Köszönöm az újabb hasznos infót. Nem is gondoltam, hogy katalogizálva vannak a téglagyártók és tégláik... :-)
Bocsánat, az időjárás miatt kissé meg vagyok csúszva a mezőgazdasági munkákkal és elmaradt a fotózás. Este jutott csak eszembe és mivel ezekből a téglákból lett a műhelyem előtti féltető padozata (ami most rendesen le van pakolva faanyaggal), már nem estem neki kipakolni a fotózáshoz.
Van még egy nagy kupac törött tégla is a portán amit fejlámpával átnéztem, de azok között nem találtam pecsétes téglát, illetve egy általam eddig nem látott M I monogramos törött tégla azért mégis a kezembe akadt. Holnap lefotózom ezt is.
A Szűcs téglákból van a képeken lévő kettő és létezik még egy harmadik változat is amelyiken SZŰCS felirat van egy lekerekített végű, hosszúkás mélyedésben.
Nem cserélek (nem vagyok gyűjtő), de adok belőle szívesen a gyűjteményedbe egy szebb darabot... :-)
Találsz ott olyat, hogy "téglakereső", beírod, hogy "csanytelek" és a kategóriákból kiválasztod a "lelőhely"-et, aztán a keresőgomb... :) A kidobott találatoknál a fotóra kattintva a "további információk"-nál találsz hivatkozást (is).
De beírhatod, hogy "csany", vagy "SZJ". Akkor a "téglajel"-et kell megjelölni a keresés előtt. Így nyilván több találat is lesz, de még mindig egyszerűbb 20 találatot végig görgetni, mint 12.000 fotót. :)
(Egyébként a "Szűcs" szóra is rákereshetsz a "gyártó" megjelöléssel.)
Igértél képeket! Ha esetleg nem ilyenek, akkor érdekelne, hogy milyened van. ...cserére.
Köszönöm ezt a gyors és kimerítő választ. Megkérdezhetem honnan sikerült előbányászni az adatokat?
Biztosan ő az, mert a Cser István (gyerekkoromban már özvegy) a szomszédunk volt. Később feleségül vette az én szintén özvegy nagymamám és így kerülhettek át hozzánk ezek a téglák...
Szűcs János gazdálkodó Csanytelek, 1870-ben született. Atyja: Sz. János. Anyja: Törkő Anna. Iskolái elvégzése után a gazdasági ismereteket szülei mellett sajátította el. 1891-ben a 46. gy. ezredhez vonult be két hónapi kiképzésre. 1898-ban a saját földjén megkezdte a téglaégetést, majd 1919-ben a cementcserép készítést, melyet jelenleg fia vezet (sic! 1938-as cikk). 1925-ben fakereskedést nyitott s ez ma is prosperál. 230 földje van, melyen belterjes gazdálkodást folytat. 1917-ben háborúba vonult s az olasz fronton küzdött. A képv.test. tagja, a gazdakör, valamint az iparos és keresk. egyletének volt vezetője Első neje: Szivák Rozália (meghalt), második neje: Patyi Erzsébet. Gyermekei: János, István, Ilonka (Arany Józsefné), Etelka (Cser Istvánné)
Érdeklődnék, hogy "Sz J" monogramos, illetve "SZŰCS" feliratos tégla szerepelt-e már itt a fórumon? Van néhány ilyen téglám, állítólag egy Szűcs János nevű téglaégető készítette itt a faluban (Csanytelek, Csongrád megye) kb 100 éve. Érdekelne ha valaki ennél többet tudna róla.
Holnap majd lefényképezem a téglákat és felteszem a képeket.
Még egy tipp: a szarvasi S P téglajel talán Sárkány Pál helyi földbirtokost takarja. Be is lépett 1910-ben a Szarvasi Gőztéglagyár Rt. igazgatótanácsába.
Mármint az idősebb? Lehet, de ez további kutatást igényel. Az ifjabb benne volt a Mezőberényi ElsőTégla- és Tetőcserépgyár Rt.tagságában, de a papája lehetett még önálló téglaégető saját téglajellel.
Egy Bartolf Mártont már találtam, 1878-ban született Mezőberényben, édesapja is Bartolf Márton, 1899-ben feleségül vette Ailer Juliannát, ez is egy téglagyáros familia.
Akkor o.k., mert hajdanán az 50-es években nagyapámék bontották el a Nun-féle üzemhez vezető téglajárdát némi anyagért cserébe. Feltétele volt még, hogy az utcájukban járdát raknak belőle vagy 10 ház hosszban. :)