Nemrégiben megkeresett egy ismerősöm, aki régebbi kevés memóriával rendelkező gépére szeretett volna valamilyen linuxot feltenni. Eddig XP volt a gépen, de már fagyott is és elég lassú volt minden rajta. Nem nagyon használta másra csak böngészés, szövegszerkesztés és néha képretusálás. Végig gondoltam mit lehetne neki javasolni, és a Linux Mint LXDE-re esett a választás. Több oka is volt, egyrészt minden szükséges program és kodek telepítve van alapból, másrészt nem igényel nagy erőforrásokat.
Talán ez adta az ötletet, hogy elindítsak egy rövidebb sorozatot, ami a gyengébb gépekkel rendelkezőknek segíthet a disztribúció választásban. Úgy egy évvel ezelőtt már boncolgattam a témát, mégpedig netbook-hoz kerestem megfelelő disztribúciókat. Amiket akkor teszteltem azok kifejezetten netbook-hoz lettek kifejlesztve.
Az első jelentkező nálam a Peppermint OS volt. Alapját a most is nagy népszerűségnek örvendő Ubuntu adja. Ami a memóriaigényét illeti, megelégszik 512MB alattival is. Mindenképpen gyorsnak mondható, de ez betudható annak is hogy nem KDE vagy GNOME asztali környezetet használ. Lássuk a telepítését.
Peppermint telepítése
A Peppermint honlapjáról tudjuk letölteni a megfelelő ISO-t. Elérhető 32 és 64 bites kiadásban egyaránt. Én a 32 bitessel próbálkoztam. Link: http://peppermintos.info/dl2/Peppermint-Two-i386-06052011.iso Miután kiírtad bootolj be róla és válaszd a telepítés menüt. Ha előtte azért szeretnéd kipróbálni akkor válaszd a live módot. Én nem ezt tettem.
Az első a nyelv kiválasztása. Az egész telepítő varázsló szinte teljes egészében megegyezik az Ubuntuéval.
A telepítő figyelmeztet az internet szükségességére, hiszen onnan húzza le a friss csomagokat.
Merevlemez particionálása. Mivel csak ezt akartam rátenni, így meghagytam az automata kiosztást.
Billentyűzet kiosztása. Közben a képernyő alsó részén látható, hogy a telepítés már javában zajlik.
Még meg kell adnod a helyes időzónát is.
Létre kell hozni egy felhasználói fiókot.
Folytatódik a telepítés, közben a Peppermint előnyeit ismerhetjük meg a slide-okról. Ez bevett szokás más disztribúcióknál is.
Pár perc múlva végeztünk a telepítéssel, újra kell indítani a gépet.
Újraindítás után logolj be a felhasználóneveddel és jelszavaddal.
Így néz ki az asztalod. Puritán, de nekem bejön a háttérkép.
Menük és programok
A menük felépítése logikus és egyszerű. Nem mondhatnám, hogy túl sok program telepítve van, de azért el lehet indulni valahogy.
Irodai csomagból nincs fent a LibreOffice, de a kevés memória miatt nem is biztos hogy baj. Helyettesíti a Google Dokumentumok, ami online szövegszerkesztésre ad lehetőséget.
Az internet elérésére ott a gyors és kis erőforrásigényű Chromium. Több, a Google által készített program is megtalálható. Ez is azt szolgálja, hogy minden szükséges dolgot a weben végezzünk el ezzel is csökkentve az amúgy is gyenge processzor leterheltségét nem beszélve a kevés memóriáról.
Multimédiás alkalmazásokbül is található néhány. Itt kell megemlítenem, hogy a Flash lejátszás alapból megy. Ez dícséretes.
A képek szerkesztését is weben kell elvégezni.
Belenéztem a csomagkezelőjébe is, ami a jól megszokott Synaptic. Nem tévedés, több mint 30 000 csomag érhető el. Kíváncsi voltam használ-e a Peppermint valamilyen saját csomagokat. Természetesen van egy ppa tároló a csomagok részére.
Vélemény
Habár rövid ideig használtam a Peppermintet, engem meggyőzött. Nem igazán tudok negatívumokat felsorolni. Apró dolog, de meg kell említenem. Mivel a disztribúció igen nagy mértékben webes alkalmazásokra épít, így ez egyben sebezhetősége is. Persze azért nem olyan mint a Google Chrome OS, mert itt tárolóból szinte mindent felpakolhatsz ami kell. Az internetelérés pedig így 2011-ben gyakorlatilag mindenhol hozzáférhető valamilyen módon. LibreOffice-t hiányoltam egy kissé, valószínűleg nagyobb memóriaéhsége miatt nincs alapértelmezetten telepítve. Elég gyors és viszonylag kevés memóriával is beéri. Kezdőknek is javasolható mert könnyű telepíteni és használni is. A frissítésekkel sem lehet gond mert automatikusan települnek. A felhő alapú alkalmazások pedig megkönnyíthetik az életünket.
