Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2010.08.15 0 0 7952
Nem értek ilyen növényekhez, de ameddig pontosabb meghatározás nem jön, az első talán tápanyagprobléma, esetleg vírus, a második meg pajzstetű. Erre jó mondjuk a Mospilan vagy Actara. Ha erre is ment a BI-58 és az Actara, akkor ezek már csak üres vázak, nyomd össze őket, és meglátod, élnek-e.
Előzmény: T__Tunde (7949)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.14 0 0 7951

Jó, hogy említed, a Nomoltot mostan vonták ki:

http://www.mgszh.gov.hu/data/cms130185/Nomolt_15_SC_vissza_20100506x.pdf

 

ÜdV

Előzmény: Ali-bá (7948)
T__Tunde Creative Commons License 2010.08.14 0 0 7950
Hm, szépen összecsúszkáltak a képek, illetve szöveg, deeeeeeeeee, talán valamennyire érthető.

Elnézést kérek mindenkitől.


:-(
Előzmény: T__Tunde (7949)
T__Tunde Creative Commons License 2010.08.14 0 0 7949
Sziasztok!


Van néhány fagyal bokrom.

Sajnos valamilyen betegség megtámadta, és egyszerűen nem bírok vele. Amivel eddig próbálkoztam. B58 rovarölő (szülői hagyaték része, öregek szerint piros ász a maga területén), Actara (4 g 10L vízbe, ezzel se spóroltam), gomba ellen Topas, Amistar, illetve Volldünger Linz. Próbálok képeket csatolni.

Továbbá a képek 2 bokorról készültek. Egyiken a levelek szépen sárgulnak, ahogy a képen is látszik.

i1

i2

Másikon van valami, ami nagyon ronda, és totálisan leéli a bokrokat.



i4


Van valakinek valamilyen ötlete? Atka lesz, vagy valamilyen ocsmány gomba?

Előre is nagyon köszönöm válaszaitokat!

Üdv, Tünde


Ali-bá Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7948
Nekem a Nomolt X Kohinoor páros jó időre letakarította a molytetűt, persze később jöttek újak.
Előzmény: Antisystem (7947)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7947

Nem, olyan atka nem létezik, ami egyáltalán nem látszik. Ezért mondom, hogy fogni kell egy erősebb nagyítót, és átnézni vele a levél fonákját, ha atkafertőzés a gond, akkor 2-3 levélfonákot átnézve biztos, hogy szembe fog jönni legalább egy éppen ott tartózkodó áttetsző, üvegszerű atka. Ha nem, akkor más a gond...

 

Ja, és hát van némi szerencsejáték-feelingje, amit azért le tud csökkenteni az ember, ha egyfelől valami ajánlott menetrendet követ az adott növényen, másfelől, ha időnként figyeli a szomszédok növényeit, hogy mi terjed a környéken, harmadjára meg ha igyekszik  kórokozó/kártevő meghatározására, mielőtt permetez.

De ez se garancia, én meg az üvegházi molytetűkkel szívok a kelbimbón hetek óta... lassan kezd úgy tűnni, hogy legfeljebb a hidrogénbomba irtja ki őket,  eddig minden hagyományos és minden új szert túléltek amit próbáltam, és ujra elszaporodtak...

 

ÜdV

Előzmény: taormina1 (7946)
taormina1 Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7946
Sanmiteot Actarával, meg valami gombaölövel már kaptak, de nem rendítette meg öket. mondtak már, hogy atka, de létezik olyan atka, hogy egyáltalán nem látszik, és szövedéket se készít?
egyáltalán ez az egész permetezés téma olyan nekem, mint az orosz rulett. Egyre drágábban veszek egyre hatástalanabb szereket. Sose tudom, használt-e valamelyik, ha igen, akkor tényleg használt-e vagy amúgy se járt épp arra kártevö, ha meg nem, mi volt a baj, rossz idöpont, rossz szer, rossz adagolás, vagy talán kevés alkalom?
Előzmény: Antisystem (7945)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7945

Nézd át erősebb nagyítóval a levél fonákját, mert szerintem atka...

Ha az, a megoldás a Sanmmite lehet, palánta kortól, az mindhárom jelzett növényre jó... idén annyi van belőlük mint a rossebb:( még a paprika palántákat is úgy vettük, hogy eleve atkafertőzöttek voltak. Kaptak egy Sanmite-Mospilant, oszt rend lett:)))

 

ÜdV

 

Előzmény: taormina1 (7944)
taormina1 Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7944
sajnos nincs képem, de talán így is tud valaki segíteni. Üvegházban próbálok uborkát, padlizsánt és paprikát nevelni. Az uborkát és a padlizsánt minden évben ugyanaz a titokzatos kór támadja meg és teszi tönkre; védekezni eddig nem sikerült ellene. A levelei olyanok lesznek, mintha homokkal lennének beszórva; tele tühegynyi sárga pöttyökkel. Élösködöt, esetleg szövedéket nem látni a fonákjukon. Ki ismeri? mit lehet ezellen tenni?
A paprikák nagyon kevés virágot, hitvány, apró vékony húsú termést hoznak. miért?
Antisystem Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7943

