Keresés

Részletes keresés

buksikutya73 Creative Commons License 2011.08.22 0 0 620

Nem, de emléxem rájuk... :-)

Előzmény: StarsnStripes (618)
StarsnStripes Creative Commons License 2011.08.20 0 0 619

Idill

 

Előzmény: buksikutya73 (615)
StarsnStripes Creative Commons License 2011.08.20 0 0 618

Buksi, kerdes ezeket nem te vested be a fakba a Brennbergbanyai (osztrak hatar menti) jegenyeerdobe, szolgalatban unalombol :)?

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: buksikutya73 (616)
StarsnStripes Creative Commons License 2011.08.20 0 0 617

Fekvorendor es Horex, nem halt meg a topik de nem mindig van idom itt lenni feltenni anyagot. A masik szeretnem ha masok is hozzaszolnanak a temahoz nem pedig csak hogy en teszem fel az anyagot ide. A monolog unalmas.

Buksi udvozlet a topikon es varjuk az izgalmas torteneteket..

 

 

Előzmény: fekvőrendőr (614)
buksikutya73 Creative Commons License 2011.08.19 0 0 616
buksikutya73 Creative Commons License 2011.08.19 0 0 615

Sziasztok!

 

Én is az "ezer éves határt" őriztem, Brennbergbánya - Hermes őrsön 92-93 között, kutyakiképző- és HÜGY tisztesként.

Nagyon örülök ennek a topiknak.

A "trolloknak" üzenem: én határőr akartam lenni!!!!!!!!!!!!!!! És nem azért, mert élvezetből lövöldöztem volna emberekre (erre nem is igen volt akkor már  jogi lehetőség, meg különben is...), hanem azért, mert itt is, mint a civil életben kutyázni akartam.

Majd ha lesz egy kis időm feldobok egy pár régi sztorimat.

fekvőrendőr Creative Commons License 2011.08.05 0 0 614

:-(

Előzmény: horex (613)
horex Creative Commons License 2011.08.04 0 0 613

Kész, kifújt a rovat?

StarsnStripes Creative Commons License 2011.07.20 0 0 612

Reszlet Juhasz Laszlo " A Szabad Europa Radio Becsi Tudositoja voltam " irasabol:

 

1964 nyarán tudomásunkra jutott, hogy magyar tűzszerészek dolgoznak a határon, felszedik a taposóaknákat, bontják a műszaki zárat. Az én feladatom volt, hogy a helyszínről az Esti Világhíradóban elbúcsúztassam a Vasfüggönyt. Akkor még nem volt mobil telefon, és a rohonci postahivatalból kellett jelentkeznem. A vashegyi szőlődombon (Eisenberg), ahonnan messze belátni Magyarországra, egy osztrák gazda világosított fel arról, hogy korai még az öröm, mert mintegy 3 km-rel a tényleges határvonal mögött már épül az új, mélységi műszaki zár, amit távcsővel jól lehetett látni. Így a Világhíradóban elmaradt a szenzáció, csak arról tájékoztathattam hallgatóinkat, hogy korszerűsítik a műszaki zárat, és feltehetően a réginél hatékonyabb vasfüggöny épül fel, sokmilliárdos beruházással.

 

Egy masik, az osztrak hatarral kapcsolatos jelentese :

 

Egy osztrák sportrepülő leszállt a soproni országúton, és felvette az ott várakozó Szeremley házaspárt, két kisgyermekkel és egy dakszli kutyával, majd a magyar radarhálózatot becsapva, átrepült velük Ausztriába.
Természetesen nemcsak az ausztriai, de a magyarországi hírek is az érdeklődésünk középpontjában álltak. Különösen azok, amiket gondosan elhallgatott a hazai sajtó.

 

(Aki azon a napon volt ugyeletes az OLP-ben ezert a " rendkivuli esemenyert " biztos hogy nem eloleptetest/kituntetest kapott.)

Előzmény: horex (605)
taubel Creative Commons License 2011.07.17 0 0 611

Nálunk nemvolt nagy vasfegyelem.Ezért nem kedveltek minket a kerületesek,vagy csak irigykedtek.Ha néha bekellett menni a kerülethez,hát bizony furán néztek ránk,mert ott is a megszokott módon viselkedtünk.A hivatásos állomány is csak legyintett ha nemtudott mit kezdeni velünk.Leadtuk a napi szolit és a kutya nem törődött velünk.Időnként az Anderkó százados és a Mucsi papa rémisztgetett bennünket látogatásával,de kerültük őket mint a leprásokat.Előfordult hogy az öreg elrendelte a laktanyavédelmet,ami nagy röhögésekkel zajlott.

