Keresés

Részletes keresés

Százbolha Creative Commons License 2004-12-12 22:44:36 154

Viszont nem szimmetrikus lencserendszereket használunk.

tehát ezek csak közelitő képletek lehetnek.....

A hozzászólás:
Százbolha Creative Commons License 2004-12-12 22:43:25 153

Pedig valami nem stimmel.

Hiszen kell tudni a végtelenre is élesítenie egy objektívnek.

Nem retró fokúszos objektívnél végtelen tárgytávolságnál a képtávolság elvileg egyenló a fokusztávval.

 

Tehát ott végtelenül kicsi a nagyítás.  lásd csillagok leképezése,

 

A klasszikus képletek szimmetrikus lencserendszerre:

 

1.) N=k/t

2.) 1/t + 1/k = 1/f

 

2.a) t=1/(1/f-1/k)

 

1.)2.)  N=k*(1/f-1/k)=k/f-1

 

N = k / f - 1

 

 

Tehát ha k tart 0 hoz, akkor a nagyítás is tart 0 hoz.

 

Példa 2.

f= 50mm

k=2xf= 100mm

akkor

N=1  !!!!!!!

 

Tehát kétszeres kihuzat kell.

Viszont az objektívnek eleve van egy kihuzata (ameddig tekerni lehet)

 

Tehát a közgyűrű mérete 100mm-X, ahol X az objektív beépített kihuzata.

 

Százbolha

 

 

 

Előzmény:
Badmotorfinger Creative Commons License 2004-12-12 22:20:24 152

Nem biztos.

Én így tudtam.

 

Viszont bocsánat, mert rosszul írtam - talán a frontátvonulás.

 

nagyítás = közgyűrű (kihuzat) hossza / gyújtótáv

 

30 mm közgyűrű / 58 mm objektív = 0,517 nagyítás

 

Leképezés kb.  1:1,9

 

 

Fordítva sem rossz amúgy, csak úgy a reciprokát kell venni.

 

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-25mm-Extension-Tube-II-Review.aspx

 

http://www.earthboundlight.com/phototips/20040620.html

 

http://www.photofocus.com/article.php?aid=72

 

http://www.rollei-usa.com/acc_closeup_handbook.htm

 

 

Meg a közgyűrűkészletem dobozának a hátulján is az van, hogyaszongya:

 

50mm-es obit alapul véve 12mm közgyűrűvel a "macro ratio" 1:4,2 ; 20mm közgyűrűvel 1:2,5 ; 36 mm közgyűrűvel 1:1,4.

 

A fenti képletet ezek elvileg alátámasztják. pl. 36/50=0,72 --> 1:1,4

 

A példád mondjuk elég elgondolkodtató, mert egy elméleti 1 mm-es kihuzattal számolva 50mm-es obihoz 1:50-es leképezés jön ki, de nem hiszem, hogy pl. egy alapból 1:6 leképezésű 50mm-es obi 1 mm-es kihuzattal 1:50-ig romlana.....

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!