Ezzel jól elkéstem, de hátha valaki még hasznát veszi!
A "nyers" fordítás:
Örvény
Az örvény mezőket tengerként kell kezelni, az alábbi kivételekkel:
Mivel egy út nem tud ellenállni az örvénynek, erősítésként egy főutat kell építeni, az építési költsége kétszerese az úténak. (azaz egy út = 2 fa és 2 tégla)
Egy átlagos hajó szintén nem áll ellent az örvénynek. Hogy a hajót elegendően megerősítsük, két hajó építésének megfelelő nyersanyag szükséges. (azaz egy hajó = 2 fa és 2 birka)
Településeket nem lehet az örvény mezőre építeni, mert nem elég erősek. Ebből következik, hogy ott várost sem lehet felállítani.
Vulkán
A vulkán mezőre csak akkor kell számkorongot helyezni, amikor az első települést építik rá. A szám megállapításához a játékos mindkét kockával dob. Hetes esetén a dobást meg kell ismételni.
Ha az alapjátékról beszélünk akkor teljesen egyértelműen azt írja a szabály:
"Aki bónuszkártyát vásárol, a lefordított pakliból elveszi a legfelső bónuszkártyát."
De úgyanígy van a lovagosban is és bármelyik variánsban.
A bónusz/fejlesztési kártyákat mindig összekeverve, hátlappal felfelé tesszük le a játék elején. Aki ilyet kap az mindig a pakli legfelső lapját kapja.
Ha kérdésed van bátran tedd fel! Akár e-mailben is. Itt kérdés még nem maradt megválaszolatlanul.
Érdekelne valakit egy Catan Online-rajongói klub (face)? Mármint tagjai lennétek? Ismerkedhettek, játszhattok egymás ellen, megbeszélhettek taktikát, kérdéseket tehettek fel, vagy válaszolhattok meg, lenne közöschat, aztán idővel tournament-eket is szervezhetünk.
Ha lenne rá vevő, szívesen megcsinálom a dolgot! Csak jelezetek egy kommenttel itt fórumon!
Ami nekem bejött, hogy ne tökölj a stratégiával. Attól függetlenül, hogy a Catan egy "stratégiai játék" továbbra is dobni kell benne. Minden játék ahol körönkénti szerepet játszik a dobókocka, az szerencsejáték. Matematikailag a legnagyobb esélyed van, hogy 6-8-as mezővel kapsz anyagot. Ha erre a "stratégiára" építesz, már csak a szerencse tud neked keresztbe tenni.
Én arra jöttem rá, hogy a sok nyersanyag és a zsidó kereskedési politika tökéletesen célravezető.
Szerintem tegyétek vissza a két kártyát, mivel így van meg az összes lehetséges varióció a két dobókockának nmegfelelően. Mivel öt lapot úgyis az "Új év" kártya alá kell tenni, ez egy kicsi szerencsét belevisz a játékba. Ha szerencsétek van akkor az ötben van hetes (rabló) is :) , ha nincs szerencsétek akkor csupa értékes lap :( .
A piros kockán látható pont az alapjátékban nem számít. Az a "Lovagok és Városok" egyik új szabályának a pontszáma, mert ott az egyik kocka piros, hogy meg lehessen őket különböztetni. Abban a kiegben ugyanis a két kockának nem csak az összértéke számít, hanem a megoszlása is, mivel az alapján lehet fejleszteni a városokat. Szóval lényag a lényeg, az alapjátékban ez nem számít.
A Lovagos kieget mindenképpen javaslom következő beszerzésnek. Szerintem az igen sokat hozzáad a játékhoz. (Nem vagyok boltos, és nem kapok részesedést sehonnan. Sajnos. :) )
Ma lejátszottunk két menetet az új eseménykártyákkal. Érdekes volt, szokni kell, de tetszik. A második körben kivettünk 2 rablós lapot mert a hatot soknak éreztük. De így meg azt veszem észre, hogy túl sok kártya maradt a kezünkben néha. Holnap már négyen fogunk játszni (ma csak hárman voltunk). Mit javasolsz, tegyük vissza mind a 2 rablót, vagy csak egyet vegyünk ki?
Illetve lenne még egy kérdésem: az eseménykártyákon mit jelentenek a pontok a szám alatt. Mert ha a piros kocka számát összeadom a pontokkal, nem a megadott szám jön ki.
Mivel én magam nyomtattam nekem a két oldal összehozása elég nehéz volt, de megérte. A kártyalapok kivágásánal meg egy körömvágó olló és némi kézügyesség megfelelő eredményt ad, a játék hevében úgysem nézegeti senki a kártyalapok sarkát hogy mennyire szabályos körszeletek.
Szerintem a legjobb kieg a Lovagok és Városok. Aztán lehet bővíteni a Boszorkányok, Varázslók és Sárkányok, meg az Egyház, Hit és Reformációval.
Egyetlen hátránya a dolognak hogy néha egész sokáig tart a játék. :) Már ha ez hátrány.
A kártyatartót köszönöm, igazából nem akarom megcsinálni, csak gyűjtőszenvedélyemet élem ki, és felteszem az oldalra, mert kártyatartóm is van, egy 3 szintes, mivel már nem fért a sok kártya az asztalon.
Ezen az oldalon http://www.freeweb.hu/mike23/taska.php van 4 kép, ott látszik a kártyatartó is az alsó képeken, meg a hordtáska amit barkácsoltam. (Csak hogy "dicsekedjek".) De ha bővíteni akartok akkor lehet hogy találsz nálam olyat ami érdekel.
Mi 2-3 éve Catanozunk, időnként frissítünk valamivel. Tavaly előtt a Tengeri utazóval, most meg az esemény kártyákon dolgozom. Összeollóztam nyomtatható formátumba őket. (ha gondolod ezt is elküldhetem majd neked) Egy lapra 16 kártya fér el. Holnap viszem kinyomtatni, aztán laminálom és kivágom őket. Csak azt nem tudom még hogyan tudnám a kártyák sarkait egyformára kerekíteni, most ezen agyalok.
Készítettem Catanhoz egy kártyatartót, így néz ki:
Szabadon elérhetővé teszem a tervrajzokat, az alábbi linken elérhető egy RAR fájl, ami tartalmaz egy rövid leírást, fotókat az elkészült kártyatartóról, méretezett tervrajzot, 3D-s ábrát az összeállításhoz és egy 3D-s Sketchup Model fájlt.
Találtunk egy játékszabályt 2 személy részére, ahol az eredeti játékból ki kell venni bizonyos elemeket. Erre gondolsz? Ez így jó játékélményt adhat? Mert nem tudjuk, visszavigyük-e a boltba becserélni, vagy megtartsuk:)
Jobb a Carcassonne, bár ott is 3-4 az ideális létszám. De ott azért jóval kevésbé ront a játékélményen, mint a Catanban. Utóbbiban mindig van annyi jó hely a pályán, hogy két ember nagyon táposan tud indulni, nem nagyon kell taktikázni a kezdeti települések lepakolásánál, és később is sokkal kevesebbet, mintha tele volna emberrel a pálya.