Keresés

Részletes keresés

vizinikk Creative Commons License 2008-11-24 14:14:13 329

nekem is ez a szakmám.

:-)

RedDevilAngel Creative Commons License 2008-11-24 14:06:02 328
ja, az előbb kimaradt a google könyvdigitalizálási projektje, ami nemrég indult újra, mert a szerzői jogdíjak kérdése miatt nekik is szüneteltetni kellett a digitalizálást - csak a googlenak volt pénze drága ügyvédekre a kiadókkal szemben
A hozzászólás:
RedDevilAngel Creative Commons License 2008-11-24 14:03:58 327
bárcsak így lenne! :)))
de sajnos a könyvek és újságok kis része van csak digitalizálva, és azok többsége is csak autóbbi 10-15 évben, vagyis az internet korszakában keletkezett
a régebbi könyvek és újságok digitalizálása még nyugaton is hiányos, nálunk meg... (milyen kifejezést használjak ami egy nyílvános fórumon szalonképes?)

az a fő gond, hogy a piaci alapú digitalizálás csak a kereskedelmi forgalomban profitot hozó könyveket, újságokat digitalizálja
az állami pénzből finanszírozott intézményi/könyvtári digitalizálás (pl. british library, oszk, stb) nagyon lassú (az oka: pénz, pénz, pénz)
a legnagyobb eredményt a silent library érte el, ami teljesen ingyen készült lelkes amatőrök segítségével, csak a szerzői jogok kérdése miatt a kezdeti nyílt, mindenki által hozzáférhető változatból zártkörűvé vált
hiába ingyenes, hiába digitalizálták a silent libraryban a többszörösét mint a british library (főleg a retrospektív ebből a szempontból a releváns), de csak kevesen férnek hozzá, és azok is csak nagy macera után, miután leellenőrizték őket, hogy a "hálózatukra" nem jelentenek veszélyt (ugyanis a kiadók a szerzői jogdíjak miatt üldözik a silent libraryt) ***


***erről írtam a szakdogámat,
a valóságban ennél sokkal bonyolultabb az ügy, de remélem eme rövid pár mondatos houzzászólásban a lényeget sikerült leírnom
Előzmény:
vizinikk Creative Commons License 2008-11-24 13:36:57 326

á, hagyjad.... hiszen már a Borosbocskor is megmondta, kinek kell ma könyvtár, amikor minden fennt van az interneten?

:-)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!