|
|
 |
RedDevilAngel
2008-11-24 14:03:58
|
327
|
bárcsak így lenne! :))) de sajnos a könyvek és újságok kis része van csak digitalizálva, és azok többsége is csak autóbbi 10-15 évben, vagyis az internet korszakában keletkezett a régebbi könyvek és újságok digitalizálása még nyugaton is hiányos, nálunk meg... (milyen kifejezést használjak ami egy nyílvános fórumon szalonképes?)
az a fő gond, hogy a piaci alapú digitalizálás csak a kereskedelmi forgalomban profitot hozó könyveket, újságokat digitalizálja az állami pénzből finanszírozott intézményi/könyvtári digitalizálás (pl. british library, oszk, stb) nagyon lassú (az oka: pénz, pénz, pénz) a legnagyobb eredményt a silent library érte el, ami teljesen ingyen készült lelkes amatőrök segítségével, csak a szerzői jogok kérdése miatt a kezdeti nyílt, mindenki által hozzáférhető változatból zártkörűvé vált hiába ingyenes, hiába digitalizálták a silent libraryban a többszörösét mint a british library (főleg a retrospektív ebből a szempontból a releváns), de csak kevesen férnek hozzá, és azok is csak nagy macera után, miután leellenőrizték őket, hogy a "hálózatukra" nem jelentenek veszélyt (ugyanis a kiadók a szerzői jogdíjak miatt üldözik a silent libraryt) ***
***erről írtam a szakdogámat, a valóságban ennél sokkal bonyolultabb az ügy, de remélem eme rövid pár mondatos houzzászólásban a lényeget sikerült leírnom |
|
A hozzászólás:
 |
vizinikk
2008-11-24 13:36:57
|
326
|
á, hagyjad.... hiszen már a Borosbocskor is megmondta, kinek kell ma könyvtár, amikor minden fennt van az interneten?
:-)
|
|
Előzmény:
 |
RedDevilAngel
2008-11-23 23:27:29
|
323
|
"Kitalálom. Kommunikációs büfé manager."
nem talált, van egy logisztikám (csak protkó nélkül sajnos csak targoncásnak vagy raktárosnak veszik fel ezzel az embert, középvezetői állásba nem) + egy olyan szakmám, amit münchenben highly qualified professionnak neveznek, de néha még highly creative professionbe is be szokták "skatulyázni" nálunk pedig az egyik legalúlfizetettebb, pedig enélkül az ország információtárolás, -elosztás, -biztosítása, -működtetése nélkül maradna, és visszasűllyednénk a sötét középkorba (könyvtár-informatika) a diákok, kutatók, tudósok nem tdunának miből tudásokat bővítani, tanulmányokat készíteni, szakmai tudásukat karbantartani, mert nem lenne ilyen intézmény, piaci áron megvenni az összes szakkönyvet, szakújságot, szakkiadványt megfizethetetlen ráadásul mindezt rendszerezni, nyomonkövetni és amikor szükség van rájuk, akkor villamgyorsasággal előteremteni - hát igen, ez egy külön szakma, csak míg nyugaton megbecsülik, addig nálunk sajnos nem (és akkor csak a szakkönyvtár jelentőségéről írtam, a mezei közkönyvtár általános műveltségben való szerepéről egy szót sem írtam, márpedig egy ország átlagos eq-jában és iq-jában ennek is nagy szerepe van) |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|