Jó az:)

 

ÜdV

Előzmény: janijani (7940)
djkriss Creative Commons License 2010.08.13 0 0 7942
a régebbi levelek folyamatosan száradnak...ez már gyanús a Polyramot ajánlották...fgalmam sincs...
Előzmény: szaki_pali (7917)
marci81 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 7941
Ok, holnap rakok fel még képet.
Egyébként mintha magához kezdene térni, néhány levélen kívül nem hullatott el többet, és kezd új hajtásokat hozni.
Előzmény: Flanell (7935)
janijani Creative Commons License 2010.08.11 0 0 7940
Wuxalt szoktam, ebben minden mikroelem van kivéve a magnézium, ezt meg keserűsóval pótolom. Úgy emlékszem tavasszal kapott a ringló is de nem vagyok biztos benne.
Előzmény: Antisystem (7939)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.11 0 0 7939

Nincs mit. Szerintem mikroelemeket is kellene nyomatni, valami Zöldítő komplex félét locsolva + permetezve.

http://www.agrokerholding.hu/index.php?path=21&fr=&lim=20&tid=4181

 

ÜdV

 

Előzmény: janijani (7938)
janijani Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7938
Köszi a cikket. Nem kanalasodik, akkor beások neki valami trágyát kálium túlsúllyal.Azt hiszem egy zsák teszkós marhatrágya lesz egy kis kálisóval megszórva. Nem gondoltam volna hogy tápanyaghiány lehet, minden tavasszal szépen indul, az idén is beérlelte a termést csak nyár végére néz ki mindíg ilyen hitványul. És mint írtam, fogynak az ágak, most is levágtam róla 3 nagy ágat ami mostanra teljesen lekopaszodott.Már tapasztalatból tudom, hogy az ilyenek jövőre nem hajtanak ki.
Előzmény: Antisystem (7937)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7937

Szerintem jobbik esetben valami komplex mikroelemhiány lehet...

http://www.kite.hu/docs/novszer/technologiak/Gyumolcs/Csonthejasok/Szilva/Tapanyag-utanpotlas/Szilva_tapanyag-utanpotlasa.doc

a rosszabbik esetben (ha kanalasodik a levél) meg fitoplazma...

 

ÜdV

 

 

 

 

Előzmény: janijani (7936)
janijani Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7936

ágág2levél1levél2levél3

 

Ez egy 25 éves ringlófa most augusztusban, egy dús növésű fa volt. Először csak egy ága sárgult, következő évben ki sem hajtott az az ág. Következő évben újabb ág, és így tovább, most ott tartok hogy szinte sárgul az egész és gyanítom ki fog pusztulni. Ültettem mellé egy csemetét de már azon is itt-ott megjelentek a sárga levelek. Nem tudom mi lehet ez, kapott már gombaölőszert, valamelyik évben atkaölőszert is de nem használ. Tanácstalan vagyok, mi lehet ez? 

Flanell Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7935
Látni kellene pontosan, milyen módon feketedik a hajtásvég. Akár még moly is lehet.
Antisystem Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7934

Az ilyen hajtásvégi elhalás ventúriás varrasodás (Venturia carpophila), vagy baci (Pseudomonas) műve szok lenni, a nyár inkább az előzőnek kedvez. Azt viszont le kell vágni és el kell égetni, mert ezekben az elhalt hajtásvégekben telel át a kórokozó.

 

SZVSZ közepesen, a rezet már nemigen ajánlják a csonthéjasokra a rügypattanás után, de szerintem drámát sem okoz a Champion.

 

ÜdV

Előzmény: marci81 (7931)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.10 0 0 7933

Az atkákkal csináltál valamit?

Ja. Az egyik fa Sanmitét kapott, a másik kettő meg Flumitét egy alkalommal, valamikor május elején  - szigorúan tudományos alapon az akadt éppen a kezembe:)))

 

Ez a tarka diótetű valami új dolog? Eddig nem hallottam ilyet. 

Annyira nem új, bár én is tavaly láttam először, a levél főerei mentén szívogatnak, ezért szabad szemmel olyan a levél, mintha középen a fő ér meg lenne vastagodva... és persze csepeg a mézharmat.

Tavaly is tettem már be róla képet ide a 6855-ös hozzászólásban, egy kisebb nagyítással, most meg akkor legyen egy sztereomikroszkópos portré, 40x-es nagyítással:

 

 

 

Tarka diólevéltetű

 

Ha az ember egy pillanatra elvonatkoztat tőle, hogy ez egy tetű, egy rusnya kártevő fíreg, akkor határozottan szépnek láttam a mikroszkópon át nézve:))) - aztán elmúlt a pillanat varázsa, és jött rá a Mospilan, amitől megdöglend:)

 

ÜdV

Előzmény: janijani (7932)
janijani Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7932

Nekem az idén a a diófán a sok eső ellenére elég jól sikerült megfékezni a gnomóniát, van valamennyi de nem vészes. Egy rezes lemosópermetezés volt március végén és kétszer Topas amikor már voltak levelek + egyszer Bi58 amikor rajzottak az almamolyok.