Fazonra jobban tetszik mint a gGNOME-os, de majd csak holnap okosodok ki belőle. (mondjuk ez egy kicsit nagyzolás, de nylávn értitek mire gondolok.) Úgyhogy fel a fejjel - főleg nekem.
Jelenleg XP alól írok.
Az indító menü (ez a grub? - ha jól vettem ki) először egy kicsit megijesztett, de túllendültem rajta.
Mondjuk nem értem miért de az XP elsőre csak csökkentett módban indult el, de utána ment gond nélkül.
Amúgy azt most húztam újra majd hat év után - egész tartós volt, s a Win7-től véglegesen megszabadultam (ez XP az egy 500-as vinyón van, a win7 kísérletileg volt rajta a 200-as vinyón másfél évig, de besokalltam rajta). Egszerűen nyomasztott..., de ez már egy másik topoc témája.
Asrock K7VE+ alaplap (az E nem biztos), integrált CMI hangkártyával és nVidia videókártyával.
200 Gb-os vinyóra került föl, ahol volt régen egy rendszerpartíció XP-nek, a többi NTFS kiterjesztett partíción van. 1 GB memória van a vasban. Szóval van egy ~9,5 GB rendszer és egy ~2,5 GB partíció késztíve - ezek szerint rosszul mert én ext4-et adtam meg neki. Mindenképpen manuálisan kellett partícionálnom a fent levezettek miatt.
Hang ki/be kapcsolás => fogalmam sincs, de szerintem ha csak ki lenne kapcsolva, attól még a play gomb megnyomására az adott médiának kéne lejátszódnia, csak épp nem hallanám. Vagy rosszul gondolom?
Ha üres gépre telepíted, válaszd az automatikus particionálást, és azt a lehetőséget válaszd, hogy töröljön mindent. Ilyenkor nem kell foglalkoznod a csatolási pontok kérdéskörével, és a swap-pal se. Kezdők számára és aránylag kis winyó (200GB alatt) esetén szerintem ideális ;)
Ha manuálisan particionálsz, akkor a "gyorsítótár" (egyébként swap partíció) típusa "swap" legyen (és legyen 2x akkora, mint a fizikai memóriád).
Ha a csatolási pontokkal akarsz próbálkozni, akkor meg milló lehetőség van előtted. Lehet egy partíción a teljes linux rendszer, de szét is szabdalhatod.
Nem tudom, mekkora winchestered van, az alábbit én egy 200GB felettire ajánlom (persze lehet másként is, ízlés dolga):
Ha szétszabdalod, akkor kell egy "/boot", egy "/home" és egy sima "/" partíció (lehet még szabdalni, de először szerintem felesleges, úgyis lesz még pár telepítésed ;) )
a "/" a root partíció. Legyen ez 20-50GB (erre minden felfér)
a "/boot" legyen kb 1GB.
a "/home" pedig a maradék terület, ide kerülnek a felhasználók saját dolgai.
Milyen típusú alaplap, milyen memóriakártya van integrálva rá?
Feltettem a legújabb Ubuntut, de láttam van Kubuntu is. Azon kívül, hpgy az egyik Gnome a másik KDE érdemben milyen különbséget lehet találni közöttük?
Sikerült beizzítaniom a T-Mobile-os HuaWei mobilnetemet - Hurrá...
Nem sikerült a hangkártyámat beizzítani,. de legalábbis a médialejátszók nem kezdenek el lejátszani semmit. Hol kell ilyenkor keresni a megoldást?
Telepítéskor ismeretes előttem, hogy a linux kér egy rendszerpartíciót, meg egy amolyan gyorsítótáras féle particiót. Nem sikerült számára megadnom a gyorsítótárat, pedig csináltam, és nem volt világos a csatolási pont kérdése sem. Melyik kell legyen Ext2, Ext3 vagy Ext4?
Mivel az elején vagyok a történetnek, nem okoz lelki törést, hogy újrahúzzam a gépet, de mit és hogy kell csinálni?
Ubuntu 10.04-en (64 bites) a következő hibajelenséget tapasztalom mostanában (kb. 4-6 napja)
bejelentkezés után, ha elindítok egy programot, nem működik a menüsor. ha fent rákattintok az alkalmazásokra, vagy a helyekre és megnyitom a felső indítómenüt, mejd becsukom ismét, elkezd működni az előzőleg megnyitott program menüje. az ablakkeretben levő gombok (bezár, lecsuk, teljes méret) vagy működnek, vagy nem, teljesen véletlenszerűen. Ha a programból megnyílik egy felbukkanó ablak, abban csak billentyűvel lehet navigálni, becsukni stb., egérrel nem, sőt ilyenkor semmi nem működik egérrel, amíg be nem csukom a felbukkant ablakot billentyűzetről...
