Keresés

Részletes keresés

Muster Mark Creative Commons License 2003-03-15 11:39:05 28
Tök laikus vagyok, ezért nem is mondom teljes bizonyossággal, de szerintem nagyon-nagyon összeillik, amit ír a fickó.
Somamudi Creative Commons License 2003-03-15 00:10:19 25
Nem baj, ha valaki vitatkozik, ha tud. Kultúúráttany. Elöbb írtam másik topicba, ott gondok vannak. Na mindegy.
Szóval. Németországban a szelekciós "harcmodor" csödöt mondott? Legjobb tudomásom szerint a hovinál és a berninél szép sikereket értek el az illetékesek. A DP-t 60% felöl 5% alá csökkentették!!! Az angolok a colliet gyakorlatilag DP mentes fajtává "varázsolták"! A border collie esetében is gyönyörű eredményeket értek el több, angol-szász érdekeltségű országban. Ezeket az eredményeket el lehet fogadn. A cikk azzal operál, hogy ezek hamis értékelések. Innentől kezdve nem is kell vitatkoznia a két tábornak, mert ezt a "dogmatikusok" is állíthatják, de senki sem tud bizonyítani. A másik hivatkozás a tartási körülmények javulása. Ebben biztos van valami, de a dolog nem recept szerüen működik, erről már írtam régebben.
Gondként említettea cikk azt, hogy a jó csípőjű, de más tulajdonságokra nézve rossz kutyák kerültek előtérbe és terjesztették nemkívánatos tulajdonságaikat. Ez az eredeti kérdéstől függetlenül is gond. Ez tenyésztői hiba. Egyszerű pl: a hülye, de szép kutyával ne tenyésszünk azért, mert szebb a világgyőztesnél is. Ennyi. Inkább egy átlagosan jó és jól örökítő párossal tenyésztek, mint egy ilyen vegyesfelvágottal.
A munk és a DP összefügg, együtt jár? Ha nem öröklödik, akkor miért? Tartás miatt? Mozgatás? Tehát a fokozatos, lassú terhelés sem elég, tönkreteszi a munka a kutyákat? Akkor minden sport és munka kutyának DP-snek kell lennie. Megsem azok. Vagy a munkakutyák táplálása annyival rosszabb? Ez, úgye, nem komoly? A munkakutyákat DP-sre etetik...
Szóval ezek érdekes dolgok.
Szerintem az állatorvos tudomány jelenlegi álláspontja jól fedi a valóságot, csak hagy néhány nyitott kérdést. A genetika mindenek elött, de közvetlenül ott a táplálás, ami nehéz ügy, talán a személyre szabott étrend lenne az igazi, de ettől még távol állunk. A mozgatás leginkább az olyan extrém helyzetekben jelentős, mint amit Csupaszabó írt. Ilyenkor aztán romba dől a tenyésztői munka, a helyes táplálás eredményessége. Bár az ilyen esetekben nem hiszem, hogy csak a csípő megy tönkre. Szegény kuty teljes "futóműve" szevasz...
Táplálás végett a retriveres idézet jónak tünik bár kissé kemény a hangvétel.
Üdv:Ákos
A hozzászólás:
Tibbe Creative Commons License 2003-03-14 23:03:15 24
Igen, szerteném.
Nem akarok ÉN vitázni,sem válaszolni ; csak véleményeiteket szeretném hallani és egybegyüjteni !
Előzmény:
Somamudi Creative Commons License 2003-03-14 21:08:17 23
Köszi!
De ez nem válasz, a cikket én is olvastam.
Ebban a kiragadott részben talán a 3 legdurvább hiba benne van. Érdekel?
Egyébként a másik, retis idézet nagyon jó! Ezen a részén a dolognak sok elgondolkozni való van. Alapvetően egyet is értek vele, 1-2 speciális helyzetben tekintenék el a takarmányozás ilyettén kezelésétől. Pl.: óriás fajták, és 1-2 nagyon bénán hasznosító fajtánál (biokémiailag bénán). Ezt leírva magyar fajtával kapcsolatban már hallottam, és ez ott fontos kérdés ám!
Ha a fenti hibákat szeretnéd, hogy részletesen leírjam, szólj!
Üdv: Ákos

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!