Keresés

Részletes keresés

Koen_brader Creative Commons License 2003-03-24 06:22:28 248
Kepkovacs:

Ertekelem a reszletes, szinvonalas valaszt. Remelem Shrek ki tud majd igazodni a valasztasok kozott.

A hozzászólás:
Képkovács Creative Commons License 2003-03-23 10:13:17 246
Sajna a másik kettőből nincs a kezemben mérhető példány, pedig kíváncsi lennék rá :-(
Kb. tíz éve használjuk a laborban a Cokin félszűrőket Ciba képek kontrasztjának csökkentésére, fakó égboltok feljavítására, illetve ritkábban kiviszem a természetbe is őket felvételi korrekció céljából. E tíz éves napi gyakorlat nem azt mutatja, hogy a színhiba bármennyire is zavaró lenne.
Nem érdekem kiállni a Cokin mellett (Hoya-t árulok), mégis azt mondom, hogy a gyakorlatban a legtöbb esetben kifejezetten hasznos ez a 0,03D kékeslila színeltérés, hogy miért?
A papírnyersanyag Swartzchild jelleggörbéjéből következően 2-3 blendényi szürkeárnyalat változás hatására sárga felé kinyílik majdnem pont annyit, amennyit a szűrő kék felé húz, így gyakorlatilag semlegesíti egymást a két hatás. Pl. nagyon hosszú expozícióknál (100-500 sec) a papír Swartzchildja már erőteljesebb, ezért a szűrő alatti terület a szűrő kéksége ellenére hajszálnyit már sárgába megy el, mennyivel nagyobb lenne a hiba, ha szűrő nem kékes lenne? A filmnyersanyagok (diafilmek) jellegörbéjének Swartzchild jellemzői nagyon hasonlóak a Cibáéhoz, ezért felvételi szűrőként használva ugyanolyan jellegű ellenszűrés keletkezik a filmen, mint a papíron, vagyis a film is a szűrő színhibája ellen hat, az eredő hatás majdnem színhibamentes(!)
Szvsz lehet a Cokin szűrő nagyon enyhe lilás stich-je tudatos tervezés eredménye, és azért ilyen, mert az átviteli rendszer eredő színhibája így a legkisebb.
Szvsz a dolgokat érdemes rendszerként is megvizsgálni, mert amit rendszerszemlélet nélkül hibának vélünk, arról rendszerbe illesztve kiderülhet, hogy tudatos korrekció.
Ha film helyett estleg a Swartzchildtól mentes jó digit kamerát használunk, akkor bizony ez a szűrő selejtnek fog minősülni, más konstrukció után kell nézni, de filmekhez úgyszólván optimális.
Szvsz.
Üdv. Képkovács
Előzmény:
Koen_brader Creative Commons License 2003-03-23 06:07:29 245
Kepkovacs:
Mi az oszehasonlito denzitometria eredmenye Cokin vs Lee vs Singh Ray vs Hitech viszonylatban?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!