Keresés

Részletes keresés

LvT Creative Commons License 2009-02-08 17:10:32 8709
Kedves malaczky!

OFF

Nem igazán tudok azonosulni a nézőpontoddal. Egészen úgy tűnik, mintha valamiféle cicerói nyelvállapotot védenél. Éppen a latin nyelv „védelmében” gondolom úgy, hogy meg kell különböztetni a valódi latint meg azt, amit „ráraktak a századok”.

Én őszintén szólva álproblémának tartom az s-ek darabszámát a rus(s)- kezdetű kifejezésekben, hacsak nem ’vörös’ értelemben használjuk. Én tanultam latinul, de sem Cicerónál, sem másnál nem olvastam oroszokról sem két, sem egy s-szel.

Ha meg már a magyar hagyományokról van szó, akkor Anonymusnál: (11) „in ductu Ruthenorum Kyeuyensiumad condinium Ruthenorum et Polonorum”, Kézai: „deinde Susdaliam, Rutheniam et nigrorum Cumanorum terras”, Képes Krónika: (III.) „deinde Susdalos Ruthenos”, Richardus (Julianus rendtársa) beszámolója a Liber censuumban: „qui sciebat Ungaricum, Ruthenicum, Cumanicum … quia si regna paganorum et terra Ruthinorum … et tamen per Ruciam et per Poloniam eques venit … ad ducem Magne Laudamerie, que est terra Ruthenorum illis vicina”. – Vagyis a magyar latin hagyományból egyértelműen *ruthenista következne: ehhez képest bármi s-es hagyományvesztés.

Szóval, véleményem szerint nem ez a pont, ahol igazán helyálló lehetne a latinos műveltség veszése felett búslakodni.

(Egyébként az ortodox klasszika-filológus szempontjából már a nem létező –ista képző elvonása és abúzusa is jelentős műveltségvesztésről tesz tanúságot.)
A hozzászólás:
Törölt nick Creative Commons License 2009-02-08 16:23:30 8708
Természetesen nem Szvák Gyuláról van most szó, őt nem ismerem, de sajnos a történelem szakosok gyógylatinjáról tudom, hogy mit ér, mesélni tudnék Neked erről. Eleve a 8 éves (és a humángimnáziumokban heti 6-8 órás) gimnáziumi latinról beszéltem, amelyből egy jeles érettségit valszeg ért annyit, vagy netán többet, mint amennyit ma ér - a latintudást tekintve - a latin szakos diploma (pláne BA-fokozatban).
Előzmény:
rumci Creative Commons License 2009-02-08 16:12:53 8707
Szvák Gyula történelem szakot végzett, így hivatalból is kellett tanulnia latinul.

Hogy a tradíció régi, kétségtelen, hogy szép-e, ki tudja. Vannak szép és vannak kevésbé szép tradíciók. Az, hogy valami régi, nem érték. Miként az sem, hogy új. A tudományosság mindenesetre mindenkor a tradíciókkal szemben kell, hogy dolgozzon.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!