Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
smellcheck Creative Commons License 2007-09-24 16:29:14 92
Az igazi mesterek tényleg kihaltak, bár még akad azért egy-két viszonylag normális, lelkiismeretes szaki is. Én pl. már nagyon régóta ugyanazzal az asztalossal dolgoztatok, bár nem indult felhőtlenül a viszonyunk: kerek-perec megtagadta, hogy a nappaliba szánt bútorainkat úgy csinálja meg, ahogy elmondtuk neki (ez így nem lesz az igazán jó, és ehhez nem adja nevét).  Aszittem felrobbanok, aztán felajánlotta: ha nem tetszik amit csinál a saját feje alapján, nem kell átvennem és kifizetnem. Tetszett (enyhe kifejezés), nem is dolgoztatok mással azóta.

Más szakikra meg nemrég találtam a www.mesterabc.hu oldalt; jó ötlet, hogy vissza lehet jelezni az oldalon hogy átvertek-e vagy meg voltál elégedve. Szvsz ez a cégeknek is elég kemény visszatartó erő (nyilván azért itt is bele lehet futni kóklerekbe).

Előzmény:
Törölt nick Creative Commons License 2007-09-17 23:06:41 88

Sztem a mesterek már kihaltak. Én egy régi építésű házat újítottam fel. Gyakorlatilag nem volt olyan szakmunka, amit ne rontottak volna el. Igaz, nem komplett kivitelezőt bíztam meg, hanem külön brigádokat. Csakhogy ennek is oka volt. A felújítás nem volt akkora mértékű, hogy azt egy normálisabb vállalkozó bevállalta volna. Pl. tetőfelújításnál nem kellett a teljes tetőt cserélni, csak a hibás cserepeket kicserélni, és néhol a bádogozást kijavítani. Ugyanez pl. a burkolásnál. kb. 40nm kellett burkolni, ami szinte semmi. Ezekre a munkákra képtelenség komoly kivitelezőt szerezni, mert nekik -érthető okokból-, a nagy megrendelések a biznisz. Tojnak az ilyen munkákra. Úgyhogy ilyen esetben marad a külön-külön "mester" megbízása, akik nálam 100% kontár volt. A vicc az egészben, hogy mindet ismerősök ajánlották, nem valami újsághirdetésből szedtem. Később, ahogy az orbitális gányolásokat láttam, többször gondolkodtam el rajta, hogy annak ellenére, hogy sose csináltam ilyesmit, ennél még én is jobban megcsinálom.

A helyzet az, hogy a szakképzést már régen szétverték, az igazi mesterek szinte teljesen kihaltak. És ne feledjük már el, hogy nem csak új ház építése létezik!!!

Rengeteg a felújítási munka is. A ma még új házon 10-15év múlva majd ugyanúgy csináltatni kell ezt-azt. Mondjuk ha már nem tetszik a régi padlólap, és újat akar a delikvens, vagy valami vízszerelést, tetőjavítást tervez, akkor kizárólag emiatt a kis munka miatt nem fog felelős műszaki vezetőt megbízni, meg egy komoly, irodaházépítő vállalkozással szerződést kötni. Arról nem beszélve, hogy a sok hülye szabályozás miatt sokszor még a szakmabeliek is teljesen sötétben vannak, mitöbb, szivatják a usert. Nekem pl. a kéményemmel volt olyan, hogy bár semmi baja nem volt, rábeszéltek -pontosabban kényszerítettek- a bélelésre, csak azért mert régi volt. Közben ment a duma, hogy ez aztán nagyon jó lesz, ehhez képest a bélelés után kb. felére esett vissza a huzat, és az addig tökéletesen üzemelő kandalló most csak szenved.

Egy biztos. Az ember elgondolkodik azon, hogy ilyen minősíthetetlen munkáért  adjon-e pénzt? Vége van már annak az urban legendnek is, hogy a román szaki az egy gány, bezzeg a magyar. Nálam csak magyarok voltak, mind kontár volt. Legközelebb románt hívok, mert ha jobb nem is lesz, de legalább olcsóbban lesz ugyan ilyen szar, vagy már inkább megcsinálom magam. Az se lesz tökéletes, de legalább nem fizettem a gányolásért. Ide jutottunk...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!