Előzmény: Unerwünschter Gast (610)
Unerwünschter Gast Creative Commons License 2011.07.15 0 0 610

Televolt aranyvállapos mókussal és már előre nyitottam a sorompót.

 

Ez bezony hiba volt. A régi rendszerben és az újban is. De egy ilyen találkozóból nehéz a kisembernek jól kijönni. Ha megállítod és közben nem tetszik nekik valami, akkor abba kötnek bele.

 

Nálunk, ha a kerülettől kijöttek ellenőrizni, akkor gyorsan kigomboltunk egy inggombot, vagy szabálytalan helyre húztuk a pisztolytáskát, kicsit félrecsaptuk a sapkát. Ezt az őrnagy elvtárs rögtön kiszúrta, elmondhatta gyorsan a lebaszást és elégedetten mehetett a büfébe.

 

Mi meg elkerültünk, hogy ha kutakodik, nagyobb szart találjon. mert olyan nincs, hogy egy ellenőrzés mindent rendben találjon. Valamit találni kell.

Előzmény: taubel (609)
taubel Creative Commons License 2011.07.14 0 0 609

A kerületeseket nem ismertem,még az elöljárókat sem.Egy alkalommal bakter voltam és úgy engedtem be a kerületes zsigulit hogy megsem állítottam.Televolt aranyvállapos mókussal és már előre nyitottam a sorompót.Abban a hónapban sem kellett hazajönnöm.A gestapó egy hegyibeszéd közben,szépen kiradírozott az előre tervezett eltávrol.

Előzmény: fekvőrendőr (608)
fekvőrendőr Creative Commons License 2011.07.13 0 0 608

Azt az én időmben nehézgépes századnak hívták. M. Ervin hdgy-fhdgy ott volt a Te idődben, úgy emlékszem oda ment át Adyligetről.

Előzmény: palacsintás (607)
palacsintás Creative Commons License 2011.07.12 0 0 607

Hali!Technikai Gép-Csoport!Bocsi kevés az idöm,hétvégén leirok mindent!Addig is jó dumálást!

Előzmény: taubel (606)
taubel Creative Commons License 2011.07.12 0 0 606

Hali Palacsintás! Kőszeg 1en voltam 83-84ben.A tgcs nemtudom mit jelent,de írhatnál róla bővebben.

Előzmény: palacsintás (593)
horex Creative Commons License 2011.07.02 0 0 605

Karhatalom volt pár helyen az országban, kevesebben mint 56 elött

Máshol hogy lógatták a lábukat nem tudom, de nálunk rendszeres kiképzés volt a gyalogság minden ágában, plusz a testnevelés/önvédelem/állóképesség növelés erősebb volt.

Ezen kivűl ment a politikai oktatás erősen, a tömegmezmodulások kezelése és út vasút/területbiztositás

Az akkor is ugy ment, hogy a hangadókat bekapni az oszlatóék közepébe és az ott levő pár ember leteperte, megbilincselte

Hol volt akor még a gyorskötöző/kábelkötegelő..:)

 

Határőrökkel nem tudom miért adtunk néha járőrszolgálatot, nem indokolták

Az agymosás erős volt és mivel szokatlan volt éjjel a határon tartozkodni, minden bokorban határsértőt sejtettünk :)

Bármilyen kivonulásnál egy előny volt, hogy ellentétben más egységekkel, ponyvás teherautón utaztunk "ne lássa az ellenség" hány fő érkezik

Egy kivétel volt, valami nagy dunántuli seregszemlére mentünk és az egységesség miatt nyitott platón

Hááát, nem semmi volt Szombathely-Zalaegerszeg vonalat megtenni őszi időben ponyva nélkül tányérsapkában

 

Aknamentesités már a korábbi években is elkezdődött, aztán szünetelt, amikor öreg katona lettem akkor kezdődött újra

Önkéntes volt a jelentkezés, senkit nem kényszeritettek. Viszont továbbra is kellett egy őrszázad és konyhás szolgálat, akik nem voltak "túl megbizhatók, nem vállaklták vagy fenyitésük több volt, azok alkották azt a századot

