|
|
|
|
 |
LvT
2006-01-04 15:19:28
|
130
|
Kedves e_laca!
A bazzeg alakkal én csak az utolsó 10 évben találkoztam, és akkor is zömmel írásban az interneten. Ez emiatt eleve nem lehet a sokkal régebbi múlttal rendelkező bozgor alapja.
Ha a régebbi /bazmeg/ ejtésből indulunk is ki, nagyon nehéz a bozgort hangtanilag kisakkozni. A digó és a nyustyu (< *nustyu) esetén az eredetileg igen közeli alakokról van szó, a /bazmeg/ > bozgor esetén pedig (1) valaminek meg kellett fordítania az utolsó szótagot; (2) a szóvégen /m/ (~ /z/) > /r/ hangváltozásnak kellett történnie; (3) /e/ > /o/ magánhangzóváltozásnak ("hangrendi illeszkedés") kellett fellépnie. Mind a három esemény külön-külön is indokolhatatlan a románban, hát még együttes fellépésük.
Szemantikalag sem stimmol, hiszen a bozgor csak szűkebb értelemben a magyarok gúnyneve, tágabb értelemben 'hazátlan'-t jelent. Szemantikailag inkább feltételezhető a 'hazátlan' > 'magyar' konkretizálódás, mint a fordított jelentéskiterjedés.
Ez szóval számomra nem hihető. Nem hihető az a másik népetimológia sem, ami egy bez gor 'hely/otthon nélkül(i)' szlavón[?] kifejezésből indolna ki. Egyrészt ilyen gor- 'hely, otthon' szó ui. nincs: ez a kifejezés 'hegyek/erdők nélkül(i)'-t jelentene szlávul, de miért éppen a hegyektől, erdőktől való megfosztottság lenne a hontalanságra jellemző? Ugyanakkor a magyaron kívül továbbra is igen nehezen lenne elképzelhető az /e/ > /o/ "hangrendi illeszkedés". A magyarba ugyanakkor nem került be ez a szó.
(Egyébként lehetne ötletparádét tartani: nekem szlováknak a bozgor kapcsán önkéntelenül is a bosky 'mezítláb' szó jut eszembe; ha megengedjük a hangátvetést, akkor feltételezhetnénk a szlk. bosorák 'garabonciás' > ro. *bosorok > *bosorog > *bosogor > *bosgor > bozgor sort is. Stb.)
A bozgor etimológiájára még nem találtam elfogadható adatot. A zg hangkapcsolattól ugyanakkor mégis szlávnak imponál. Lehet, hogy a szó a valach pásztornyelvből veszi az eredetét.
-----
Van egyébként egy másik, a két világháború közt gyakori román gúnynév a magyarokra: bandin ( > m. bangyin). Ennek sem ismerem a "hivatalos" etimológiáját, de ennél adódik a Bandi, mint gyakori magyar személynév (vö. fricc 'német' < Fritz, iván 'orosz' < Ivan). |
|
A hozzászólás:
 |
e_laca
2006-01-03 19:24:34
|
129
|
Szóval ez is egy ugyanolyan jellegű szó lenne, mint a digó vagy a nyustyu, vagyis ráakasztják egy népre névként, amit gyakran hallanak az ajkáról. És ez a magyar esetében a bazzeg lenne.
|
|
Előzmény:
 |
LvT
2006-01-03 15:49:02
|
128
|
Kedves e_laca!
Az elmélet érdekelne. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|