|
|
|
|
 |
Afrikaans8
2013-08-21 14:06:56
|
2089
|
"Aba dunántúli birtoklására semmilyen forrás nem utal"
Herényi István: "Gyóni Mátyás Kazárok, kabarok, magyarok című könyvében és a Magyar Nyelv 1928. évi évfolyamában hivatkozik egy héber forrásra a XV. századból. Ez Bulcsu horkát golc-nak (káliznak) mondja. Ha Bulcsu káliz volt, és a horka méltóságot viselte, akkor a kabarok három törzsének vezértörzsét káliznak, fejedelmét harkának kell feltételeznünk."
http://www.vasiszemle.t-online.hu/2009/03/herenyi.htm
Csak tájékoztatásul idézem. A benne foglaltak hitelét sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom egyelőre... |
|
 |
Qedrák
2009-04-25 10:52:01
|
35
|
Az Abák dunántúli birtoklására én ismerek közvetett adatot, igaz, azt csak a kérdést kutató régész elbeszéléséből. A pécsváradi apátság Árpád-kori oklevelei között van egy, amelyik megemlékezik Domoszló hercegről, aki igen jól bánt az apátsággal, és számos csodás történetet fűznek hozzá. Domoszló személynévből képzett település azonban csak a Mátraalján van, az Abák birtokterületén, vélhetően tehát az a személy, akiről az oklevél beszámol egy Aba-nembeli előkelő volt. |
|
A hozzászólás:
 |
- duplagondol -
2009-04-24 23:28:53
|
34
|
De milyen anyagra is írták volna ezeket a feljegyzéseket? A régészeti leletekből lejön, hogy csak egy igen szűk réteg művelhette a rovásírást, s inkább csak a mindennapi élet során vehették hasznát.
Azt hiszem, Aba dunántúli birtoklására semmilyen forrás nem utal. Tonuzabáról annyit tudni, amit Anonymus leírt róla: aszerint István korában állítólag élve eltemették az abádi révben. Aba ezzel szemben behódolt, beházasodott és még a keresztséget is fölvette. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|