A félreértést az adhatta hogy amikor beszéltem erről a gondnokkal, akkor én utaltam a Felsővári kápolna köveire, ő azonban azt mondta hogy nem ebből a kápolnából származnak. (Nagyon helyesen) Én akkor nem gondoltam arra hogy 1500 körül elbontották a Felsővár kápolnáját, és kérdeztem hogy az alsóvárban is volt kápolna? (Pedig ott istállók, gazdasági épületek voltak, amit korábban kitárgyalt a fórum) Ő akkor már az állagmegóvásnál tartott, és egy a szövegkörnyzetéből kiragadott "igen" szót másként értelmeztem, Nemrég felhívtam, készséges volt és így pontosítottunk.
Köszönöm neki, és elnézést a baklövésért a fórumtársaktól.
Felhívtam Kónya Ferencet és elnézést kell kérjek. Lehet hogy akkor én értettem félre valamit,most pontosítok:
Tehát most beszéltem telefonon Kónya Ferenccel és ő azt mondta amit Vigi68 is leírt, hogy az 1500 körül elbontott Felsővi kápolnából származnak a kövek.
A sziklalépcsősort közvetlenül egy fahíd előzi meg. A felvezető úton egy szinttel lejjebb szintén fahíd volt amelynek környékén tárták fel az alsóvár falait.
Maga a vár páratlan élmény, sajátos elhelyezkedésével, várkápolnájával. Kónya Ferenccel beszélgetve, számtalan elképzelés, terv vár megvalósításra, amely pénz kérdése elsősorban.
A következő vár amit meglátogattam a nyaralás alatt, a Füzéri vár volt.
A Hegyköz ékkövének is mondott erősség Regéc mellett szintén topik favorit, úgyhoyg az új infókat igyekszem hozzátenni.
Az újdonság mindenképpen az Alsóvár feltárásának megkezdése volt. Falainak állagmegóvását Kónya Ferenc várgondnok szerint az ősszel tervezik. Az alsó vár várkápolnáját egyelőre visszatemetik, hogy így óvják meg
a további pusztulástól. Vigi68 is beszámolt róla, hogy a kápolna egyes köveit a falba építették...
Essegvárnál vajon lesznek még feltárások,esetleg helyreállítások?Alapfalak csak maradtak a földben.Megjelenésében ritka vár lehetett a sarkokon álló külső tornyaival.
"A középkori Essegvár romja Bánd legfőbb turistacsalogató látványossága. A műemléki terület a helyi önkormányzat tulajdonában van, bármilyen átalakításához, külső megjelenését érintő változtatáshoz az örökségvédelmi hivatal engedélye szükséges. Így ahhoz is, hogy a magtárskör felújíthassa az 1933-ban épített bándi keresztutat, amely az elmúlt évtizedekben – egyetlen stáció kivételével – teljesen elpusztult..."
Pont az a baj,hogy messze van hozzám Csobánc,de hát nekem ez a kedvenc váram:)Tegnap egyébként még belefért Essegvár felkeresése.Szép ez a lapos,de meredek domb és rajta a várrom.Tetszett az egész,de annyira hiányzik erről a toronyról egy Salgóhoz hasonló tető,mint sivatagban egy pohár víz.Kár,hogy a toronyban nincsenek meg teljesen a födémek és be volt zárva a torony ajtaja.
Most már komoly élmény besétálni az öregtoronyba.Körbenézel és föléd magasodik:)A konkrét helyreállítások és feltárások 2007 óta tartanak,úgyhogy sok változást láthatsz ha egyszer feljutsz Csobáncra.:)
Valóban szép dolgok kerültek elő.Szerintem kevesen számítottak ilyen szép részletekre.Remélhetőleg lesz állagmegóvás,ha mégsem akkor komolyan le kell takarni ezeket a falakat,mert málékonyak.Legyen sikeretek a Szádvár feltárásánál.:)Jó munkát:)
Fantasztikus képek! Mennyi mindent rejtegethet még a csobánci vár omladéka? Nagy kíváncsisággal olvasom a beszámolódat. Sajnos 2006 óta nem jártam arrafelé... :-(
Szívesen:) A távolságot nem tudom pontosan.Mi a barátnőmmel kb 1 óra alatt szoktunk felérni,de néhányszor pihenünk és pár képet is készitünk.Én kb 1,5-2 km-re teszem a távolságot.
A feltárás eredeti célja az öregtorony belsejének és az udvarfelőli bejáratának a megtisztítása és feltárása.Hamarosan kiderült,hogy a torony bejárata előtt létezik még egy trapéz alaprajzú helyiség,melyről eddig nem tudott senki.Szépen fennmaradt a téglapadlója,bejárati küszöbköve és a jobboldali belső sarkában egy téglakemence maradványa.A bejáratára merőlegesen előkerült egy külső lépcső indítása,melynek küszöbköve szintén fennmaradt.Ez valószinűleg a palotaszárny felső emeletére vezetett.Szintén előkerült az öregtorony ajtajának kőkerete,szerintem könnyen összerakható.(Sok képet készítettem,de a fűben heverő köveket elfelejtettem lefotózni):(Az öregtorony falában megmaradtak a felvezető lépcső fokok lenyomata.Az egész jól néz ki,most már csak meg kellene óvni ezeket a falakat a téli fagyoktól.
Gyulakeszi község mindössze 4 km-re van Tapolcától délre.A főút melett áll a község temploma és itt kell bekanyarodni a hegy irányába.Egy darabig aszfaltozott út megy,majd ennek folytatásaént jól járhato köves,murvás út a várhegy lábánál lévő parkolóig.A parkoló karámszerűen körbe van kerítve és gondozva van.Innen én már gyalog szoktam felmenni a várhoz.Az úton kis táblák jelzik a helyes irányt.Bátrabbak vagy akik kevésbé féltik az autójukat fel szoktak menni a rossz templomig.Itt a rossz temlom előtti kis ösvénnyel utat lehet megtakarítani:)Innen már el sem lehetne téveszteni a feljutás irányát.A Parkoló képei,füve most le volt nyírva-