükséges.Persze némi gyakorlattal, nyilván jó eséllyes meg lehet találni az éppen hatásosat,de nem bízom az orvosokban túlzottan.
Viszont elkerülendő a nagyobb baj,ez az 5 napos kúra remélem hasznos lesz,még akkor is,ha esetleg vírusról van szó,és ha közvetlenül nem is,de a szövődmények kialakulását talán megakadályozza.
Persze igazad van a hatalmas tapasztalattal kapcsolatban...nem is tudom ki írta,hogy a kor nem érdem,hanem állapot :-)),tök igaza volt.Kérdeztem ettől az idős nénitől,hogy hogyan kell adagolni,de a bele kell szórni az ivóvizükbe valamennyit,nem volt túl meggyőző.
Kimértem grammos mérleggel,bár elég zűrös dolog,mert testsúly kilogrammonként,és az elfogyasztott vízmennyiséggel arányos adagot kell számolni.Így nyilván nem biztosítható,hogy a teljes állomány a megfelelő mennyiséget kapja.Hogyan lehet ezt jól adagolni,ha az egyedenkénti fecskendős megoldástól eltekintünk.
Hát az utifűszirupot anya csinálja, azt nem tudom h kell elkészíteni, de megkérdezem este és megírom. Igaz a milyenk kicsit keményebb lett, szóval állati fogyasztásra nem nagyon alkalmas. Igaz a szirupot tavaly csinált először, így lehet azért nem volt olyan folyékony. Ha jól tudom kandiscukorral és citrommal kell párolni az utifüvet, de nem vok benne 100% majd leírom a rendes receptet.
A kakaspor is antibiotikum, és a trisulmix is. A trisulmix nekem bevált ezért javasoltam azt. Régen anyáék is adták a kakasport. Nem tudom a légúti betegségeknél mennyire hasznos. Itt is van egy "öreg néni" aki "1000" éve tart baromfit, és ő akkor is adta a kakasport, ha nem kellett... Ezzel csak a tapasztalt öreg állattartókat akarom tükrözni... Óvatosan a tanácsaikkal!
Persze nekem nincsen semmilyen gyári csodakeltetőm ,csak egy egyszerü álltalam épitett!És ha már ilyen paraméterekkel rendelkezik ki is használom.A gombától a gyümölcsig,a kaportól a zöldségzöldig mindent abban száritok,aszalok a keltetések után!