Szia lehet ,hogy butaságot kérdezek : ytong háznál van értelme a lábazatot szigetelni ha a padlóban van 5cm lépésálló arra gondolok hogy az ytong teljes keresztmetszetében homogén és elvileg nem viszi fel a falszerkezetbe a lábazatról a hideget ráadásul a padlószint alatt van az első ytong sor igy gondolom összeér a padlóhőszigeteléssel. A másik kérdésem az lenne hogy ezek a padló hőmérsékletek amit leirtál milyen belső levegőhőmérsékletnél igaz?
Megtudnád nézni a programmal, hogy ha egy üvegtégla (80mm vastag, kb.: U=2,8) mögé belüről beépítenék egy ablakot (dupla üveg mondjuk U=1,1), akkor mikor esik a harmatpont az üvegtégla és az ablak közé?
Szerintem mérd meg több helyen (fal mellett, helyiség közepén), és ha van többféle burkolatnál. Többünknek van infrahőmérője, többféle padlórétegrenddel, talán ki tudjuk találni mi lehet alul. :)
Abból esetleg lehet következtetést levonni a padlóban lévő hőszigetelés vastagságára, ahogyan a faltól a helyiség közepe felé haladva nő a padló hőmérséklete?
Meg kell mérni a felületi hőmérsékletét a padlónak, az alapján be lehet saccolni összehasonlitás alapján.
A megfúrással az a gond, hogy abba nem látsz bele. Kellene legalább egy 30 (de inkább 50) mm átmérőjű mintavételi luk, hogy lásd mi a rétegződés. Ha felsérted a vizszigetelést, akkor fölötte a lukat ki kell szélesiteni, és befoltozni a bitumenes lemezt.
A padló hőmérsékletével kapcsolatban viszont el kell keseritselek. A lábazati szigeteléssel csak a fal melletti kb 1 méteres szakasz hőmérsékletét növeled meg, beljebb nem lesz érzékelhető a felületi hőmérsékletnövekedés.
Winwatt szerint -15 fokban a felületi hőmérséklet:
- ha nincs hőszigetelésed semmi, és mondjuk rendes parketta van lerakva: 10.9 fok
- parketta helyett másfajta parketta+XPS alátét (magyarul laminált) 14,7 fok
- padló felbontása, 4 cm hőszig, visszabetonozás, parketta: 18,4 fok
- padló felbontása, 8 cm hőszig, visszabetonozás, parketta: 19,6 fok
Az hogy a lábazati szigetelés után mennyit javul a peremen a hőmérséklet, sajnos nem lehet megmondani. Legalábbis én nem ismerek rá módszert vagy programot, ami ilyen komplex épületfizikát kiszámolna.
Az biztos, hogy a lábazati szigetelés magasságát minél jobban érdemes megnövelned, a vastagságot szerintem már nem érdemes efölé vinni.
Sziasztok, tök jó, hogy szóbakerült a lábazati-padló szigetelés, mert lenne ezzel kapcsolatban egy kérdésem.
Lábazati szigetelést szeretnék csináltatni (a terv 12 cm XPS), de mivel a házat vásároltuk fogalmam sincs, hogy mennyi és milyen hőszigetelés van a padló alatt (ha van egyáltalán). Hogy lehet ezt utólag, biztonságosan megállapítani?
Lehet lyukat fúrni a padlóba és közvetlenül megnézni? Nem árt az a vízszigetelésnek?
Csak azért kérdem, mert állatira nem vagyok elégedett a padló hőmérsékletével és úgy látom, hogy a lábazati hőszigetelés nem az egyetlen tényező itt (vagyis nem akarok feleslegesen durva xps mennyiségeket felrakatni, ha a padló hőmérséklete nem változik megfelelő mértékben).
Ahogy látod a táblázatból annál jobb az érték, minél közelebb vagy a talajhoz, illetve minél lejjebb tolod az XPS-t.
Arra próbáltam rámutatni csupán, hogy ha valaki a manapság ideális mértékű padló alatti hőszigetelést berak (10-15 cm), akkor már a lábazatra felesleges extra méretű hőszigetelést felrakni (és letolni mélyre).
8-10 cm-nél már a külső fal miatti vonalmenti hőveszteséget jelentősen csökkented, ennél vastagabbnál már elenyésző a megtakaritás (még egyszer hangsúlyozom: ha megvan a manapság normális padló alatti hőszigetelés)
Ki kell számolni a padló és lábazat vastagságából és lambdájából a hővezetési ellenállást (külön-külön).
A padlószint-külső szint különbségét és a fenti értéket nézve le tudod olvasni a táblázatból a vonalmenti hőveszteséget.
Mivel 1.5 méteres sávot kell figyelembe venni, és a padlód alatt teljes felületen hőszigetelés van, a lábazatnak ezt az értéket kell felülmúlnia ahhoz, hogy a padló irányából távozó veszteséget érzékelhetően csökkentse.
