Kedves Norsycat és Debutante!
Közös ismerős hívta fel figyelmemet a Fórumon zajló vitára. Bátran tartom magamat perzsatenyésztőnek, kis megszakítással 1985 körül kezdtem a perzsázást. Nálam mindkét orrtípusból van tenyészkandúr. Ezért - némi tapasztalattal rendelkezőként - szeretném leszögezni:
1. Attól, hogy egy perzsa piggy look típusú, még nem törvényszerűen beteg. Ez baromság még akkor is, ha tudvalevő, ki az, aki 40-50 macskáról egyedül gondoskodni képtelen lévén bizonyos betegséget nagy számban képes továbbadni a macskáival. Ez nem a "fajta betegsége", csupán a nagy számok törvénye. Akinek 10 alatti a tenyészállománya, biztos, hogy bizonyos anomáliákat egyszerűbben küszöböl ki, mint aki évente kölyköt százával értékesít.
2. A tenyésztői irány bizony ez a típus, hiszen cél, hogy olyan macskavariánsok jöjjenek létre, amelyek minél jobban különböznek a házimacskától.
3. El kell fogadni, hogy tenyészcél az, amit a kiállításon a bírók is díjaznak. Hiszen azért járunk kiállításra, hogy visszaigazolást nyerjen a tenyésztői munka.
4. Egészen más kérdés, hogy kinek melyik orrtípúsu perzsa tetszik - a közízlést befolyásolni igen nehéz - de nem jó az, ha bizonyos fajtán belül bizonyos típusokat megbélyegzünk. Sajnos, mivel itthon nincs igazi piac, a valóban tenyésztőknek enélkül is van gondjuk éppen elég...
5. Az, hogy egy alomban azonos típusú cicák születnek - éppen a jó tenyésztői irányt mutatja, hiszen akkor eredményes egy tenyésztői munka, ha az alomban nem heterogén, hanem homogén állomány születik. Akkor jó, ha ez megfelel a tenyészcélnak, és a cicák olyanok, mintha klónozták volna őket. Az más kérdés, hogy egyik-másik tenyésztőnek "fülesek a cicái" v. rövidebb a cicákon a szőr stb. Ez abból adódhat, hogy a perzsát megpróbálják az exo-val összehozni. Tapasztalatom szerint elég jelentős rombolást visznek végbe (most az exo-sok fognak a földbedöngölni?!).
6. Végül, felteszem a kérdést: hány egyesületnek van fajtára lebontott tenyésztői terve? |