|
|
|
|
 |
vizinikk
2008-11-24 14:14:56
|
330
|
épp ma olvastam, hogy a novemberben indult server a nagy érdeklődés miatt kiakadt
:-) |
|
A hozzászólás:
 |
RedDevilAngel
2008-11-24 14:06:02
|
328
|
| ja, az előbb kimaradt a google könyvdigitalizálási projektje, ami nemrég indult újra, mert a szerzői jogdíjak kérdése miatt nekik is szüneteltetni kellett a digitalizálást - csak a googlenak volt pénze drága ügyvédekre a kiadókkal szemben |
|
Előzmény:
 |
RedDevilAngel
2008-11-24 14:03:58
|
327
|
bárcsak így lenne! :))) de sajnos a könyvek és újságok kis része van csak digitalizálva, és azok többsége is csak autóbbi 10-15 évben, vagyis az internet korszakában keletkezett a régebbi könyvek és újságok digitalizálása még nyugaton is hiányos, nálunk meg... (milyen kifejezést használjak ami egy nyílvános fórumon szalonképes?)
az a fő gond, hogy a piaci alapú digitalizálás csak a kereskedelmi forgalomban profitot hozó könyveket, újságokat digitalizálja az állami pénzből finanszírozott intézményi/könyvtári digitalizálás (pl. british library, oszk, stb) nagyon lassú (az oka: pénz, pénz, pénz) a legnagyobb eredményt a silent library érte el, ami teljesen ingyen készült lelkes amatőrök segítségével, csak a szerzői jogok kérdése miatt a kezdeti nyílt, mindenki által hozzáférhető változatból zártkörűvé vált hiába ingyenes, hiába digitalizálták a silent libraryban a többszörösét mint a british library (főleg a retrospektív ebből a szempontból a releváns), de csak kevesen férnek hozzá, és azok is csak nagy macera után, miután leellenőrizték őket, hogy a "hálózatukra" nem jelentenek veszélyt (ugyanis a kiadók a szerzői jogdíjak miatt üldözik a silent libraryt) ***
***erről írtam a szakdogámat, a valóságban ennél sokkal bonyolultabb az ügy, de remélem eme rövid pár mondatos houzzászólásban a lényeget sikerült leírnom |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|