Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
SzekelyG Creative Commons License 2008-09-10 16:19:45 279
És te melyikbe/melyikre jártál?
Számomra ez nem derült ki...
Előzmény:
Mano254 Creative Commons License 2008-09-09 16:29:01 277
Személyes érintettség okán (kezdőknek szoktam tartani tanfolyamokat) nem tisztem a más tanfolyamok hasznosságának értékelése, azonban a fényképész OKJ-s képzésből szerzett saját tapasztalataim talán hasznosak lehetnek.

A szakképző iskolákban szervezett fényképész képzések tapasztalatom szerint rettenetesen alacsony színvonalúak, és a tanrend rugalmatlansága, valamint a kevés forrás miatt szükségszerűen csak futni tudnak a folyamatosan változó technika után.

Néhány példa:
Amikor végeztem, a digitális technika már a napi gyakorlat nagy részéről kiszorította a filmet. Ehhez képest a képzésünkben a kidolgozástechnika nagy részét a fekete-fehér, kisebb részben a színes film és papírkép tette ki. Csak a tanáraink józan ítélőképessége miatt nem kellett 6×9cm-es negatívot retusálnunk (amit akkor már vagy 20 éve senki sem csinált), noha a tanrendben szerepelt! Az említett Práter utcában végzett ismerősömnek 2-3 évvel ezelőtt még ezt is kellett csinálnia...

A digitális képfeldolgozást heti 1-2 nevetséges óra keretében "tanultuk", ami kb azt jelentette, hogy özönvíz előtti számítógépeken röhejes betöltési idők mellett 800×600 px -es képeken pöttyöztük ki az arcokat a PS 4.0-ban (Otthon a PS 7.0-ával dolgoztam...)

Nálunk az elméleti képzés, ami effektíve az iskolában zajlott heti 2 napot tett ki. A maradék 3 munkanapban elvileg a gyakorlati képzőhelyen voltunk, ahol igazából lehetett valamit tanulni, ha jó helyre kerültél. Nekem szerencsém volt, mert egy gyakorló fotós ismerősömnél tanulhattam meg valójában a szakmát, ami gyakran köszönőviszonyban sem volt az iskolában tanultakkal. A 12 fős osztályunkból 3-4 ember (beleértve magamat is) aki fotózással foglalkozik ma, ebből 3-an vagyunk akik meg is élünk belőle.

Tudnék még bőven mit írni a 2 év tapasztalatáról, de összegzésnek talán csak annyit lehet: Ha kell a papír, és semmilyen más lehetőség nincs, iratkozz be az egyik ilyen OKJs képzésre. Ha meg akarsz tanulni fotózni, keress egy mestert vagy egy jó tanfolyamot vagy olvass sokat, kérdezz és kisérletezz önmagad.

A technika része elsajátítható, az érzék pedig születési sajátosság, ha van vam, ha nincs akkor nincs.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!