Keresés

Részletes keresés

*Fatinka* Creative Commons License 2011.04.15 0 0 469

*Fatinka* Creative Commons License 2011.04.15 0 0 468

Ez a kép pedig most került hozzám hagyatékból

 

rkozma Creative Commons License 2011.04.14 0 0 467

Ez a papírrégiség pedig a márciusi Hodobay árverésen volt. Bajai Rabbiság, 1942.

 

rkozma Creative Commons License 2011.04.14 0 0 466

Ez a képeslap még talán nem volt. A legújabb Profila árverésen árulják.

Baja, Nemzeti Szálló. Wágner Antal kiadása, 1927.

 

*Fatinka* Creative Commons License 2011.04.01 0 0 465

Akkor valóban többjelentésű a szó!

Előzmény: mamicska (463)
gazo2 Creative Commons License 2011.04.01 0 0 464

Úgy tűnik, hogy a lovagló kalappal eltaláltam "szarva között a tőgyit". A chapeau cavaliere valószínűleg elegáns divatkalap lehetett, melyet bármely ünnepi alkalomra lehetett hordani. (Tehát nem csak lovagló kalap lehetett.) Ezért jogos a gavallér-kalap elnevezés, mert van bizonyos férfikalap jellege. Látom, hogy volt gavallér-bot is, ez lehet Nagy Ibolyka kezében.

 

Ami furcsa számomra, hogy a Das grosse Bilderlexikon der Mode egyáltalán nem említi, noha három chapeau-ról is van benne címszó.

G. Z.

Előzmény: mamicska (463)
mamicska Creative Commons License 2011.04.01 0 0 463

számomra nagyon sok dolog homályos, de ezen nem csodálkozom:)

 

jó lenne tudni, hogy ezek a szavak  - a lapot jellemző tulajdonságokat jelzik vagy nem, mert utóbbi esetben szerintem mellőznek minden ragozási technikát ( de ez is csak sejtés). Ráadásul akkor lehet egy harmadik jelentésük is.

 

(Hahóóóóó, drága Maróti tanár bácsi (Möszjő:)), onnan a magasból  - kérjük a megfejtést!!:))

 

nézd csak, még esküvői chapeau cavaliere is van. Nem gondoltam volna.

 

http://www.robedelamariee.com/point-mariage-2011-classique/chapeau-cavaliere-mariee/

Előzmény: *Fatinka* (462)
*Fatinka* Creative Commons License 2011.03.31 0 0 462

való igaz,de én ezt gondoltam,mivel franciául is külön írja,így tűnt logikusnak.Gavallérkalap régen létezett,csak azt nem értem,hogy kerül egy hölgy fejére?

Előzmény: mamicska (458)
rkozma Creative Commons License 2011.03.31 0 0 461

Tisztelt Zoli Bácsi!

 

Köszönöm az ötletet! A Magyar Színházművészeti Lexikonban ezt írják róla:

 

Nagy Ibolya

(Szentes, 1863. febr. 9.–Bp., 1946. aug. 22.): színésznő. A SzAk-t 1881-ben végezte el. 1884-től 1886-ig a Népszínház, 1886-tól 1914-ig, majd 1918-tól 1924-ig a Nemzeti Színház tagja volt. 1923-ban örökös tagságot kapott. Kezdetben naiva volt, később humoros szerepeket játszott. F.Sz. Lidi (Kisfaludy K.: Csalódások); Jessica (Sh.: A velencei kalmár); Mariska (Szigligeti E.: Liliomfi).

 

A feltett képeslapot 1902-ben adták fel. Sajnos a hátlapját nem tette fel a francia eladó.

 

http://postcards.delcampe.net/page/item/id,114741612,var,nagy-jbolyka-femme-cavaliere-chapeau-cachet-baja-hongrie,language,E.html

Előzmény: gazo2 (459)
gazo2 Creative Commons License 2011.03.31 0 0 460

Kedves Robi!

