Keresés

Részletes keresés

Ipari-antidepresszió Creative Commons License 2005-04-12 18:42:37 13

Vándormunkások


Belpolitika / Kína
Dátum: 2003. jan. 25., 18:03
(MR Krónika) Hosszú, szívhez szóló példabeszédek és újságcikkek után most végre a kínai kormány rendeletet adott ki a városokban dolgozó vándormunkások jogainak védelmére és járandóságuk kifizetésére. A rendelet megfenyegeti a vállalkozókat, hogy keményen fellépnek velük szemben, ha legalább a közelgő tavaszünnep előtt nem adják ki az ünnepre haza készülő munkások hátralévő bérét. Ez évről évre ismétlődő gond, idén azonban elszaporodtak a tüntetések és sorozatos öngyilkosságok, a kétségbeesett és gyakorlatilag jogtalan vándormunkások között.

Ezek a városokban a legpiszkosabb és legveszélyesebb munkát végző falusiak hivatalosan 94 milliónyian, nem hivatalosan inkább 150 milliónyian vannak és semmiféle szociális ellátásban, vagy jogvédelemben nem részesültek - legalább is eddig. Most a rendelet már megpendíti, hogy a formálisan illegálisnak számító hatalmas munkásseregnek olyan jogokat és lehetőségeket kellene adni, mint a városlakóknak és azt is kimondja, hogy az eddig inkább csak megtűrt városba áramlásra igenis szükség van. Kínában ma nincs szabad költözködés és a lakosság 80 százalékát kitevő falusiak lényegesen rosszabbul élnek, mint a jobb szociális ellátást élvező városiak. A köztük lévő szürke zónában próbálnak valahogy boldogulni a vándormunkások milliói.

A hozzászólás:
untyi Creative Commons License 2005-04-12 18:34:21 11
Tényleg van költözködési tilalom?:)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!