Sziasztok!
Japofan: "Zöldhulladék+wc+moslék komposztálása >> metán." - írod.
Bocs, hogy beleszólok, de amire Te gondolsz, az az anaerob rothasztás. A biogáznak túlnyomó része valóban metán, bár azért még akad benne ez-az (ammónia, kénhidrogén...).
A komposztálás viszont aerob folyamat, metántermelése minimális. A cucc nagy része talajjavításra alkalmas, avar- és földállag közötti, kevéssé darabos humusz lesz. Különösen, ha csontlisztel, vérliszttel, fahamuval, vagy más, magas kálium- és más ásványianyag-tartalmú hozzáadott anyagokkal javították, és időnként szakszerűen forgatták/szellőztették, meg nedvesség utánpótlást is kapott. Amely környéken durva talajeróziós gondok vannak, ott szvsz az arra alkalmas hulladék komposztálása elsődleges, a biogáz-üzemmel szemben is. Különben lesznek térségek, ahol tényleg nem lesz elég kaja. :-(
Valahol az elsők közt Boery elgondolkodtatóan szólt hozzá. Ahogy látom, nem csak én olvastam Hetesi Zsoltot az utóbbi időben. :-)
Én sem hiszek benne, hogy a jelenleg megszokott komfort mindenben ÉS a társadalom széles rétegei számára fenntartható lesz, bármilyen alacsony fogyasztású is legyen egy-egy ház. Egyetértek Wulfinnal: az áram előállítása a leginkább "gázos" téma. ;-)
Őszintén szólva nem attól tartok legjobban, milyen lesz az élet autó és mp3-lejászó nélkül (egyikkel sem rendelkezem :-D), hanem attól, mennyire fognak elszabadulni azok a rétegek, akiktől "valakik" "elvesznek" mindenfélét, ami "nekik jár". A történelem eddigi tapasztalatai nem túl biztatóak. :-(( |