 

Tegnap estétől valószínűleg nem tanultam meg franciául. Meg sem kíséreltem. Csak egy feltételezést jelzek, amivel zenészként (Suppé: Könnyű  lovasság), illetve a várostörténetben, (lovassági laktanya) többször találkoztam.

 

Szerintem Nagy Ibolyka lovagló öltözékben van, a kezében levő pálca is erre utal. Vagyis a felírás ez lehet: nő (hölgy) lovagló kalapban. (Vagy esetleg öltözékben. A hölgyek nem ültek úgy a nyeregben, mint a férfiak, hanem egyoldalt, és illem szerint szoknyát és nem nadrágot hordtak. Ez a bokájukat is takarta. Gonzaga Júlia története - Jókai többször foglalkozott a témával - azon a mesén alapul, hogy Kékszakáll el akarta nőt rabolni, de egy nemes lovag megmentette. De közben megpillantotta a bokáját. (Már a hölgynek a lovag.) Ezért a hölgy leszúrta megmentőjét vagy csak kilátásba helyezte, hogy ezt kellene tennie. (Elfelejtettem a pontos részleteket, de már írtam, hogy vannak dolgok, amiket nem érdemes tudni.)

 

Szeretettel üdvözöllek:

Gál Zoltán

Előzmény: rkozma (456)
gazo2 Creative Commons License 2011.03.30 0 0 459

Kedves Robi!

 

Nagy Ibolyka a Színiakadémia után Szegeden kezdte pályáját, ahol apja, Nagy Sándor újságszerkesztő volt. A rövid szegedi vendégjáték után a Nemzeti Színházban folytatta pályáját, de mint érdekességet megemlítem, hogy a Telefonhírmondóban is szerepelt. 1878-ban Tímea szerepét játszotta az Aranyemberben.

 

Színháztörténeti munkákban biztosan lehet adatokat találni róla. Szép, nagy szemei voltak" - írták, de különben is szép színésznő lehetett, különben nem játszatták volna vele Tímeát és Colombiát.

A francia mondatba nem avatkozom. Amit tanultam, azt is elfelejtettem. De szerintem is mást jelent. Ráth-Végh írja, hogy amikor a fordításban "a fogoly kedvenc svábbogarát ölelte magához", az eredetiben "sötét gondolatok gyötörték". Leiter Jakab léghajóst jól ismerjük. Csak az eredetiben Jacob's Leiter, azaz Jákob létrája szerepel.

 

Érdekel a téma, csak rövidesen kezdődik a Tóth Kálmán emlékünnepség a főtéren, utána pedig Udvardi Erszébet kapja a Baja Hírnevéért" kitüntetést. Így oda vagyok menendő. Részint "hivatalból", de magáemberként is ott lennék.

 

Szeretettel üdvözöllek:

Gál Zoltán

 

U. i. Tégy fel még sok nagyszerű képet!

 

 

Előzmény: rkozma (456)
mamicska Creative Commons License 2011.03.30 0 0 458

háááát nem tudom, mert ha létezett olyan fazon valamikor, hogy gavallérkalap vagy hasonló, akkor mást jelent

 

kellene egy kalapost kerítenünk:)

Előzmény: *Fatinka* (457)
*Fatinka* Creative Commons License 2011.03.30 0 0 457

Azt sajnos nem tudom,hogy ki volt ez a hölgy,de a mondat valami olyasmit jelent,hogy :"gavallértól kapta a kalapját,amin Magyarország,Baja bélyegzője van".Köszi a képet az ÉZI suliról,szeretett iskolámról még úgysem volt egy régi képem sem!

rkozma Creative Commons License 2011.03.30 0 0 456

 

Ez a kép is az előző oldalon van. Ki volt Nagy Ibolyka?

A kép leírása: "nagy jbolyka - femme cavalière chapeau cachet baja hongrie"

Mit jelent ez a francia mondat?

rkozma Creative Commons License 2011.03.29 0 0 455

Ezeket a bajai képeslapokat a delcampe.net oldalon találtam.

