Keresés

Részletes keresés

janijani Creative Commons License 2011.06.10 0 0 3999

Jól látom a képen, hogy a jobb oldali ágon terméketlenül elvirágzott? Akkor ne sok jóra számíts!

http://www.plantprotection.hu/modulok/magyar/tomato/tomv_tom.htm

Eddig mivel, mikor, hányszor permetezted?

Előzmény: Midnightx (3995)
de-guky Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3998

"Söprűsödés"...:(

Előzmény: Midnightx (3995)
manta-z Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3997

Valamilyen mozaikvírusra hasonlít. Sajnos kapa, de várd meg mások mit mondanak.

Előzmény: Midnightx (3995)
il1321 Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3996

Na ugye, hogy adott segítséget! Tudtam én:)

Előzmény: Fekete bárány 43 (3989)
Midnightx Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3995

Egy csomó paradicsomom ilyen lett:

 

 

Mi ez pontosan? Ha jól tudom, valamilyen vírus és ki kell irtani a fertőzött növényeket. De én nem akarom... Nincs valami permetszer rá? Vagy nem segítene, ha eltávolítanám a beteg részeket?

Fekete bárány 43 Creative Commons License 2011.06.09 0 0 3994

Kedves GKorni! Hála önnek kaptam egy frappáns érthető receptet .Ezek a műtrágyák valóban szinte minden mezőgazdasági boltban kaphatóak és az adatok sem ha/kg ban vagy folyóméterben vannak megadva (olvastam olyat ,hogy folyóméterenként 3 litert juttassunk ki ,ez se nem hossz se nem terület mérték  négyzetméterben biztos bonyolultabb lett volna meghatározni)Még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget !

Előzmény: GKorni (3991)
manta-z Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3993

Köszi

Ha lehetséges egyszer kiugranék hozzátok egy kis eszmecserére.

Előzmény: GKorni (3991)
agi_de Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3992

Sziasztok!

 

Szerintetek mi történik a gyönyörű paradicsomaimmal? A levelek egy része így néz ki. :((

 

 

A képen nem annyira látszik jól, de a levelek vége bepöndörödik és egy kicsit sötétebb, a tapintásuk merevebb, papírszerű. Ez betegség?

 

Előre is köszönöm a segítséget!

GKorni Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3991

Paradicsom             1       2     3

Tápanyagok gr/100 l

Kálium-nitrát          23      19    31

Monokálium-foszfát 18      25   29

Kálium-szulfát         16     39    50

Magnézium-szulfát  20     33    45

Kalcium-nitrát         46     69    92

pH                       6,50  6,30 6,00

EC mS/cm            2,00  2,50 3,00

 

 

 

 Ez a Dr. Howard Resh receptje paradicsomra. Ezt használjuk mi is, úgy, hogy ha nincs mono műtrágya, akkor a meglevőkböl kalkuláljuk ki excelbe a mennyiségeket.
Ez 100 literre van, hát 10 literre persze patika mérlegen kell kimérni. Plusz ehhez kell valamilyen mikroelem keverék is. pl. Brexil. Ebből elég 5 gr ez egy kis kávéskanál kb. 100 literre.
Ettől egyszerűbb recept nemigen létezik, dá bármilyen műtrágyára ki lehet számolni, ha kell.
Az 1-es a palánta virágzásik.A 2-es oszlop, virágzástől a termés megjelenéséig és utána a 3-as  az érési fázis a továbbiakban.
Egyébként Howard Reshnek van egy egyszerűsitett receptje a hobby kertészek részére, egy általános és egyfajta minden fázisra.
http://howardresh.com/Hydroponic-Culture-of-tomatoes.html
Itt található, csak galonokra van méretezve....

Kicsibe legjobb úgy, hogy 100 literre kell kimérni a mennyiségeket és fel lehet oldani 10 liter vizben. Utána ebből kell 1 litert venni és hozzáadni 9liter vizet, ebből lesz a kész táp. Az előző pedig tizszeres töménységű. amit használat előtt higgitani kell.

