|
|
|
|
 |
Badmotorfinger
2004-12-13 09:24:38
|
155
|
Igen ez csak amolyan közelítő képlet lehet a nagyítás gyors, hozzávetőleges kalkulálására. Átlagos esetekben, nem szélsőségeknél.
Ha megnézed pl. a Rollei-es linkben a táblázatot, akkor a képlettel számolva csak közelítőleg jönnek ki az ott közölt értékek. |
|
A hozzászólás:
 |
Százbolha
2004-12-12 22:44:36
|
154
|
Viszont nem szimmetrikus lencserendszereket használunk.
tehát ezek csak közelitő képletek lehetnek..... |
|
Előzmény:
 |
Százbolha
2004-12-12 22:43:25
|
153
|
Pedig valami nem stimmel.
Hiszen kell tudni a végtelenre is élesítenie egy objektívnek.
Nem retró fokúszos objektívnél végtelen tárgytávolságnál a képtávolság elvileg egyenló a fokusztávval.
Tehát ott végtelenül kicsi a nagyítás. lásd csillagok leképezése,
A klasszikus képletek szimmetrikus lencserendszerre:
1.) N=k/t
2.) 1/t + 1/k = 1/f
2.a) t=1/(1/f-1/k)
1.)2.) N=k*(1/f-1/k)=k/f-1
N = k / f - 1
Tehát ha k tart 0 hoz, akkor a nagyítás is tart 0 hoz.
Példa 2.
f= 50mm
k=2xf= 100mm
akkor
N=1 !!!!!!!
Tehát kétszeres kihuzat kell.
Viszont az objektívnek eleve van egy kihuzata (ameddig tekerni lehet)
Tehát a közgyűrű mérete 100mm-X, ahol X az objektív beépített kihuzata.
Százbolha
|
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|