Nem csináltam semmit, úgy rémlik ma nem is jött frissítés sem, eccercsak elhalálozott.
Indítom, a panel-en egy pillanatra felvillan az ikonja, majd eltűnik, kézzel terminálban indítva, ufen ezt csinálja, mint amit a fickó beküldött bug-nak:
A Unity csak egy panelkezelő, nem Ubuntu vs. Kubuntu.. ;)
Alapvetően ahogy le is írták már sokan, a Unitiy-t kifejezetten a táblagépek miatt találták ki, és arra biztosan kiváló, nagy gombok, láthatóak és kézzel megérinthetőek, a csúszkák érintésre előjönnek és tologathatók.
Nincs neki semmi baja.
Az egész alatt ugyan úgy Gnome van, de login képernyőnél választható a régi gnome-panel is, akkor a korábbi panelforma jelenik meg.
Ez újerenként választható, és nem kell minden alkalommal, mert megjegyzi.
pl. faterom Unity-zik, de muteromnak meghagytuk a régi hagyományos gnome-panelt (megjegyzem 67 évesek!!) és ha ők elboldogulnak vele, akkor biztos nem olyan rossz ez.
A Kubuntu sem más "oprendszer", csak nem gnome-ot rak fel installnál, hanem KDE-t, ami egy másik ablak kezelő (window manager), de ezt menet közben is megteheted, szépen leszeded a gnome-ot és minden alkatrészét és felraksz egy kde-t (persze 0 linux ismerettel nem ajánlott, mert ezt csak is karakteres konzolon lehet elkövetni, mivel kiírtod magad alól a grafikus felületet.)
Figyi, packardbell easy valami, nem tul eroset vettunk Vistaval, de beleorultem, melle raktam az Ubuntut ami eg es fold. (Aztan volt W7 is ami gyorsabb mint a Vista de nagyon osszeomlott eccer, most marad a Vista es a linux) Sokkal gyorsabb. Igaz most a Mint Linux valtozat megy de ez is lenyegeben ubuntu.
Az open office tenyleg lassabban jon fol, de nem feltunoen, vista alatt is lassan jon elo.
esetleg az open office utodjat is megprobalhatod, vagy majd ha kelloen kisimitgatjak az aprilisi kiadas rancait akkor gyorsabb lesz ?
A minap vettünk egy Dell Inspiron m5010 laptopot, rajta UBUNTU LINUX-al ( úgy emlékszem áprilisi kiadásúra lett frissítve a neten).
A gondunk az vele, hogy néha hihetetlenül belassúl, pl az Open Office megnyitása 1- 1.5 perc, miközben más nem fut a gépen, de máskor is, ha csak egy menüt nyitunk meg valamilyen programban néha akár 5 s-ig is tétlenkedik.
Egy infós ismerős azt mondta, hogy a Linuxok előnye az ingyenesség mellett a gyorsaságuk...
Egy másik pedig azt, hogy elképzelhető, hogy ezt a laptopot Win7-re tervezték...
A gépkönyvében igaz, hogy sokat emlegetik a Win7-et, és a Linuxot egyszer sem, de sehol sem javasolják , csak példálóznak vele.
Közben kiderült, hogy nem az Ubi bűne a flash... vagy FireFox, vagy Adobe.. :( mert hogy leszedtem több féle verziót, odakínáltam a Firefox-nak és egyik sz...abb mint a másik.. Opera-val minden kiváló, és ahogy néztem ugyan azt az libflashplayer.so-t használja.. nem értem, miért ilyen a világ... nyomják ezt a nyüves vindóózt és nem fejlesztenek Linux-ra rendesen, skype is mióta 64 bit-es rendszerem van csak akkor hajlandó működni (a hang része) ha hívok 2x egymás után echo123-at, különben engem nem hallanak.
Nagyon jo, de nekem az ez elotti (http://shop.canonical.com/product_info.php?products_id=774) hatizsakom van. Majden igy nez ki, nagyon kis kulonbseggel es nagyon meg vagyok vele elegedve, kulonosen amikor a vonaton walami Windowsos foguru ul velem szemben. Praktikusabbnak tartom a hatizsakot, szabad a ket kezem, es nehezebben kapjak le a vallamrol a "segitokesz" laptop elvivo emberek. megbizhato minosegnek tartom, akar 1-2 napos kiszallasra is alkalmas (pl. vasalt ing, gatya, zokni is befer ;-) ).