Azoknak őrség-konyha-készenlét-kiképzés ment folyamatosan

 

Mi leadtuk a fegyvert, gumicsizmát kaotunk, ha robbanunk könnyen le lehessen vágni

:)

Felépitettek egy gyakorló aknamezőt a laktanya mellett és ott gyakoroltuk a felderitést egy hónapig, aztán mentünk élesbe a határra

 

Ott meghatározták minden századnak-szakasznak-embernek a területét

Egy ember kb 20m hosszú terepet kapott, ha jól   emlékszem, és az aknamező

 olyan 5-6m széles lehetett a keritésig

Kialakitottuk a "harcálláspontokat, aminek első lépése egy normális budi ásása volt :)

aztán kezdődött a meló

A nyomsávon belül volt még egy kb3m-es sáv ami aknamentes volt, de sok helyen a dzsungel benőtte, ott soha nem irtották a növényzetet,uyanez volt ilyen esetben az aknamezőn is

Ilyenkor hosszúnyelű fűrész sarló,kasza és tereptisztitás volt az első

 

Elöl összevart pufajka felső alsó ls egy alu álarc plexi szem-ablakkal

Egy embernek 50cm-es szines zászlókkal ki volt  jelölve a terephossza, a másikhoz átmenni tilos volt

Vagy 1,8-2 m hosszú seprűnyél a végén egy vivópenge és 2cm-enként át kellett szurkálni a terepet m2-enként, azt is szászlóval jelölve, ha aknát talált azt kis piros vászonzászlóval keleltt jelölni, mellé tűzve jobb oldalrol

 

Ha az egész század végzett egy sorral, kezdődhetett a felszedés, ugyancsak hosszu kapmpósvégű bottal kiforditani az aknát, spec,bowdenes működtetésű készülékkel

kiszedni a gyutacsot és egy kb 2m-es furt lyukba dobni, ezt később felrobbantottuk

Az aknábol kiszedni a tnt-t összegyűjtöttük és elöször azt is felrobbantottuk, de akkora gödröt csinált a mezőn, hogy traktor megfordulhatott volna benne

Persze látványos volt

Később meggyujtottuk, mint a zsir ugy éget, de hogy legyen izgalom is, néha "véletlenül "benne maradt egy gyutacs is, igy aztán csak lett robbanás

Akna helyére egy hasitott facövek került és jött a következő sor felderitése

Ha becsületesen dolgoztál , akkor is volt majré,nem -e maradt el egy darab valahogy, más felderitett területére sem szivesen mentünk, de a terep teljes megtisztitása után a cövekeket össze kellett szedni

 

Azt nem mondták el hogy vannak elhelyezve az aknák, mert lerakás óta a természet is arrébb mozgatta őket, arébb is rakták egy-egy átjáró nyitásnál és még sok oka lehetett , hogy miért kerülhetett egy vagy több akna egy helyre

Talán valahol Bozsok környékén elég meredek vizmosás oldalában is elhelyeztek

,ott lehordta a völgy részbe az eső az idők folyamán, egymás hegyén hátán voltak

 

Napi 10órai is volt +ban, kaja alaphelyzetben is kitűnő volt nálunk, napi 40Ft-ost fizettek ha legalább 50percet melóztunk, mert eső esetén abbamaradt a munka

Bakelit aknatesteket is összegyűjtöttük, vitték valahova eltüzelni, az is égett mint a zsir

Az őrszobán még vaskályha volt, télen aknatesttel is tüzeltünk

A korábbi évek aknatestjei fábol voltak

 

Meló után döglés, ki mit akart csinálni,semmi dresszir nem volt

Eltekintve hogy voltak rossz időszakjaim is a seregben, összeségében szép  volt érdekes volt, de azért örömmel szereltünk le

Onnan csempésztem haza zokniba tekerve egy saját felszedésű aknatestet

Idáig pátyolgattam emlékként, de lehet megy aukcióra, úgy is a szemétre kerülne utánam

 

Az a 3 év az 27 hónap volt csak, sőt 26, mert akkor jött egy rendelet hogy a karhatalom egy hónappal hamarabb szerel le, mint a határőrség

Volt üvöltözés integetés amikor leszerelés napján hajnalban gördültünk ki az állomásra és integettünk a hőröknek ők meg visssza

Ááá, marha régen volt :(

 

by horex

Előzmény: aacorto (600)
Derek Creative Commons License 2011.06.19 0 0 604

"Zsenge koromra hivatkozva, hadd kérdezzem meg: egyáltalán mi volt ez a karhatalmi alakulat?"

