Sziasztok Olvasgattam a fórumot és segítség kellene! Van egy régi vályogháza a testvéremnek, ma megnézte az építész és azt mondta hogy nem tudja hosszútávra megcsinálni, ha meg is csinálja max. 2-3 év legfeljebb öt évig bírná ki. Árról lenne szó hogy a teljes vakolatot le kellene verni és ujra kellene vakolni. Tudnátok abban segíteni hogy milyen anyagokkal, praktikákkal lehetne meghosszabbítani ezt az időt hogy hosszabb távra is kibírja. A házban új villanyvezetékek, ajtó ablak csere, és fürdőszobát is szeretne kialakítani+ konyha + 2 szoba és a nappali. Várom Mindenkinek az ötletét javaslatát? Megéri e megcsinálni vagy inkább ugyanarra az alapra kellene egy ujjat felhúzni.
Ha szilárd alapja van háznak, akkor az alábetonozás, utólagos alapmegerősítés lehet a megoldás.
Az utóbbi időben megismertem olyan talajszilárdítási módszert, amikor valamilyen térhálósodó anyagot nyomnak az épület alá, és az megszilárdulva a talaj teherviselő képességét visszaállítja, ill. növeli.
De ehhez részletes vizsgálat szükséges, és kérdés, hogy itt, a ti esetetekben a talajjal vagy az alapozással van-e gond.
Tömésfal alatt is lehet alapmegerősítést végezni - már ha van alapja neki. Azonban, de...
Az ilyen falak általában úgy készültek, hogy a falak helyén 40-60 cm mélyen kiemeltek egy árkot, majd a földet megdöngölve visszaszórták bele, és arról kezdték felhúzni a falat. Ezért az egész szerkezet az "alapozási síktól" egy - tömésfalú - tömbnek számítható. Stabilitását éppen az adja, hogy egységes tömb, ha ebben repedés keletkezik, akkor már komoly a gond.
MIelőtt bármit döntötök, célszerű statikus helyszíni művezetése mellett a fal terep alatti részét is megvizsgálni: azaz kivül is és lehetőleg belül is egy (maximum kettő) ásónyom szélességben feltárni az alapot, megnézni, hogy a repedés ott is folytatódik-e.
Ha csak a fent leírt döngölt földalapja van a háznak, akkor az alábetonozás hatékonysága kétséges, bár már volt rá eset, hogy ez megoldotta a problémát. Igaz, ekkor a fal teljes hosszában megkapta az alábetonozást, a vályogos honlapon leírt szakaszos aláfalazásos módszerrel.
Miért kétséges?
Gyakori hiba, hogy a tömésfalnál (jobban mondva a döngölt agyagalpnál) csak a repedés környezetében (mondjuk jobbra is egy méter, balra is egy méter) készül az alapmegerősítés. Ez azonban újabb problémát hoz magával: az ilyen megerősítő betontömbre a felette lévő fal felül, a fal további részei azonban tovább süllyednek - ami újabb repedések megjelenéséhez vezethet, de most már az alábetonozás vonalában.
Ezért elképzelhető, hogy célszerűbb a megrepedt falazat visszabontása és újraépítése - de ehhez is, ahogy az előzőekhez is - mindenképpen statikus közreműködése szükséges.
Nemrég a nagy esőzéseknél sajnos mi sem úsztuk meg és beázott a házikó egyik sarka. A homlokzat és a cserép találkozásánál nincs jól szigetelve. A víz meg utat talált.
Ez nem sokkal a friss meszelés után történt. Először csak azt hittük, hogy az a sarok lassabban szárad. De amikor megjelent egy repedés, majd a vakolat is elvált, na akkor kezdtünk idegeskedni. Később megnézve, kívülről is van a falon repedés. Úgy nézem, hogy az egész sarok mintha mozogna.
Megnézte egy ismerős statikus. És azt tanácsolta, hogy ha jól értettem, ki kell ásni az aljáig, és megerősítteni betonnal. Viszont egy kőműves meg azt, hogy veszélyes egy tömésfal kiásása.
Ellenőrizzétek a villanyvezetékeket (kábelcsöveken belül villámgyorsan terjed), úgyszintén a vízvezetékek mellett, szennyvízcsöveken.
Az aljzatot min. 1 méter mélységben ki kellene hordani, valami abszolut humuszmentes feltöltést behordani (nálunk mosott homok került be). A feltöltésbe érdemes 5-10% mészhidrátot keverni, a gomba a gyengén savas közeget kedveli.
Az összes érintett nyílászáró tokot ellenőrizni kellene (hátul is, ehhez ki kell bontani őket).
A falakat a vegyszerrel át kell itatni - ez a vályogfalaknál különösen kényes, statikussal kellene tárgyalni a kivitelezésről, mert megrokkanhat az átáztatott fal.
Csak olyan vegyszer használjatok, ami direkt erre a gombára van kifajlesztve. A sima gombavédőszerek a Könnyezőnek csak kölnivíz.
Az ökölszabály szerint az utolsó gobafonal észlelés után még 50-60cm a védősáv amit kezelni kell.