Előzmény: Fekete bárány 43 (3987)
szandra000 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3990

Sziasztok!

 

Megjelentek az első termések a legnagyobb palántán :) Úgy örült a család! TEssék megmutatom.

Ez az elrendezésük. 

Ez a legnagyobb :) De már 1 nap alatt is szépen nőtt.

Fekete bárány 43 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3989

Bizonyára érdekében áll konkurenciát csinálni magának:)! Sehol nincs leírva egyszerűen józan paraszti ésszel felfoghatóan hogy pl: végy 100 l vizet ebbe testvér tegyél 80g ammónium nitrátot 120 g kalcium-nitrátot 60g magnézium szulfátot 150g kálium nitrátot 0,5 dl salétromsavat. Persze ezt egy egyszerű paraszt ember is megértené de félő ez sokaknak nem áll érdekükbe.

Előzmény: il1321 (3988)
il1321 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3988

Akkor majd remélhetőleg topictársunk részletesen ír majd a gyakorlati tapasztalatokról.

Előzmény: Fekete bárány 43 (3987)
Fekete bárány 43 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3987

Köszönöm a jó szándékot de már láttam ezt a weboldalt.Nos ezt a fajta műtrágyát vagyis a kristalon családot igen nehéz beszerezni és méreg drága.Viszont jó reklám. Az előző táblázat meg csak elemeket említ nem konkrét alapműtrágyákat.Például 150g/1000 liter nitrogén.Oké de ez 150g ammónium-nitrát vagy 150g nitrogén? mert ugye az ammónium-nitrát nem 100%ammónium-nitrátot tartalmaz főleg nem 100% nitrogént.Gyanúsan csekély mennyiségek ezek az adatok tehát 10 liter vízhez (ugye ha próbának csináljuk nem készítünk 1000 litert)0.6g kristalon sárga kell? ennek a mennyiségnek a méréséhez patikai mérleg kell. Azért kértem hogy olyan valaki írjon akinek már gyakorlati tapasztalata van.

Előzmény: il1321 (3986)
il1321 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3986

Legalább itt a fórumban keressetek néha:)

Ajánlom topictársunk oldalát, aholminden adat megtalálható:

http://hidroperlit.vacau.com/tapoldat.html

 

Előzmény: manta-z (3985)
manta-z Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3985

Erre az infóra én is vevő lennék. Csak azért nem kezdtem még ilyesmibe, mert nem nagyon publikált még senki igazán bevált technológiát.

Előzmény: Fekete bárány 43 (3984)
Fekete bárány 43 Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3984

Üdv mindenkinek! Igazán hasznos dolgokat olvastam eddig is ezen a topikon.Nagyon sokat segített például az is ,hogy a sima építkezéshez használt perlit ugyan olyan jó mint a drága kertészeti.Kérdésem ill kérésem lenne aki tud kérem segítsen! Hidrokultúrás paradicsom termesztéssel próbálkozok egyenlőre kísérleti fázisban vagyok.A legnagyobb gondom a tápoldat elkészítése ugyanis nagyon sok receptet olvastam eddig de mind más vagy nehezen értelmezhető vagyis nincs pontosan leírva a keverési arány csak következtetni lehet.Nagyon hálás lennék ha valaki akinek már van tapasztalata ebben a dologban írna egy általa jól bevált receptet vagyis hogy milyen mütrágyából mennyit tesz egy bizonyos mennyiségű vízbe és hogyan szabályozza az adagolást .Előre is köszönöm a segítséget!

gal-lóca Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3983

a szamóca botritiszes

Előzmény: gergerg (3971)
jó hír Creative Commons License 2011.06.08 0 0 3982

Köszönöm a linket, sokat tanultam....

Előzmény: gergerg (3973)
janijani Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3981

Már 6 napja mindennap esett az eső, tegnap végre nem esett, megpermeteztem Amistarral a paradicsomot, paprikát, tököt, uborkát, szőlőt, szedret, málnát. Eddig minden egészséges.

Retonini Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3980

Köszönöm  a tanácsod, az alsó leveleket eltávolítottam.

remélem ez javít az állapotán.

