|
|
|
|
 |
digium
2010-02-20 14:20:00
|
77
|
MO éves gázfogyasztása ~15 milliárd m3. A lakossági felhasználás ebből ~5,5 Mrd m3. Ebből fűtésre ~80% megy el (a többi főzés, HMV) az ~4,4 Mrd m3. Ha ennek 2/3-át megspórolnád akkor ~2,9 Mrd m3 gázt lehetne megtakarítani. Ez a teljes éves felhasználásnak összesen ~20%-a. Az, hogy ezt elérd a 2,7 milló háztartásban egyenként mondjuk 1,5M Ft-ot kellene beruházni. (Az 1/3 energiafelhasználáshoz homlokzat+födémszigetelés, nyílászárók cseréje és munkadíja.) Ez 4050 Mrd Ft! A ZBR-ben ehhez most elnyerhető 2 Mrd! Ilyen arányoknál 2025 év múlva lesz pénz az összes ingatlanra, csak ki kell várni... Tudom, nem az államnak kell ezt teljes egészében megfinanszírozni, de az arányok láthatóak. Sajnos jelenleg az ország nem úgy áll, hogy ezt a pénzt előkapja a mellényzsebéből. |
|
A hozzászólás:
 |
wulfin
2010-02-20 08:50:49
|
67
|
"Pont az imént olvastam (Mérnök Újság), hogy ha tisztán biomassza üzemre térne át a világ, az elfogadhatatlan mértékű erdőpusztulással is járna. Ugyanígy nem járható út a mezőgazdaság teljes energiatermelésre átállása sem, ez éhezéssel párosulna"
Igy igaz. Viszont MO eseteben lehetne biomasszaval futeni ha a jelenlegi futes igenyt kb harmadara csokkentenk. Napkollektorokkal szinten komoly mennyisegu hoenergiat lehetne eloallitani hasznalati melegvizre. A kottovel egyutt a gaz fogyasztas komoly resze megsporolhato lenne. |
|
Előzmény:
 |
digium
2010-02-19 20:09:29
|
53
|
Ez nagyjából igaz, de a melléktermékeket rendszeresen elfelejtik beleszámolni a végeredménybe. Így a cikkben is említett alapján 1:2,3. Tudom, hogy a pellet jobb mint 1:10, de az áramtermeléshez szükséges beruházás tőkeigényének különbözete, valamint a bonyolultság miatti karbantartás különbözet (a szükséges energiaigénynél) olyan plusz költséggel jár, ami egyáltalán nem éri meg. Ha így nézzük a dolgot, akkor azonnal térjünk át tisztán a napenergia hasznosítására, mert annak az egyik legalacsonyabb az EROI-ja, de mégsem teszi a világ, mert jelenleg még nem kifizetődő. Pont az imént olvastam (Mérnök Újság), hogy ha tisztán biomassza üzemre térne át a világ, az elfogadhatatlan mértékű erdőpusztulással is járna. Ugyanígy nem járható út a mezőgazdaság teljes energiatermelésre átállása sem, ez éhezéssel párosulna. Jelenleg egy tökéletes energiahordozót sem ismerünk, amivel önállóan és gazdaságosan kiválthatóak lennének a fosszilis energia hordozók. Mindenki leteheti a voksát valami mellet, de nem biztos, hogy az lesz a jövő. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|