Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010-02-25 12:59:55 323

A vályogfal kb. (típustól függően) a

B30 és a tömör tégla kategória...lambda= cirka 0,7-0,9 W/mK

 

...azaz

Egy mai szemmel "normális" U=0,20-0,25 körüli

falazathoz kellen belőle 4 méter körüli fal...

 

A vastagnak tekinthető 60 cm-es vályog/vert fal:

U=1,3 W/m2K körüli érteket ad, nagyjából...

A födém és talaj fele ettől jobb egy "tanya" szerkezete.

 

A komplett új építésű vályog épületet (szerintem)

lehet venni cirka U=1 W/m2K értékűnek....

 

Legyen tágas, mondjuk ~netto 100 m2, ami

akkor nagyjából 9x13 méter (~115 m2) formátumú épület.

A kerítő falfelület, pedig (9+9+13+13)=~130 m2 lesz

Hűlő felülete akkor kb.: 115+115+130=360 m2

 

Szezon átlag fűtési  hőlépcső: 21-4=17 fok

Energia igény: 1*17*360=6120 Watt, 6,12 kW

 

A fűtés fatűzelés, azaz hatásfok: 0,7 körül

Az épület átgondolt, nyerséges épület: varázsszám 16

3048*6,12*16/0,7/17=25080 KWh/év

A fa cirka 14 Mj/kg, azaz 3,89 kWh/kg

 

25080/3,89=6447 kg >> 65 mázsa fa

Nagyjából érhető el a 60 cm-es "autonom" falazattal.

 

...ehhez lehet viszonyítani a többi megoldást.

 

A hozzászólás:
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010-02-25 12:09:01 322
"Energetikeilag pl. egy valyoghaz sem kutya. Kivaloan temperal telen-nyaron."

Ha a déli fala jól le van árnyékolva, akkor egy vályogház nyáron egész elviselhető.
De télen viszi ám a meleget a vastag fal szépen: ha kívülről lehőszigeteled (drágán, mert az olcsó eps-sel vályogot nem lehet) akkor meg a hideg talaj felé vezeti el a lakás melegét a vastag fal.
Előzmény:
berci222 Creative Commons License 2010-02-25 11:42:56 320

 

Minden szempontbol kivalo autonom közösseg a falu. Evezredekig müködött. Meg 100 evvel ezelöttig ia. Alig volt kereskedelme (ami volt azt a nehany vasaron lebonyolitottak).

 

Energetikeilag pl. egy valyoghaz sem kutya. Kivaloan temperal telen-nyaron.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!