Keresés

Részletes keresés

kisedo Creative Commons License 2009-03-12 08:42:20 33

Hello,

én tavaly vettem egy újépítésű lakást. Felkészülten mentem az ügyvédekhez tárgyalni, előtte hosszan egyeztettem a sajátommal.

A vége az lett, h nem lehetett semmit változtatni. A hozzáállásuk a következő volt: ha kell a lakás, aláírod, ha nem, majd megveszi más...

Szerencsére, annyira nem volt szörnyű a szerződés, volt csúszás ugyan, de a kötbért megkaptuk.

 

Szóval, sok sikert!

 

üdv, edit

Ariadne12 Creative Commons License 2009-03-11 16:43:14 32

Na épp erre kell az, hogy az ügyvéded tapasztalt legyen ilyen szerződésekben. Minden ügyvéd tud valamilyen ingatlan adásvételit írni, de olyat, ami tényleg fedi az esetleg gondot okozó eseteket, már messze nem bárki, jó vigyázni ezzel is. Ha jól meg van írva, akkor nagy baj nem lehet, épp ez lenne a lényege.

 

Kivéve ha a beruházót rosszul választod meg, mert attól a jóisten sem tud megmenteni, ha a beruházó mondjuk felépíti és szépen csődbemegy, mielőtt a szavatossági kötelezettségét teljesíteni tudná (kivéve a jóteljesítési biztosíték, de erre rávenni őket...). Ha előbb tűnik el/megy tönkre, akkor viszont egy jól megírt adásvételi megmenthet a pénzed elvesztésétől (lásd zárolt számlára fizetés előbb). Szóval legeslegelőször a házat építő cégnek kell nagyon-nagyon utánanézni, korábban épített házak lakóit megkeresni, becsöngetni, kapuban lakót elkapni és megkérdezni. Ezt mi használt lakásnál is megtettük az adott házzal, de épülő új lakásnál ez még sokkal fontosabb szerintem. Azután pedig a jó (!) és általad felkért és fizetett ügyvéd a fontos. 

A hozzászólás:
kovájo Creative Commons License 2009-03-11 16:14:22 31
üdvözlet ! Köszönöm a sokmindenre kiterjedő válaszod, de ilyen esetben mindíg van valami, amire előre nem gondol az ember. Sajnos az van ,hogy valami előre nem vélelmezhető dolog ellen kell védekezni. Szépen gyülnek már a szempontok, kiváncsi vagyok, ebben a helyzetben mit sikerül elérni. ha valakit érdekel, szerződéskötés után elmondom, mit sikerült kiharcolni.
Előzmény:
Ariadne12 Creative Commons License 2009-03-10 18:24:02 29

Hogy érdemben is mondjak dolgokat: nézd meg, hogy ki fogja a jótállási kötelezettséget teljesíteni - sajnos legtöbbször átteszik ezt a terhet valamilyen kivitelező alvállalkozóra, akinek aztán nem fizet, és akinek aztán nem akarózik kijavítani a hibákat, majd halkan csődbemegy. :( Ennek megelőzésére jó a jóteljesítési biztosíték, vagyis a lóvé egy részének vissztartása annak biztosítására, hogy jól végezték el a melót. De ebbe messze nem biztos, hogy belemennek sajnos.

 

Biztonságot ad, ha a pénzedet zárolt számlára kell befizetned, mert ezzel elvileg nem tud meglógni a beruházó. Fontos, hogy a használatbavételi engedélyt neki, a beruházónak kelljen megszereznie, és nézd meg, kérdezz rá, hogy közművekhez kapcsolódó költségeket ők fizetik vagy ti, mert ez több százezer is lehet.

 

Nagyon fontos az, hogy konkrét készültséghez legyen kötve a fizetés, ne adódhasson olyan helyzet, hogy alig haladnak mondjuk két év alatt, de neked akkor is ki kelljen már fizetni a legnagyobb részét a vételárnak. Ezt józan ésszel is látni lehet, csak végig kell olvasni és gondolni, mindig a legrosszabbra gondolva. Ugyanígy a kötbérezés, nagyon-nagyon fontos, hogy valóban visszatartó erejű késedelmi kötbér legyen, tehát szépen ki kell számolni, hogy az a %-os érték, ami a szerződéstervezetben van, mennyi késésnél pontosan mennyit jelent - mert szépen kiderülhet, hogy hónapokat meg fél évet is késhetnek és szinte semmi kötbér nem jár érte. Jó tudni, hogy a késedelmi kötbér azt jelenti, hogy ha késik, ezt ki kell fizetnie, és ettől még ugyanúgy el kell végeznie a munkát. Csak akkor érvényes a kötbérkikötés, ha benne van az alapja (pl. vételárnak) és a mértéke (pl. x %-a/nap) - ha ez nincs benne, nincs kötbér...

 

Aztán kell, hogy legyen benne lehetőség a vételár egy részének visszatartására, ha nem vagy nem megfelelően teljesít, ez alapból törvény alapján jár, de hajlamosak lemondatni az embert erről a jogról... Az is fontos, hogy x idő késedelem után el lehessen állni a szerződéstől, tehát ha mondjuk fél vagy egy évnél többet csúszik, akkor szépen vissza a babaruhát, erről sem érdemes lemondani.

 

Pff, egyelőre ennyi elég lesz remélem. :) Ezek jó részét nem vagy nagyon nehezen lehet átverni a beruházókon, én speciel ezért nem vettem új lakást. De azért kéz- és lábtörést mindenkinek, aki belevág.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!