 

56 utan hoztak letre par karhatalmi ezredet,volt egy Szegeden is,miutan megszunt az AVH.Igy megszunt  az AVH-ba valo sorozas is. Ez helyettesitette az AVH sorkatonai reszleget. Ezek szinten kekparolisok voltak a BM alarendeltsegeben,feladatuk elsosorban objektumvedelem,  esetleges zavargasok eseten tomegoszlatas,arviz eseten a gatak fegyveres orzese,ha Kadar ment valahova vonattal a palya orzese,ha szokott rab volt askkor az utak ellenorzese, idonkent besegitettek a hatarorsegnel, es hasonlok. A mai keszenleti rendorseghez lehetne oket hasonlitani leginkabb. Aztan rajottek,hogy nincs rajuk szukseg .vagyis feleleges penzkidobas,es valamikor a hetvenes evekben megszuntek ezek az alakulatok.

  Ismertem par sracot akik ott szolgaltak, nem volt megterhelo szolgalat,valojaban atunatkoztak a katonaidot.

 

Előzmény: aacorto (600)
horex Creative Commons License 2011.06.19 0 0 603

Lomtalanitok, 1966-ban ennyi tellt el és ennyi volt még hátra a katonaságombol

:)

aacorto Creative Commons License 2011.06.14 0 0 602

Ilyen brutális kerítést utána legközelebb csak a koncentrációs táborokban használtak :(

 

Az ember(iség) sajnos ilyen. Életet csak egyféle módon tud létrehozni, de ezerféle módon képes kioltani.

Előzmény: horex (596)
aacorto Creative Commons License 2011.06.14 0 0 601

Ajj, ha ezeket a filmeket valahol el lehetne érni... Filmarchívum weboldalakon találtam ezekből pár perces részleteket, de nagyon érdekelnének teljes változatban. Ha tudsz ilyen linket, oszd meg bátran :)

 

És a képekhez kommentárokat, képaláírást, magyarázatot szívesen fogadnék. A borotválkozásos képet értem, de mi történik például a 7. képen? Fegyverzet ATE?

 

off:

tisztálkodás a sor körletben: nálunk MN-ben nem ilyen kis kerek tükrök voltak, hanem széles nagy szögletesek, jó hosszan, és egy-egy mosdónál 2 ember állt. Az első mosakodott előre hajolva, a másik felette a tükröt használva, borotválkozott. Így feleannyi idő alatt lett kész az alegység állománya, ami nem volt baj, mert a körletben szintenként volt asszem 12 mosdókagyló összesen.

Előzmény: StarsnStripes (597)
aacorto Creative Commons License 2011.06.14 0 0 600

Ez az aknafelszedés meg a karhatalmi dolog engem (mint autszájder hobbihatármániás MN-est) érdekelne részletesebben is, hátha a topiklakó kollégák nem rónak meg érte. Szerintem fontos részlet, hogy volt karhatalmi egység is telepítve a határközelbe, pláne hogy közösen is járőröztetek a HÖR-rel.

 

Zsenge koromra hivatkozva, hadd kérdezzem meg: egyáltalán mi volt ez a karhatalmi alakulat? A rendőrségen belüli egység volt? Vagy közvetlenül a BM alá rendelt, de önálló szerv? Vagy a Munkásőrség része volt?

 

1965-68, írtad. Ez sor szolgálat volt, 3 éves idővel? (Rémes lehetett 1 évig kopasznak lenni. 3 év! És mi még sokalltuk a másfelet :) ). ÁVH, ÁVÓ akkor már ugye nem volt, a klasszikus, 56 utáni karhatalom 57 végéig működött önállóan. De utána hová tagozódott be, hol szolgáltál szervezetileg, ezt szeretném én megtudni.

Előzmény: horex (598)
fekvőrendőr Creative Commons License 2011.06.14 0 0 599

Egy jó ismerősömnek (K. József) - aki karhatalmista tiszt volt - akkoriban vitte le térd alatt a lábát egy mentesítésre váró akna. :-(

Egész életét tönkretette ez a baleset, pszichikailag azóta sem tudta feldolgozni.