 

A képeket eső után csináltam, azért volt vizes a bogyó is.

 

Jó éjszakát mindenkinek.

Előzmény: GKorni (3967)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3979

Na jó, akkor holnap megpróbálkozom újra a karózással.

 

Köszi az infokat mindenkinek.

Előzmény: il1321 (3976)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3978

Az már nagyon gynús, hogy fa paradicsomnak rövid lesz a karó. -majd megtoldom...

 

Azok a közepes méretűek annyira törékenyek, hogy egyiket véletlenül el is törtem kötözés közben. :(

Előzmény: janijani (3972)
il1321 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3977

Természetesen:)

Előzmény: gergerg (3971)
il1321 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3976

Üdv!

A kis növésúek determináltak, nem kel kacsolni. Az ágain fog teremni. Ezek ilyen fajták.

Egy karót mellé, és körbefogni csak egy kötéssel, hogy a termés ne húzza le az ágat.

Előzmény: Fázisceruza (3975)
Fázisceruza Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3975

Uhhh....

Ez ám a kimerítő leírás.

 

Próbálkozom ezzel a "kacsozással", de pl azokon a kisnövésűeken egyáltalán nem találok kacsot.

A fán, meg a közepes méretűn van néhány kacs, azokat leszedegettem.

Bár, ha jól értem akkor kacsból újabb szárak lesznek, akkor viszont lehet, hogy volt amit rajta felejtettem, mert tényleg úgy tűnik, hogy több szára van némelyik növénynek, mint kéne.

Ezek a szárak a talajszintről indulnak ki.

Szerinted megritkítsam úgy, hogy csak két szár maradjon?

Előzmény: gergerg (3971)
janijani Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3974

köben megelőztél

Előzmény: gergerg (3970)
gergerg Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3973

Upsz! Csak linket akartam, nem tudom hogy sikerült így, bocs mindenkitől hogy egy egész oldalt letakartam!

janijani Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3972

Jártam már én is így hogy túlnőtt a paradicsom a karón, vertem le mellé hosszabbat. Aztán le lehet vágni a tetejét, ha elég ha azt beérleli ami rajta van. Az augusztusi virágok már úgyis csak késő őszre érnek be. 

Ha törékeny az pech, óvatosan kell hajtogatni vagy jövőre más fajtát ültetni.

A törpeparadicsomot is érdemes karózni mert idővel elfekszik a súly alatt, melléversz egy karót és hosszabb madzagokkal felkötözöd a karó végéhez az ágait hogy ne tudjanak lehajolni. 

Előzmény: Fázisceruza (3969)
gergerg Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3971

Remélem Il1321 megbocsájt érte, ez az ő blogja, tökéletesen leírt mindent a kacsolásról.

 

A paradicsom kacsolása

Májusi eső…


.....aranyat ér, tartja a mondás. Az biztos, hogy jó ideje elég gyakran esik. Ahogy elnézem a kertet, itt mifelénk tényleg jót tesz. Eddig a nagy zuhárékat megúsztuk, jég nem volt. De naponta volt eső. Valamennyi gond esetleg a hőmérséklettel lehet, de a fagyosszenteket már megússzuk. 20 fok az utóbbi napok kivételével mindennap megvolt, 13 fok alá meg éjjelre sem süllyedt a hőmérő. Ahogyan véget ér ez az időszak, és bejön a meleg, minden teljes erővel nőni fog.


Lassan a fejes saláták felmagzanak, kivéve, amiket utoljára palántáztam szét. Azok szép fejesek. A többinek viszont nem volt jó az eső, mert a sok víztől összerothadt a tövük. De így is volt elég ennivaló.

Lassan érik a szamóca is, most már azt is kell figyelni. Ha kint marad, akkor a csigák győznek.


Vetettem futó babot is, annak hosszú, zöld termése lesz majd. Bokorbabot még nem vetettem, annak még hűvös az idő.