A szomszédom nem permetezett és a diófája katasztrófális. Nincs rajta egy ép levél és itt van az én diófámhoz nagyon közel, talán 4-5 m van a két fa lombja között. Úgyhogy muszáj permeteznem.

Az atkákkal csináltál valamit? Nekem is van néhány ágon levél szemölcsatka de azt olvastam valahol hogy nem kell foglalkozni vele.

Ez a tarka diótetű valami új dolog? Eddig nem hallottam ilyet. 

Előzmény: Antisystem (7925)
marci81 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7931
Értem.

Múlt héten permeteztem valamikor még a nagy eső előtt, tehát másnap az is csökkentette a hatást, szóval nem lehet olyan nagy a baj, viszont nem tudom mennyire rézérzékeny az early redheaven.

Akkor a hajtáscsúcsból elinduló feketedés az mi? Sok vesszőnél a csúcsrügy is elpusztult, mellette kezdett el újra hajtani.
Előzmény: Antisystem (7930)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7930

Nézd, a perzselés az a rézkészítménynél a kémiai jellegtől, és a szemcsemérettől függ, a Champion szerintem közepesen "perzselésveszélyes" a rezek közül... De ha most permeteztél, nincs most olyan meleg, hogy a rézhidroxid gondot okozhasson, hacsak nem eleve rézérzékeny a fád.

 

A gnomonia a fát magát nem fertőzi, tehát - hacsak nincs rá más okod - ezért nem kell mélyen az épben visszavágni, az a virágfertőző moniliánál jáccik, az terjed a hajtásban.

 

SZVSZ előtte azért kérdezz meg egy őszibarack-metszésben jártas embert, akár itt valamelyik topicban.

 

ÜdV

Előzmény: marci81 (7929)
marci81 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7929
Hát az túlzás, hogy nyomulok az 1 db fámmal! :D

Hát most jöttem be a kertből, megvizsgáltam a fát, néhány levelet már elhullatott... És a vesszők is feketednek:-((
Lehet, hogy nem kellett volna a champion neki? :-((
Azt olvastam az "új generációs" réz, nem perzsel...
Vagy a betegségtől van ez?
Ki fogja heverni a fa ezt? :-(
Jövőre nem fog gyengébben fejlődni?
Mi a véleményed arról, hogy erősen visszavágom tavasszal, így a betegségeket is eltávolítom, és erősebb növekedésre bírom. Mostanában elhanyagoltam a metszését... (Viszont feláldozom a termést, de nem baj)
Alvórügyből kihajt, ha többéves részig vágom vissza?
Még kezdő kertész vagyok, de néhány év gyakorlás és csak belejövök :-)
Előzmény: Antisystem (7928)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7928

Ja bocsi, te barackfában nyomulsz, nem dióban, én hirtelen a dióra voltam ráállva:)

Kérdés, bírja-e a fád a rezet, ha igen, és nincs kánikula, akkor nyugodtan. Ha nem, akkor inkább majd őszi lemosó permetként használd, most meg ha gondolod, tegyél rá mondjuk mankocebet - Dithane M45 - nem drágább érdemben az se...

 

ÜdV

Előzmény: marci81 (7927)
marci81 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7927
Már rég leérett.
Ha este permetezem belefér? (sajni nincs most nagyon pénzem drága szerekre)
Lehet, hogy az idei helyzeten nem, de talán csökkentem a jövő évi fertőzést(, vagy nem?...)
Előzmény: Antisystem (7926)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7926

Ha az ÉVI-be belefér, és nincs túl meleg a réznek, akkor mehet... de az idei helyzeten már nemigen tudsz javítani vele...

 

ÜdV

Előzmény: marci81 (7923)
Antisystem Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7925

Szerintem idén is érdemes, mert csökkented vele a potenciális majdan áttelelő képletek számát. Az döntés kérdése, hogy most, vagy inkább szüret után egy bő rezes lemosás alakjában... (én is megszívtam egyébként az idén, van 3 diófa az udvarban, és mindhármon "szép" foltos a levelek X%-a meg a termések burka is...). Idén a dió egyébként is szívás volt, a "szokásosnak mondható" gnomonia + 2 féle atka mellé bejött a tarka diótetű is...

Szerintem idén mindenképp kell egy őszi, meg jövőre egy koratavaszi rezes lemosás azoknál, akiknél sok volt idén a gnomóniás fertőzés... (aztán persze virágzás után jöhet a mankoceb, meg a Topas v. hasonló)

 

ÜdV

 

 

 

Előzmény: janijani (7924)
janijani Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7924
Most érdemes még permetezni a diófát? Már az idén sem több sem kevesebb beteg levél nem lesz rajta. Nem inkább jövőre lenne érdemes megelőző jelleggel?
Előzmény: Antisystem (7922)
marci81 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 7923
Akkor mehet még neki champion?
Előzmény: Antisystem (7922)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!