Amint látod elég tágok a határok mind a szinteltérésekben, mind a hővezetési ellenállás terén. Tehát hiába javitasz 1-2 cm-t a vastagságon, van a mélységen 10-20 cm-t, ha a táblázat szerint ugyanaz az értéked jön ki...
Nem feltétlenül értek egyet ezzel, hiszen szerintem minden centi vastagitás számit, de ez a hivatalos, elfogadott számitási mód. (Épületenergetika segédlet)
Tehát 40 és 70 centi mélység között (ahol azért jelentős hőmérséklet különbség van) mindössze 2 százalékot javul a vonalmenti hőhíd, 70 és 120 centi között (ahol már alig van hőmérséklet külöbség) meg ötször annyi a javulás?
A padló U értéke 8 cm szigeteléssel 0,421, a vonalmenti hőátbocsátási tényező 0,85 W/mK. A kinti-benti padlószint különbség -20 cm-től +20 cm-ig terjedhet (ha nullának veszed a járdaszintet).
Ugyanezt a hőveszteségi értéket 8 cm XPS-el és 50 cm széles betonalappal már 40 cm mélyen eléred.
(70 cm-nél 0.75, 120 cm-nél 0.65 W/mK)
Ha padló-lábazat arányosságba nézed, akkor
- 40 cm-nél 0.8 W/mK
- 70 cm-nél 0.78 W/mK
- 120 cm-nél 0,68 W/mK
(a ház KERÜLETE számit!)
Ami nagyon nem mindegy: a padlód felületi hőmérséklete 19.4 fok (-15 fokban).
a legres erteke korulmenyektol fuggetlen, merheto, reprodukalhato adat. (igazibol az is a feluleti hoatadas miatt lesz annyi amennyi)
de a kulso-belso feluleti hoatadas az iszonyatosan a korulmenyektol fugg, tok ertelmetlen az ablakra jellemzo adatba beleszamolni, plane egyezmenyes ex-has ertekekkel.
A büdös k. anyját a fórummotornak, hogy elnyelte a hozzászólásomat... (nekem meg a hülye fejemet, hogy nem copyztam) :@
Szóval mégegyszer, rövidebben.
A lábazati és padló alatti hőszigetelésnél 1.5 méteres sáv számit. (függőleges és vizszintes szigeteltség összesen)
Például 80 cm szigetelt lábazat esetén (tökmindegy, hogy föld feletti, vagy föld alatti, lényeg, hogy az XPS 70-80 cm), és teljes felületen szigetelt padlónál:
- ha van 4 cm hőszigetelésed a padló alatt, akkor 4 cm lábazati szigeteléssel még csak a külső fal vonalmenti hőhidját csökkented, a padló hőveszteségét nem kimutathatóan csökkenti. Javulás 8 cm lábazati hőszignél kezdődik, a következő lépés kb 11-12 cm-nél van, 15 fölött pedig már nem javul kimutathatóan. Viszont a burkolatod felületi hőmérséklete alacsony, azaz a komfortézet szar.
- ha van 8 cm hőszigetelésed a padló alatt, akkor 8 cm lábazati szigeteléssel még csak a külső fal vonalmenti hőhidját csökkented, a padló hőveszteségét nem kimutathatóan csökkenti. Javulás 12 cm lábazati hőszignél kezdődik, a következő lépés 16-18 cm, 20 fölött pedig már nem javul kimutathatóan. A burkolat felületi hőmérséklete megfelelőbb, mint az előbb, de még mindig kicsit hüvös
- ha van 15 cm padló alatti hőszigetelésed, akkor 20 cm lábazati szigetelés alatt nincs kimutatható hőveszteségjavulás a padló felől, csak a fal vonalmenti hőhidját csökkented. A padlód felületi hőmérséklete viszont tök jó.
Magyarul ha az XPS szigetelés magassága/mélysége eléri ennek a 150 cm-nek a felét, akkor a padló alatti szigetelés vastagságával azonos lábazati szigeteléssel éred el az optimális megtérülést, és utána már majdnem a dupla vastagság hoz csak kimutatható javulást. (most a külső fal vonalmenti hőveszteségét nem nézem, mert azt már 8 cm XPS gyakorlatilag lenullázza)
es ugye latszik, hogy a kulso meg belso hoatadasi tenyezo mennyit valtoztat az eredmenyen, mikozben ezek erteke erossen hasrautessel kialakult egyezmeny. a kulso pl azert 3szoros mint a belso, mert kint fujhat a szel, meg mert a nagy sik homlokzaton jobban kialakul a konvekcio, mert nincs felette plafon. de ugye ez alapjan belul is mas az abra, ha az ablak felett nem 60cm fal van a plafonig, hanem 2meter.