Jövő hét végére javulás várható, így akkor kiteszem a paprikákat is. Lassan kinövik a poharakat a növényházban. De legalább nem fáznak meg.

A paradicsomok nagy része már kint a szabadban is virágzik. Eső ide, hűvösebb oda, ezeket naponta ellenőrizni kell, nem jelentkezik-e valami betegség, és nem kell-e kitörni a kacsokat.


Na ennél a résznél kicsit több magyarázatra van szükség.

Mi az a kacs?
A paradicsom levélnyelének, és szárának találkozásánál előtörő hajtás, amiből új szár képződik. Ahány ilyen megmarad, annyi száras lesz a növény. A bokor ezáltal sűrű, levegőtlen lesz, a terméseket nem éri annyira a nap, nem járja a levegő, így hamarabb felütheti a fejét valamilyen gombabetegség.
Azért, hogy ez ne következhessen be, a paradicsomot 1, 2, esetleg 3 szárra neveljük, azaz ennyit hagyunk meg.
Ez főleg a folytonnövő, nem determinált fajtákra vonatkozik.

Na itt is álljunk meg!
 Mi az a determinált, féldeterminált, és nem determinált, azaz folytonnövő paradicsom?
Ezt nem is kísérlem leírni, inkább innen kimásolom:

A paradicsom egyéves, lágy szárú növény. A szár kezdetben hengeres, a fejlődés későbbi szakaszában bordázott. A szár milyensége jellegzetes fajta tulajdonság, az egyes fajták között különbségek vannak:


a) a szőrözöttség mértékében és típusában;


b) az antociános elszíneződés erősségében. Ez a teljes vagy részleges hiánytól a túlzottan lila színig terjed. Az előbbi a szik alatti szárra is érvényes, és ebben az esetben a tulajdonságot jelzőgénként használják a hibridmag-előállításban. Az ellenkező jelenség, vagyis az antocián felszaporodása, kedvezőtlen hatások (alacsony hőmérséklet, túlöntözés, levegőtlen talaj) egyik megbízható mutatója;


c) a szár helyzetében, amely lehet elfekvő vagy felálló;


d) az ízközök hosszúságában. A legrövidebb az ún. törpe fajták ízközhosszúsága. Ezt a második kromoszómán elhelyezkedő recesszív gén irányítja, amelynek következtében erős, vastag szárú, jellegzetesen hólyagos levelű növény jön létre. A fejlődés különböző fázisaiban a talajból kisugárzó hőt ez a fajtatípus jobban hasznosítja, ami jobb koraiságot, gyorsabb érést eredményez. A legjobb minőségű palánták a törpékből (pl. Zömök) nevelhetők;


e) a főhajtás lezártságában. E vonatkozásban két típust különböztetünk meg: determinált és folytonos növekedésűt (68. ábra): determinált: a főhajtás csúcsán virágzat képződik, amely lezárja a növekedést. A főhajtás növekedésének ez a természetes lezáródása serkenti az oldalhajtások növekedését, ami jellegzetes bokor típus kialakulását eredményezi.


68. ábra - A paradicsom hajtásrendszerének típusai

A determinált fajták között két nagy – és mindmáig kevéssé ismert – különbség van: 1. a főhajtás növekedése hányadik virágfürttel záródik – 2. két fürt között mennyi a levelek száma.


A tipikus determinált fajta esetében a 6. fürt zárja le a főhajtás növekedését, és két virágfürt között egy levél van. A determinált növekedési típus azonban nem egységes, ezen belül további 3 típus különböztethető meg (FARKAS, BALÁZS, 1985). A gyakorlat által féldetermináltnak nevezett típus hajtásnövekedését a 8. vagy a 9. fürt zárja, a felső oldalhajtásoknak erős a tendenciájuk a főhajtás szerepének átvételére, és két fürt között 2–3 levél található.


Folytonos növekedésű: a főhajtás növekedése korlátlan, 2 virágfürt között rendesen 3, kedvezőtlen környezeti hatásokra esetleg 4–5 levél is képződik. A folyton növő növekedési alkat teszi lehetővé az üvegházban az ún. egész éves kultúrák létesítését (pl. Anglia) és a támrendszeres (pl. „gúlás”) paradicsom termesztését a házikertben.
Ez a kacs.


