Keresés

Részletes keresés

A hozzászólás:
Kis Ádám Creative Commons License 2004-01-23 21:36:04 57
Tisztelt Lopez Úr!

Az az érzésem, hogy a számítógépi prcizitású kifejezőkészségén, ileltve -hajlandóságán túl bizonyos megértési problémáid vanna. Azt, hogy a gondolkodásod olyan, mint a számítógépé, azt nem én állítottam, hanem te. Én erre azt feletem, hogy nem hiszem el, mert a számítógép és az ember gondolkodása nem hasonlítható össze. Ez alapvetően összefügg a nyelvvel: a számítógéppel való kommunikációhoz csak kontrollált nyelv használható, míg az emberi kommunikációt a szabadság és az alkalmazkodóképesség jellemzik.

A másik kételyem a szövegértést illetően a gőg szó nemértéséből ered. Ha valaki egyszer kijelenti, hogy nem ért a nyelvhez, és másodszorra pedig jogot formál arra, hogy megmondja, mi a helyes és helytelen a nyelvben, az szerinted nem gőgös? A gőg ellentéte az alázat, ami megköveteli, hogy ott, ahol az ember nem ért a dologhoz, ne ítéljen, hanem kérdezzen.

Ami a kiejtés hibáztatását illeti, belemásztál egy csapdába. Itt írod lentebb: szalag, árbóc. Méghozzá azután, hogy megkérdezték tőled, jó-e neked az árboc, rövid o-val, ahogy az szabályos. Igen, valaha, valahol így ejtették, pl. Petőfi:

Az árboc és vitorla
Megtörve, tépve lóg.

Itt a ritmus elárulja, hogy ő bizony röviden is ejtette.

Mi már nem ejtjük röviden. Te sem ejted. Na, most akkor mi van? Mi a helyes? A beszéd vagy az írás?

Kis Ádám

Előzmény:
szenyor Lopez Creative Commons License 2004-01-23 12:28:15 48
Személyeskedés:
"a számítógéppel való kommunikációhoz olyan fene nagy ész kell, mint neked van. "
"Nem nagy dicsőség a számítógép gondolkodására hivatkozni"

Ezeket szépítheted, de akkor sem a témához szóltál hozzá, hanem engem becsmérelsz. Megbántani nem fogsz vele, csak a hozzáállásom változik irányodba :P

"az egész hozzászülásod rólad szól"

Így van. Már az elején leszögeztem, hogy nem vagyok nyelvész. Amint itt látom affinitásom sincs a nyelvhez (vagy ezt a szót sem jól használom?:))) );)
A saját véleményémet írtam egy olyan témához, amely érdekelt. Volt, aki normálisan szólt hozzá és volt aki nem. Sajna könnyű engem ebben a témában letorkollni, mert abszolút ingoványos terep. Nekem a szépérzékemet bántja a legoptimálisabb, legideálisabb, drága ár és még néhány kifejezés. Lehet, hogy az én értékítéletem nem helyes. Ezt egy percig sem vitattam.
Egy dogot viszont még nem értek egyikőtök kapcsán sem:
A legideálisabb és a legoptimálisabb szavak szerintetek:
1. jó, hogy benne vannak a nyelvben (van helye a magyar nyelvben)?
2. helyes módon használja az emberek többsége?

"Csakhogy, ha te nem tudod, mi a nyelv, miért akarsz normákat megfogalmazni a nyelvvel kapcsolatban? "

Mert jogom van hozzá:P Nekem jelent valamit a szó, hogy nyelv és ahhoz kötök normákat. Neked mást jelent. Melyik az igaz? Amit a szótár magyaráz? Miért kell nekem a szótárt elfogadnom, mint abszolút igazságot?

"A legfelső, legutolsó stb. szavakkal kapcsolatos megjegyzést szvsz nem értetted: ezek ugyanúgy fokozott abszolútumok, mint a legideálisabb. Miért nem tartoznak akkor ide? "

Mert ez a topic nem ezekről szól. Ha olvasol egy topicot a Geforce videokártyákról, akkor illetlenség az Atikról zengedezni, csakmert azok is videokártyák.

"Már ne haragudj, de ezt egyszerűen nincs jogod kijelenteni. Ez nagy gőgre vall. "

Pont annyi jogom van ezt kijelenteni, mint használni egy -szerintem rossz- formulát. Gőgös pedig nem én vagyok.

"Ezért igenis itt a helye a Deep Blue és a hottentotta kisgyerek összehasonlításának"

Aha. Az arról szóló topicban. Ha érdekel a téma, ott is hozzászólok. Ha nem, akkor nem.

"Éppen ezért a számítógéppel való kommunikáció nem tud jobb minőségű lenni, mint az ember-ember kommunikáció, ezért nem kell ideálként megjelölni. "

Olvasd el lécci mégegyszer, amit írtam. De el is magyarázhatom, végtére is ebédidő van:) ÉN igyexek pontosan fogalmazni, TALÁN mert foglalkoztam/foglalkozok számítástechnikával. De ahogy látom ez itt egyre inkább hátrány lesz és lassan lesajnálsz egy nagyon alacsony szintre:(

"Először is, jó lenne értelmezni, mi az, hogy hibásan használjuk. "

No igen. Erről is írtam már valahol. Nincs hatóság, aki definiálná, ellenőrizné, büntetné a jó illetve rossz nyelvhasználatot. Vannak dolgok, amiket talán mindketten elfogadunk hibásnak: pl. pÓsta, jaPPán (mindkettő kiejtésbeli hiba legtöbbször). Elfogadod, hogy ezek hibásak? Vagy megint azzal jössz, hogy ez már beleívódott a nyelvünkbe és része annak? ;) Ha hibásnak fogod fel, szólsz érte, ha hallod?

"Az a lényeg, hogy az a helyes, amit a beszélőközösség elfogad, és az a helytelen, amit nem. "

Lásd előző két példám. Rengetegszer hallom. Vagy a szÖLLő. Nekem ez nem helyes. És a legoptimálisabb sem:)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!