FA-MÜANYAG ABLAK
a fa természetes anyag, és mint ilyen öregszik, karban kell tartani. De inkább idemásolom az OTTHONOK.HU ON-LINE Fórum"ma már kevesen épitenek az örökkévalóságnak. Egy átlag családi házra, lakásra 10-15 évenként ráfér egy felújítás, ha 20-25 évig várnak akkor pedig alaposabb felújítás. Aki olyan házban lakik, amelyiket ennyi ideje építettek, az tudja, hogy miről beszélek. Az anyagok, a gépészeti szerkezetek jelentős része elöregszik, elkopik és erkölcsileg is elavul, változik az izlésünk, eladjuk, más vásárolja meg, akinek esetleg más tetszik...stb.
15-25 év alatt rentgeteget fejlödik a technika és változnak az elvárásaink is. 20 éve még jó volt a Tessauer rendszerű ablak, 15 éve még az volt a fontos, hogy
"Hungaropan" üvegezésű legyen, ma már megkérdezzük, mennyi a "k" értéke. Mit fogunk kérdezni és mi lesz az elvárásunk 15 év múlva ? Nem hiszem, hogy bárki is
tudná.......
A müanyag ablakok a PEVDI által gyártott valóban botrányos minőségű és a napon gyorsan öregedő ablakokkal hosszú időre elvette az emberek kedvét a müanyag ablakoktól. A korszerű Kömmerling, Rehau, SCHÜCO, Aluplast....... profilokból készült ablakok sokkal többet birnak, mint előző társaik, de természetesen nem az idők
végezetéig.
(Ugyanez játszódott le a pvc padlókkal is, a házgyári lakások "linos" padlójáról mindenkinek kizárolag negativ dolog jut az eszébe és halvány sejtelme sincs,
hogy van és mi a különbség a pvc (polivinilclorid) és a linóleum között, amely egyébként most kezdi újra reneszánszát élni....)"
LOW-E (ALACSONY EMISSZIÓJÚ) ÜVEG
északi oldalon nincs közvetlen nap besugárzás, tehát oda minek is kellene (mármint a sugárzó hő miatt). A téli hömérsékletet könnyebb állitani, mert feljebb tekered a fűtést, a nyárit viszont el kell viselned, hacsak nincs klimád (anélkül ugyanis nem tudsz szabályozni). Max annyit tudsz elérni, hogy a sugárzást megpróbálod az ablakon kivül tartani (KÜLSŐ árnyékoló, üvegbevonat...stb). A déli (de különösen a nyugati) oldalra kerülő hővédelem növeli a komfortérzetedet és ez vszleg jóval nagyobb előny, mint az a hátrány, hogy rövid időszakokra esetleg be fog sütni télen a nap és meg tudsz spórolni pár kWh-t., ezt ugyanis bőven kárpótolja, hogy a LOW üvegezéssel eleve nagyobb hőszigetelési érték adódik.
Javaslom olvasd el a topic korábbi leveleit is !
Koós Miklós építész
|