|
|
 |
Törölt nick
2008-11-07 21:25:36
|
214
|
Kedves Miszerint!
Szimpátiával olvastam hsz.-aidat (similis simili gaudet). Az anno-t illetően annyit azért megjegyeznék, hogy az átvétel itt valszeg nem közvetlenül a latinból, hanem a németből történt. A német Umgangssprachében keletkezett "anno dazumal" kifejezés először ebben a formában nyert recepciót a magyar kollokviális nyelvben, majd a dazumal elmaradt (vagy dazu-vá rövidült avagy tréfásan decibellé alakult át).
Ami a "kilo = száz" jelenséget illeti, a szavak eredeti jelentésének elhomályosulása teljesen szokásos és természetes, és ez esetben még egy logikus magyarázatot is olvashattunk itt, de kétségtelen, hogy az adott esetben egyértelműen a műveletlenség talaján alakulhatott ki a jelentésváltozás, hiszen már az általános iskolában beleverik a gyerek fejébe, hogy nem a kilo- a száz, hanem a hekto-. Éppen ezért gimnazista koromban, amikor (jó régen...) először találkoztam a kiló szó inkriminált jelentésével, mérhetetlen megvetést éreztem azok iránt a bunkók iránt, akiket így hallottam beszélni. Ma már jóval idősebb vagyok, meg itt a fórumban is egy kicsit megneveltek az antinyelvművelők, így aztán valamivel toleránsabban tudok viszonyulni akár ehhez az iskolázatlan beszédmódhoz is. |
|
 |
hacso
2008-11-07 15:57:25
|
204
|
"Adott egy közösség, aki kitalálja, hogy az 'anno' szó számukra egy évszám megjelölését (előtagként) fogja jelenteni"
A nyelv nem így működik - tudtommal. Legalábbis ilyen gyűlésen még nem voltam. :) |
|
 |
hacso
2008-11-07 15:48:49
|
200
|
Nem egészen értem, hol a határ tudatlanságból történő és normális jelentésfejlődés között. A 'bolgár' jelentésű szót 'eretnek' jelentésben használni nem tudatlanság?
A kiló a TeSz. szerint 100 pengőt, forintot jelent (első írásos adat: 1934), az ÉKsz. szerint viszont 1000 forintot... |
|
A hozzászólás:
 |
Miszerint
2008-11-07 15:31:19
|
192
|
Ez pontosan az az eset, amire az előbb is, mint "utolsó 3 sorom" hivatkoztam.
Itt sehol nincs tudatlanság, a cikkel kapcsolatban.
Azt hiszem, nem értettél pontosan:
Adott egy közösség, aki kitalálja, hogy az 'anno' szó számukra egy évszám megjelölését (előtagként) fogja jelenteni - és használják is. Ezen belül a közösségen belül van pár tudatlanabb, nemtörődöm ember, aki hallja, hogy használják ezt a szót a többiek, kb. sejti is, hogy milyen esetekben, de már nem fordít figyelmet rá / nem is érzi, hogy a közösség mire használja pontosan. Így elkezdi valami hasonlóra, de csak nagyon ösztönszerűen használni. Mivel hiányzik mögüle az értelem, a szó átváltozik egy másik szellemi szint kifejezőeszközévé.
Ennyi volna.
|
|
Előzmény:
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|