Előzmény: horex (598)
horex Creative Commons License 2011.06.14 0 0 598

Azért nem kommentezek nagyon hőr témában, mert nem hőr voltam

65-68 között a hőr-ökkel közös szombathelyi laktanyában a karhatalomnál voltam

Az most a rendőrségé, ott van most az országos szab.sértési részleg, onnan osszák a büntiket :)

 

Néha mentünk csak együtt a határőrökkel járőrpárban, ha valami éles akció volt

Azon kivűl elharcászkodtunk és néhány speciálisabb kiképzés volt.

Másnak a Jáki templom emlékmű, nekem kiképzőterep volt a mellette elterülő

orosz magyar harcászati gyakorlótér :)

Sély-Söpte-Gencsapáti és a környező falvak, nekem mind gyakorlóterep volt

 

De mondhatom, elöbb húztuk fel a vasfüggönyt, mint ahogy Horn Gyula látványosan elvagdosta a szögesdrótot

Szedtük az aknákat a határon 67-ben, az egy jó időszak volt, mert fegyver leadva, meló után teljes szabadidő volt és napi 40Ft+tizórai a zsold mellé

El tudtunk jutni egészen a drótkeritésig, sőt egyszer még osztrák részre is át kellett menni, mert elásta magát a D344-es  és nem volt máshova kikötni a csörlőt

 

Ott tanultam meg igazán kaszálni is, mert a nyomsáv és a kerités között, illetve a nyomsáv és az aknamező kezdete között jellemzően dzsungel volt. Azt sose irtották ott az évtizedek alatt

Jó bulik voltak, nameg a fiatalság

 

Erröl nem találtam semmit az interneten, illetve összesen 3 fotót és egy amerikai oldalon egy M62 taposóakna fotót/rajzot

Ez egy saját kezű felszedés, még a gyutacsot is sikerült hatástalanitani, így az ütőszeg mechanizmus is benne van

Sikerült "hazalopni" .Talán elévült már :)

 

Persze szigoruan tilos volt akkoriban és ott, fotómasinát birtokolni, de készültek fotók és filmek, még osztrák oldalrol is

A neten semmi nincs érdemben, se az aknaszedésröl se a karhatalomrol

Ne keverjük a klasszikus ÁVH-val

Anno volt egy katonatársak oldal, egy velem,  vagy akkoriban ott szolgáló nem regisztrált oda

Valahol levéltárban bizonyára megvannak

 

by horex

 

Előzmény: StarsnStripes (597)
StarsnStripes Creative Commons License 2011.06.14 0 0 597

Képek a " Határőr ügyelet " c. oktatófilmből kommentár nélkül. Mindenki adja hozzá a személyes tapasztalatát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: horex (596)
horex Creative Commons License 2011.06.13 0 0 596

Ravasz azért az emberiség, alig fejlesztik ki a villamosságot , a háborúban máris alkalmazza

by horex

Előzmény: aacorto (591)
horex Creative Commons License 2011.06.13 0 0 595

Höhö! Attol függ mi az a "szhelyi"

Az biztos hogy nem annál a csoportnál/egységnél, de ha az az, akkor jóval több mint negyed évszázaddal ezelött, igen

:)

Előzmény: palacsintás (593)
horex Creative Commons License 2011.06.13 0 0 594

Ebben pont olyanképsorok vannak mint amit én linkeltem és szintén SzabadEurópa

Szvsz ez valami rémhir volt, ennyi belefért azokban az időkben

Előzmény: StarsnStripes (589)
palacsintás Creative Commons License 2011.06.13 0 0 593

Sziasztok!Azt szeretném kérdezni van-e olyan fórumózó itt aki 1982-től-1984-ig szhelyi kerületnél szolgált?Jómagam a tgcs-nél!

aacorto Creative Commons License 2011.06.13 0 0 592

Ja és vigyázat, helyenként felkavaró képek!

Előzmény: aacorto (591)
aacorto Creative Commons License 2011.06.13 0 0 591

Volt igazi elektromos-agyonvágós határkerítés.

 

Csak nem a "mi" Vasfüggönyünk, hanem az "első Vasfüggöny" volt az, még az I. világháború idején.

Tanulságos történet, sok szöveggel, gazdag képanyaggal, angolul:

http://www.greatwardifferent.com/Great_War/Iron_Curtain/Iron_Curtain_01.htm

Előzmény: horex (588)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!