Főtér - 1899

Kikötő - 1918

Női Felsőkereskedelmi Iskola (év nélkül)

Látkép - 1910

Látkép - 1927

Sugó - 1909

Sugó - év nélkül

 

(Az évszám ált. a postára adás dátuma)

 

 

 

gazo2 Creative Commons License 2011.03.15 0 0 454

Kedves Fefe52!

 

Természetesen kötelességemnek tartom, hogy számodra fényképet készítsek az épületről. Még ma arra kerekezek, és lefényképezem. Ami hiányzik, az a tudás, hogy miként kell feltenni a fotót az internetre.

 

Volt, aki kérdezte, hogy hol van az egykori szegényház épülete. Nagyon egyszerű. Ha a kórház főbejáratával szembe fordulok, majd megyek a kálvária felé vagy 150 métert, ott nyílik egy utca a Diagnosztika épülete, illetve a víztorony felé. Ez a Pokorny János utca. Ennek a déli sarkán, - részben a Rókus utcára néz - van az egykori szegényház.

 

A Sugó Hangjában a főszerkesztő javasolt egy rovatot, melyben mindig valami jeles régi épületről vagy műalkotásról írok. Ha módom lesz, a szegényházra is sort kerítek. Azért is kötelességemnek érzem ezt, mert Ti voltatok, akik önzetlenül hozzásegítettek volna egy városvédő folyóirat indításához. A Bajai Honpolgár esetében - egyelőre hiányzik róla az alapító főszerkesztő neve, amely szerény személyem volt - szerintem előbb-utóbb szóba kerül az eredeti szándék, tehát a lap városvédő jellege.

 

A lapnak érdekes története van. Húsz év után érdemes lenne megírni, hiszen sok jót tehetett volna a városvédelem terén. Ezt hiányolom, miközben a történeti írásokat nagyra becsülöm.

 

Városvédő lapnál mindig felmerül, hogy ki ellen kell a várost megvédeni. A szembenállást elkerülendő keletkeztek hajdan a városépítő, -szépítő, tiszta városért stb. nevek.A jelenbe visszatérve: ha lett volna fórumom a "kultúrpalota" név megváltoztatására, senkinek sem ártott volna. Kodály emlékét viszont azzal tiszteltük volna, ha az a város, melyben felesége született, figyelembe veszi, hogy mi volt a "kultúr" összetételről a nagy zeneszerző, az MTA és ezzel együtt az MTA nyelvvédő bizottsága elnökének határozott véleménye.

 

Tisztelettel:

Gál Zoltán

 

 

Előzmény: Fefe52 (453)
Fefe52 Creative Commons License 2011.03.14 0 0 453

Köszi amit írtál. Egy fotót nincs véletlenül a szegényházról?

Előzmény: gazo2 (452)
gazo2 Creative Commons License 2011.03.12 0 0 452

Kedves Levelezőtársaim!

 

Bizony meghatódtam, amikor egykori kedves kis tanítványunk, "Fatinka", egyik kislányomnak kedves osztálytársa úgy gondolta, hogy engem érdemes megkérdezni. Igyekszem megfelelni a bizalomnak.

 

A szegényház az volt, melyet ma a Cédrus Egyesített Szociális Intézmény részeként ismerünk, és amelynek az utóbbi években a Magyarországi Református Egyház vállalta a fenntartását. (Az épület a Pokorny u. 1-3. szám alatt található.)

 

Hogy rövidre fogjam: 1795-ben, megalakulásakor a bajai kórház Armenhaus-ként működött. (Később a gondozó részleget gyámosztálynak nevezték.) 1866. január 1-jén átadták az önálló Városi Szegényházat Drescher Ede polgármester (utca viseli nevét) kezdeményezésére a Pokorny u. 1-3. szám alatt. A korszerű intézmény száz gondozott befogadását tette lehetővé. További nagy előrelépés volt, amikor 1930-ban a ferences szegénygondozó nővérek vették át az akkor már Szeretetháznak nevezett intézményben a gondozást. (Az ún. Egri Norma szerint, azaz a különböző kariatív szervezetek együttműködésével.)

