Keresés

Részletes keresés

Nicsinyo Creative Commons License 2010-01-29 15:11:29 307
Elütés: nem a XIV. hanem a XVI. fejezet ez!
Bocsànat!
Nicsinyo Creative Commons License 2010-01-27 18:01:58 295
Kivàlò orvos tanmese (làssad 42.sz.hsz.
Nicsinyo Creative Commons License 2010-01-27 17:59:16 294
Szàmodra fontos részek:

" Hallgassatok figyelmesen. Meg fogjàtok hallani a [Buddha] TITKÀT és TRENSZCENDENTALIS hatalmàt."

" Amiòta elértem a buddhasàgot kiszàmithatatlan szàmu kalpa eltelt.."

"Allandòan itt vagyok,
de a transzcendentàlis képességem àltal ùgy teszek [mintha a kialvàsban lennék]"

"hogy mindig itt vagyok, anélkül hogy valaha is
beléptem volna a kialvàsba,.."

A hozzászólás:
Nicsinyo Creative Commons License 2010-01-27 17:51:56 293
LÒTUSZ SZUTRA XIV.fejezet
« Igy-jött » [a Buddha] életének tartama

<< Ebben a pillanatban a Buddha igy fordult a bodhiszattvàkhoz és a nagy gyülekezethez: « ...el kell hinnetek és meg kell értenetek az « Igy-jött » igazmondò szavàt. »...>> [hàromszor elismétli]
<< Ebben a pillanatban a bodhiszattvàk és a nagy gyülekezet, élükön Maitreya-val, összetették kezüket és mondàk a Buddhànak: « Magasztos, könyörgünk magànak [neked?] , hogy adjon nekünk magyaràzatokat. Hiszünk a Buddha szavàban és elfogadjuk ezt. » >>[ôk is hàromszor megismétlik]
<< Ebben a pillanatban, làtvàn hogy a bodhiszattvàk hàromszor megismételték kérésüket, igy szòlt hozzàjuk:
«  Hallgassatok figyelmesen. Meg fogjàtok hallani az « Igy-jött » titkàt és transzcendentàlis [tapasztalattòl fûggetlenül létezô] hatalmàt. A vilàgok összességében az égi és emberi lények és az asura-k azt hiszik mind, hogy a jelenlegi Shakyamuni Buddha, miutàn elhagyta a Shakyàk palotàjàt, Gaya vàros közelébe ment és hogy gyakorlò helyén ülve, akkor érte el az annuttara-samyak-sambhodi-t. Pedig, ...megmérhetetlen, megszàmlàlhatatlan, szàz, ezer, tizezer..milliò nayuta [mennyiségû] kalpa eltelt màr azòta, hogy valòjàban elértem a buddhasàgot...
[Ezutàn hosszan magyaràzza hogyan lehetséges ez és hogy miért nem fedte ezt föl idàig, majd pedig elmeséli a Kitûnô orvos tanmesét és megkérdezi a gyülekezettôl, hogy lehet-e az orvost hazugnak nevezni? Emezeknek vàlasza: « Nem, Magasztos. » Ezutàn pedig még egyszer elmondja, ezùttal versben az okokat.] :

