Keresés

Részletes keresés

NJani Creative Commons License 2005-12-08 01:46:42 307

"Tudod, ismerek már olyan teljesen digitális rendszert, amihez az obik ki vannak normálisan fejlesztve: ez a 4/3 rendszer. Lehet sírni-ríni, hogy pici a CCD, de ha obit lehet fejleszteni, lapkát is..."

 

A 4/3 rendszert a kényszer szülte. A hajdan nagyon nagy nevű Oly és a történelmet csináló Kodak a '90-es évekre fájdalmasan kikoptak a piacról. Aztán a digit éra beköszöntével maguk mellé állítottak néhány olyan gyártót, akik addig közelében nem voltak a fotó iparnak és megalkották a csodás 4/3 rendszert. Valamivel magukra kellett vonni a figyelmet, hogy ismét részesei lehessnek a piacnak.

 

Gondoljatok bele. Miért pont 4/3-ad? Miért nem 1/4-ed vagy 3/1-ed? Csak. Ennél konkrétabb tudományos magyarázat nincs, hacsaknem még hozzá lehet tenni, hogy a Leica méret fele. Érdekes...., miért nem a 6x7 méret fele vagy annak a 4/3-a. Ismét: csak.

 

Az egyetlen valamire való magyarázat természetesen nem publikus: a 4/3 rendszerhez jóval olcsóbb optikákat gyártani, mert nem kell akkora gyujtáv, a lencsék lehetnek kisebbek. A 300/2.8-hoz elég egy 150/2.8-at gyártani. A legnagyobb obi a 300/2.8, amit úgy reklámoznak, hogy a Leica méreten 600/2.8-nak felel meg, és közben úgy tesznek, mitha ez egy mérnöki vívmány lenne. És mellesleg annyiért is adják, mint egy valóságos 600-ast!!!!! Brutál árak fele akkora gyártási költségért. Klein bácsi is csak azt mondaná: ügyes.

 

Pár dologgal azonban nem számoltak. Például, hogy jobbat kéne gyártani a Canonnál és a Nikonnál. És nem is a gépeken van a hangsúly, hanem a lencséken.  Aki, ha teheti eredeti lencséket használ. A Sigma/Tamron/Tokina csak egy-két jó lencsét tudnak felmutatni. Azzal meg nem lehet ellátni a 4/3 rendszert, ráadásul ezek (Sigma kivételével) nem is gyártanak 4/3-as lencséket. A Sigma is csak a totál gagyi obijából készített 4/3-ast. Az 500/f4.5-ből vagy a 300-800-ból nem.

 

Aztán nem számoltak még a leképezett mélységélesség elvesztésével. Már az APS méret is elég necces, de tág rekesszel még aránylag kompenzálható. Mélységélesség (illetve az ellentetje) az egyik legfontosabb kompozíciós eszköz. Nem lehet kidobni.

posthero Creative Commons License 2005-12-07 21:03:08 298

ja, a 4/3. nem tudom milyen jó de a canon piacvezető a digi üzletágban és ez nem véletlen. folyamatosan fejleszt és ezt világgá is kürtöli azonnal. a többiek igen gyengék marketingből hozzá képest. amíg lehet arra hivatkozni, hogy elsőként dobott a világban piacra valamit addig nyert ügye van. meg aztán is sok-sok évig.

be kell ismerni, hogy márkaépítésből olyan előnye van, amit nem lehet rövid távon behozni. ő diktál, a többi meg kulloghat utána (még ha esetleg jobb cuccokat is gyárt nála). na de ez már nagyon off...

A hozzászólás:
madgie Creative Commons License 2005-12-07 20:52:11 297

Tudod, ismerek már olyan teljesen digitális rendszert, amihez az obik ki vannak normálisan fejlesztve: ez a 4/3 rendszer. Lehet sírni-ríni, hogy pici a CCD, de ha obit lehet fejleszteni, lapkát is...

 

Komolyan nem értem, miért van ez a lélekteni leica-határ. Jó-jó, tudom, a kisfilmes dolgok meg vannak szokva. Majd megszokjuk a DX-et/ 4/3-ot / akármit.

Lehet igazad lesz, és megint a 24x36 lesz a májer. Ki tudja? Én nem szoktam álmomból ordítva felkelni, hogy Íóesz-Vandieszmárktú...

Előzmény:
posthero Creative Commons License 2005-12-07 18:54:50 294

pedig a ff a jövő útja. nincs hozzá jó obi? majd fejlesztenek hozzá. így létrejön az x eddigi mellett egy új termékcsalád, abszolút pro tulajdonságokkal. és máris lesz miről harsogjon a marketing gépezet. a ropogós bankjegyek meg mennek a mellényzsebbe.

nem (csak) te határozod meg az igényeidet hanem a fejlődés. főleg ha finanszírozni is tudod.

így megy ez...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!