És a mi a legfontosabb: a könnyező kiírthatatlan. A cél az hogy olyan feltételeket teremtsetek, amit nem szeret, így nem fog a házatokban fejlődni. A vegyszeres kezelés csak egyik lépcső, legalább ennyire fontos az épület minél teljesebb kiszárítása (tető tökéletes legyen, a falak ne nedvesedjenek (mi ledréneltük), nyílászárók biztosítsák a természetes légcserét, csapadékvíz legyen elvezetve rendesen a háztól, + a fórumon sokszor elhangzott dolgok még szigorúbb betartása (szellőző falbevonatok kívül belül, vizesblokk ésszerű elhelyezése, vivitelezése, ruhaszárítás megoldása stb. stb.), mivel a gomba 20%-os páratartalom felett életképes. Ha volt termőteste, akkor az egész ház tele lehet spórával.
Ha később bármikor új fát építetek be (főleg ha fenyőt), mindenképpen alaposan be kell itatni a könnyezőre specializált vegyszerrel.
Jópofa volt az ember miután meglátta a falat teljesen fellelkesült a látványtól, hogy mennyire kifejlődött és szép a gomba. Hát nekünk nem annyira tetszik.
Szóval körbejárta a házat és elmondta, milyen szerekkel, milyen módon kell elvégezni a mentesítés, nem lesz kis munka de legalább nem kerül kemény 100e-be.
A módszer annyi, hogy lyukakat kell fúrni a falba és a padlóba és ezt kell feltölteni a szerrel.
Természetesen padló felszed, homok kihord, majd a föld fertőtlenítése és vissza az új padló .
Mi jelenleg 2.5 éves "túlélők" vagyunk a Könnyező után.
Tanácsom a következő: - Lépjetek azonnal! A gomba ideális feltételek mellett évente 3-4m-t is képes terjedni és praktikusan semmi nem állítja meg (tapasztalatunk szerint a 20cm-es beton sem). - Hívjatok ki egy elismert favédelmis szakértőt, hogy legalább a fertőzés súlyosságát és a kiterjedését reálisan lássátok. - Ha megtehetitek, bízzátok szakemberre az írtást. Ha nem, akkor a favédelmistől kérjetek útmutatót. Bár nem vagyok szakértője a dolognak, a magunkét végigharcoltam. Ha tudok segíteni, szívesen voda-24kettő275egy.
Köszönet mzm -nek is. Belső vakolat lesz. Amilyen szuttyi-muttyi idők vannak mostanában, talán még kint sem kötne, száradna túl gyorsan. (Vagy lehet, hogy kötne attól hogy magas a páratartalom és nincs túl meleg, de nem száradna?)
A javított mészhabarcsban van cement is egy kevés.
Ha jó, tartós vakolatot szeretnél, akkor nem igazán jó egy hetet várni az új réteggel. Ha külső vakolatról van szó, ilyen esetben már majdnem olyan, mintha valami régi vakolatra húznál fel egy újabb réteget - főleg, ha meleg, napsütéses idő lesz -, mert a régi réteg kiszárad.
Ha belső vakolatról van szó, akkor nem gond az egy hét, annyi idő alatt az nem szárad ki.
Illetve még annyi, hogy a szakim inkább csak javított mészvakolatban tud gondolkozni, ami azért gyorsabban köt. Most javítás nélküli lesz. A kettő eltér egymástól ilyen szempontból?
A vakolat első rétegének felhordása után mennyi időnem szabad max. min. eltelni a második réteg felhordásáig. Eddig úgy mondta a szaki, hogy 1 nap az ideális. Nálam lesz nemsokára egy akció, de időbeosztási problémák miatt lehet, hogy lesz közte egy hét. Szerintetek ez baj? Mészvakolatról lészen szó.
A vakolat kb. 2800-3200 Ft /m2 /cm A színező vakolat: 500-800Ft / m2 A glett: 800 - 25.000,- Ft /m2 a legelitebb felületeket már inkább csempéhez hasonlítanám azok árban is ahoz hasonlíthatóak mint látszik.
Statikust nem tudok, de új nyílászárókat szeretnétek, tudok Nógrád megyében egy szuper asztalost, aki kifejezetten parasztházak nyílászáróira specializálódott, mindent kézzel, szeretettel készít, szép faragásokkal díszíti a munkáit.
Viszont én még mindig tanácstalan vagyok, mivel kezeljük a leendő fürdőszoba deszkás-gerendás mennyezetét. Lenolaj? Lazúr? Olajfesték?
Köszi már mi is néztük ezt a terméket, és még sok mást is csak, hát ezeket nem egyszerűen csak felkeni az ember a falra aztán már hullik is a gomba, hanem külön eljárással kell bevinni a falba.
Sikerült találni egy "gombász" embert aki kijön a hétvégén és megnézi a házat és el is magyarázza, hogyan kell elvégezni a mentesítést, amit mi is el tudunk végezni.
Így azért már barátibb ár lesz a végeredmény.
A jövő héten már többet tudok, majd tájékoztatlak benneteket a fejleményekről és küldök képeket.
Természetesen a rá kerülő festéknek/glettnek is lélegzőnek kell lennie, különben nem lehet csodát várni. Igaz én is így gondolom, hogy egy szűk réteg lesz, de addig amíg több százezer forintot költünk légtisztítóra, nyáron klímagépre, párátlanítóra, érdemes megmutatni -nem csak kizárólagosan az általam képvieselt termékek- hogy természetesen is lehet megoldást találni a problámákra, és erre tökéletes példa a vályog,vályogházak.