 

Azt hiszem, joggal elmondható, hogy Baján a kezdetektől fogva volt szív és lélek a szegényügy kezelésére, az elesett emberek és öregek gondozására.

 

Tisztelettel:

Gál Zoltán

Előzmény: *Fatinka* (451)
*Fatinka* Creative Commons License 2011.03.11 0 0 451

A szegényházról kérdezzétek meg Gál Zoli bácsit,ő biztosan tudja!

okkati Creative Commons License 2011.03.10 0 0 450

Ezt a sort én is kiraktam azóta a gyűjteményemben.

Előzmény: rkozma (449)
rkozma Creative Commons License 2011.03.06 0 0 449

 

Előzmény: Thernitibi (446)
Fefe52 Creative Commons License 2011.03.05 0 0 448

Talán van fotótok a bajai szegényházról. Ma a veszprémi könyvtárban keresgéltem régi laktanyai hírek után, amikor olvasom.

[i]A veszprémi szegényház ügyében Dr. Bezerédj Viktor képviselő lerándult Bajára, hogy az ott a helyszínen megtekintse és tanulmányozza a szegényházat.[/i] A következő években meg is építik a bajai mintájára. Történt mindez 1886. április 11-én.

Mwin Creative Commons License 2011.03.04 0 0 447

Off

Szia Tibi, valaha régen volt egy linked régi bajai képekhez a honlapodon.

Elküldenéd magánban a rabaorultkukacindexponthu címre?

Még valami-szerintem azok a képek jó helyen lennének a Fortepan.hu-n is

On

Előzmény: Thernitibi (446)
Thernitibi Creative Commons License 2011.03.04 0 0 446

Nekem itt valami gyanús.

Én is úgy tudom, hogy az említett laktanya szerintem is a Honvéd utcában volt.

Viszont ez a kép (kóstolgatom már egyideje) mintha a vaskúti úti laktanya fő épületének keleti, udvar felöli oldala lenne, de itt még nem építették hozzá az étkezde/színházterem szárnyat.

Előzmény: Mwin (445)
Mwin Creative Commons License 2011.03.03 0 0 445

Érdekes, eddig azt tudtam, hogy a Honvéd u 2 alatt lévő épület (Férfi Fehérneműgyár, Nett) volt a Folyamőr laktanya, főleg, hogy a kapun a pajzs, és a belső kovácsoltvas korlátokon a folyamőr jelvény ma is látható.

De ez az épület nem azonos a Honvéd utcaival. Lehet, hogy az orosz laktanya része volt, már nem tudom felidézni, milyen volt az az épület a Bakakútnál.

Előzmény: okkati (443)
tt65 Creative Commons License 2011.02.27 0 0 444

Igen, és némi átalakítás után, most TESCO áruház van!

Előzmény: okkati (443)
okkati Creative Commons License 2011.02.27 0 0 443

Édesanyám azt mondta, hogy a későbbi orosz laktanya része lett.

Előzmény: rkozma (441)
rkozma Creative Commons License 2011.02.25 0 0 442

Előzmény: rkozma (441)
rkozma Creative Commons License 2011.02.25 0 0 441

Érdeklődnék a T. Fórumtársaktól, hogy ez a laktanya hol volt/van Baján?

 

Köszönöm!

 

 

vizso80 Creative Commons License 2011.02.24 0 0 440

Nagyon érdekes:

 

Hogy nézett ki a lakóhelyed 150 éve? - a Magyar Országos Levéltár projektje megmutatja.

 

http://kultura.hu/main.php?folderID=959&ctag=articlelist&iid=1&articleID=310206

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!