"Tudod, ismerek már olyan teljesen digitális rendszert, amihez az obik ki vannak normálisan fejlesztve: ez a 4/3 rendszer. Lehet sírni-ríni, hogy pici a CCD, de ha obit lehet fejleszteni, lapkát is..."
A 4/3 rendszert a kényszer szülte. A hajdan nagyon nagy nevű Oly és a történelmet csináló Kodak a '90-es évekre fájdalmasan kikoptak a piacról. Aztán a digit éra beköszöntével maguk mellé állítottak néhány olyan gyártót, akik addig közelében nem voltak a fotó iparnak és megalkották a csodás 4/3 rendszert. Valamivel magukra kellett vonni a figyelmet, hogy ismét részesei lehessnek a piacnak.
Gondoljatok bele. Miért pont 4/3-ad? Miért nem 1/4-ed vagy 3/1-ed? Csak. Ennél konkrétabb tudományos magyarázat nincs, hacsaknem még hozzá lehet tenni, hogy a Leica méret fele. Érdekes...., miért nem a 6x7 méret fele vagy annak a 4/3-a. Ismét: csak.
Az egyetlen valamire való magyarázat természetesen nem publikus: a 4/3 rendszerhez jóval olcsóbb optikákat gyártani, mert nem kell akkora gyujtáv, a lencsék lehetnek kisebbek. A 300/2.8-hoz elég egy 150/2.8-at gyártani. A legnagyobb obi a 300/2.8, amit úgy reklámoznak, hogy a Leica méreten 600/2.8-nak felel meg, és közben úgy tesznek, mitha ez egy mérnöki vívmány lenne. És mellesleg annyiért is adják, mint egy valóságos 600-ast!!!!! Brutál árak fele akkora gyártási költségért. Klein bácsi is csak azt mondaná: ügyes.
Pár dologgal azonban nem számoltak. Például, hogy jobbat kéne gyártani a Canonnál és a Nikonnál. És nem is a gépeken van a hangsúly, hanem a lencséken. Aki, ha teheti eredeti lencséket használ. A Sigma/Tamron/Tokina csak egy-két jó lencsét tudnak felmutatni. Azzal meg nem lehet ellátni a 4/3 rendszert, ráadásul ezek (Sigma kivételével) nem is gyártanak 4/3-as lencséket. A Sigma is csak a totál gagyi obijából készített 4/3-ast. Az 500/f4.5-ből vagy a 300-800-ból nem.
Aztán nem számoltak még a leképezett mélységélesség elvesztésével. Már az APS méret is elég necces, de tág rekesszel még aránylag kompenzálható. Mélységélesség (illetve az ellentetje) az egyik legfontosabb kompozíciós eszköz. Nem lehet kidobni. |