Keresés

Részletes keresés

Tibbe Creative Commons License 2003-03-14 16:03:17 20
Idézet a Dp-ről szóló cikkből:

Ugyancsak ismerteti az un. dogmatikusok munkáit, akik körömszakadtáig védik az örökletesség dogmáját, a saját és szövetségeseik jól felfogott érdekében. „A fajtatiszta kutyák tulajdonosai és tenyésztői az elmúlt időszakban, több mint 40 év alatt milliárdokat kényszerültek a vizsgálatok és kiértékelések költségeire és honoráriumaira kiadni. A pénz a zsebükből egy olyan kartell zsebébe folyik, akik érdekeltek ennek a fenntartásában.
A CSD elleni küzdelem Németországban és az egyéb kis országokban egy teljes kudarc. Még egyetlen fajtában sem sikerült szelekcióval, vagy más tenyésztési eszközzel leküzdeni. Ha esetleg egyik, vagy másik fajtánál a helyzet javult volna, a látszat csalt, és inkább egy csalóka kép volt. Vagy az egyesületek hamisították meg a statisztikát, vagy a takarmányozási- és tartási körülmények javultak.
A kutya populációkban az évtizedek óta folyó szelekcióval okozott összkár mérhetetlen és nagyrészt helyrehozhatatlan.
A kezdetektől minden fajtában az állománynak mintegy fele ki lett zárva a tenyésztésből a csípő izület kis elváltozása miatt, köztük sok, egyébként első osztályú kutya. Ezzel szemben más hiányosságokat és valódi örökletes hibákat eltűrtek, ha a csípő rendben volt, ezzel sok fajtában nemkívánatos tulajdonságok terjedtek el. Többek megfigyelése szerint összefüggés van a magas intelligencia és a csípőizületi displasya között, ebből kiindulva valószínűsíthetjük, hogy sok esetben az egyes fajták elitje került kivágásra és ezzel olyan tulajdonságok, amelyek az evolúció és az újabb idők tenyészkiválasztása alapján kívánatos célt képezett a kutyánál.

Ezzel szemben a 2000. év kezdetéig sehol a világon nem jelent meg olyan publikáció, amely a kutya csontváz betegségeinek, ezen belül a csípő izületi displasyajának kiküszöböléséről, akár csak egyetlen fajtánál hírt adott volna.
{x}

A hozzászólás:
Somamudi Creative Commons License 2003-03-09 18:33:53 16
Az elöző hozzászólásomban valamit nem mondtam el. Ez másokszámára nem fontos, de nekem minden (lehetne).
Annak ellenére, hogy a cikket és tartalmát nem fogadom el, tudom, hogyha mégsem lenne igazam, az nekem lenne a legjobb. Az ellentmondás magyarázata a lábamnál hever most is. Csak és kizárólag DP miatt nem fedez álmaim kutyája. Arról nem is beszélve, hogy kicsiny fajtájának égető szüksége lenne olyan egyéb tulajdonságokra, amikkel ő bír.
Mint sportkutyásnak is jó lenne ez a nézet, mert így könnyen szerezhetnék/csinálhatnék magamnak DP mentes kutyát, ami, úgye, agilityben nem hátrány...
De a tények, sajnos, ellenem beszélnek...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!