<< Amiòta elértem a buddhasàgot,
kiszàmithatatlan szàmu kalpa eltelt,...
Allandòan prédikàltam a Törvényt [Tant], tanitva és téritve
szàmtalan milliò élôlényt,
Hogy a Buddha ùtjàra juthassanak,
mindezt megszàmlàlhatatlan kalpàn keresztül.
Hogy megmentsem az élôlényeket,
ùgy teszek mintha bemennék a nirvànàba, de ez csak egy megfelelô mòdszer,
igazàbòl nem lépek a kialvàsba.
Mindig itt vagyok és tanitom a Törvényt.
Allandòan itt vagyok,
de a transzcendentàlis képességem àltal ùgy teszek [mintha a kialvàsban lennék]
eltévelyedettségükben, az élôlények nem vesznek észre,
még akkor sem, ha közvetlen mellettük vagyok.
Amikor a sokasàg ùgy gondolja, hogy a kialvàsba kerültem,
messzirôl és minden helyen adomànyokat helyeznek az ereklyéimhez.
Szivük megtelik nagy törekvéssel és az engem meglàthatàs szomjùsàgàval vannak elfoglalva.
Amikor az élôlények ôszinte hivôkké vàlnak,
becsületesek és egyenesek, akarataik jòhiszemûek
és egyetlen vàgyuk meglàtni a Buddhàt,
tétovàzàs nélkül még az életük àràn is,
akkor, jòmagam és a szerzetesek gyülekezete
együtt megjelenünk
a Sas szent csùcsàn.
Ebben a pillanatban, megmagyaràzom az élôlényeknek
hogy mindig itt vagyok, anélkül hogy valaha is
beléptem volna a kialvàsba,
de hogy a megfelelô mòdszerek hatalma lehetôvé teszi szàmomra
néha ùgy tenni, mintha eloltòdva lennék
és màs pillanatban pedig nem,
és hogy ha màs földeken talàlhatòk
tiszteletteljes és hitre-vàgyàsukban ôszinte élôlények,
közéjük is elmegyek majd
tanitani a mindent felülmùlò Törvényt.
Mivel még sosem hallottatok errôl besszélni,
azt feltételezitek tehàt hogy a kialvàsba lépek.
Amikor az élôlényeket figyelem
làtom ôket fulladozni a szenvedések òceànjàban;
nem jelenek tehàt meg szemük elôtt,
azért, hogy vàgyat keltsek bennük a jelenlétemre.
Aztàn amikor teljes szivükkel törekednek erre
végül megjelenek és tanitom nekik a Törvényt.
Ilyenek az én transzcendentàlis képességeim.


Néha e sokasàg figyelmébe ajànlva,
a Buddha életének tartamàt megmérhetetlennek minôsitem,
miközben akik nem làtjàk a Buddhàt
csak egy nagyon hosszù idô utàn,
azt magyaràzom
hogy mennyire nehéz talàlkozni a Buddhàval.
Bölcsességem hatalma akkora,
hogy éles [eszes] sugarai a végtelenségig tündökölnek.
Egy nagyon hosszù gyakorlatnak köszönhetem
ezt a megszàmlàlhatatlan kalpa idejû élettartamot.
Nektek akik rendelkeztek bölcsességgel,
ne legyen semmi kételyetek ebben!
Zavarjàtok el kétségeiteket örökre,
mert a Buddha beszédei igazak és nem hamisak.
Hasonlatos ô egy gyakorlott orvoshoz,
aki megfelelô modszert hasznàlna hogy megmentse eltévelyedett elméjû gyerekeit.
Halottnak hireszteli magàt, pedig él,
anélkül hogy valaki is azt àllithatnà, hogy hazudott.
Èn apja vagyok e vilàgnak,
aki megmenti a szenvedôket és lesulytottakat.
A zavartsàg miatt, amelyben a közönséges emberek talàlhatòk,
abban a hitben hagyom ôket hogy a kialvàsba léptem,
pedig életben vagyok.
Mert ha àllandòan làtnak,
gôg és önzés tör elô elméjükben.
Elveszitenek minden szerénységet
és az öt vàgynak adjàk àt magukat
és a létezés rossz ùtjaira esnek.
Mindig tökéletes különbséget tudok tenni az élôlények között,
hogy ki gyakorolja az utat és ki nem.
Hogy megfeleljek megmenekülési szükségleteiknek,
mindenféle doktrinàt tanitok szàmukra.
Minden pillanatban azt a kérdést intézem magamhoz:
« Hogyan tehetném lehetôvé az élôlényeknek
a mindent felülmùlò ùt elérését
és egy buddha testének gyors megszerzését? » >>

Előzmény:
msmks Creative Commons License 2010-01-27 08:20:33 292
emlékszem, már puthujjana is említette ezt, hogy a különböző buddhista iskolák másképp magyarázzák hogy a Buddha itt van-e vagy nincs.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!