Kacsozás. Az oldalhajtások rendszeres eltávolításának az a célja, hogy ne vonjanak el tápanyagot a növénytől. Hetenkénti kacsozás esetén növényenként átlagosan 3 oldalhajtást kell letörni. Ebben az esetben nem nőnek 8–10 cm-nél nagyobbra.
Ezt kell kitörni.


A determinált fajták kacsozása abban az esetben okoz gondot, ha különböző erős környezeti hatásokra (túl alacsony hőmérséklet, levénült palánta stb.) a főhajtása a 2–3. fürtnél lezár. Ekkor a legerősebb oldalhajtást kell meghagyni és főhajtásként kezelni. A lezárt főhajtáson – a növekedés egyensúlya végett – csak egy fürt maradjon meg.


A levelezés végrehajtásában szintén a rendszeresség a döntő (kéthetente 3–4 levél). A levelezés akkor kezdhető, ha a növény elérte a 90–100 cm-es magasságot. A leveleket mindig a levelezés időpontjában érő fürtnél két fürttel feljebb szedjük. A művelet után a növényeken 70–80 cm magasan maradjon lombfelület. Fontos, hogy minél kisebb legyen a sebfelület, ehhez a nyelénél megfogott levelet erőteljes, fölfelé rántó mozdulattal kell letörni.


A levelezés hatékonyabbá teszi a növényvédelmet (gyorsabb a felszáradás, ezért kisebb a gombás fertőzések veszélye), és fokozza a koraiságot.


A kisebb lombfelületű determinált fajták levelezésekor óvatosan kell eljárni. A növényeken mindig maradjon 10–12 kifejlett levél. A hajtás fürttel záródása után a levelezést be kell fejezni. Őszi hajtatáskor többnyire csak az alsó, sárguló és a beteg leveleket kell eltávolítani.


A tetejezés a főhajtás visszacsípése, amely a hajtatás befejezését határozza meg. Az utolsó szedés időpontja általában július 10. és 20. között van, ettől negyven napot kell visszaszámolni. Őszi hajtatásban ez az időtartam 50–60 nap. A tetejezés segíti a felső fürtök kötődését és az éréslefutás felgyorsulását. A kacsozást és a levelezést a tetejezést követően is folytatni kell.
(Forrás a fenti linken elérhető: Tankönyvtár: Zöldségtermesztés)

Ebből láthatjuk, hogy a determinált, azaz bokor paradicsomokat nem kell kacsolni. A folytonnövőket
Lehetőleg 5 cm- nél ne legyen a kacs hosszabb, így nem terheli meg a növényt annyira. De ehhez rendszeresen kell nézni őket. Így egészségesebb növényeik, és szebb termésünk fog lenni.
Tovább »

forrás: Blogspot.com

Előzmény: gergerg (3970)
gergerg Creative Commons License 2011.06.07 0 0 3970

Nincs ezekkel semmi baj, van olyan determinált paradicsom aminek a neve is Zömök. Ezeket elvileg nem kellene karózni de nekem az a gyakorlati tapasztalatom, hogy nem birja el a termést, leérnek a paradicsomok a földre ami esős időben nagyon nem jó. Ne úgy karózd ezeket ahogy a fákat karóztad, hanem méterenként üss karót, azok tetejére szögelj egy másikat vízszintesen. Ehhez kötöd a madzagot, aminek először a végére csinálsz egy hurkot, átveszed a paradicsom alján mint a nadrágszíjjat a derekadon, ez az első levélben megakad. A madzagot körbetekergeted a száron, majd felkötöd a vízszintes karóra. Nekem a faparadicsomok vannak így, most 170cm-nél tartanak.

 Ja, és ne felejts el kacsolni sem! Ha nem tudod ez mit jelent akkor szólj és elmondom hogy csináld.

Előzmény: Fázisceruza (3969)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!