|
|
 |
Tibbe
2003-03-08 12:27:44
|
15
|
Mindenkinek, aki ebben a témában érdekelt, ajánlom figyelmébe ezt a könyvet. Úgy gondolom, ill. teljesen biztos vagyok benne, hogy ezt a dolgot újra kell gondolni, eddigi beidegződéseinktől megszabadulni, és a kutyák, meg a tenyésztés érdekében a kiutat ebbe az irányba kell keressük.
Dr. Miklós Levente
[6] 2002. 07. 29.
|
|
A hozzászólás:
 |
Somamudi
2003-03-08 00:20:41
|
14
|
Sziasztok!
Egy jó téma!
Az emlitett ciket én is olvastam, ráadásul a téma érint is. Nem vagyok állatorvos, de egyeteni szinten tanultam/tanulok élettant, anatómiát, biokémiát, orvosi biológiát és genetikát. Ezt nem felvágásból írtam le, csak azért, hogy érzékeltessem, milyen jellegű tanulmányaimmal mond ellent a cikk. A téma bonyolult, legjobb lenne, ha specialista állatorvos, esetleg genetikus nyilatkozna. Tőlem csak 1-2 gondolat szabadon, műkedvelőként:
1., A genetikai befolyásoltság nem kérdés. Csak a módja.Gondoljunk csak arra, hogy vannak a témában érintettebb és kevésbé érintettebb fajták, vonalak. Figyelembe véve, hogy ezek zárt populációként, szűk genetikai csoportként funkciónálnak,(akár eltérő tartási körülmények közt is!) egyértelmű, hogy különbözőségük e kérdésben is genetikai hátterű, mint fajtájuk, vagy vonaluk más különbözőségei is.
2.,Ami gond: mint már itt más is leírta, nem tudjuk, hogyan öröklödik pontosan. Csak a hajlam-e, vagy mint betegség? Milyen öröklődésmenettel? Az egyik elöttem hozzászoló elég naprakész infókat közölt, jó példákkal. Ezt tényleg nem lehet a középiskolai csodatölcsérkés,(növény) egygénes példával magyarázni.
3., A táplálás számít. Ez tény. De sem egyedenként, sem fajtánként nem bizonyítható, hogyan. Ez a mozgatásra is igaz. Az pedig, hogy e 2 tényezőre egy kutya mennyire reagál érzékenyen, min múlik? Félek, valami örökletes dolgon. Már megint itt vagyunk...De ha nem így lenne, akkor lennie kéne egy receptnek, ami szerint garantáltan DP mentes kutyákat lehene nevelni. Aki tud ilyet, mondja már el!
4., Hormonokon múlna? Egy esetleg "felemás betegség"? Jobb oldalról hiányzik/ túlteng az adott hormon, másikon nem? Tudván, hogy a hormonok a vérárammal mindkét helyre egyformán eljutnak, nem túl valószinű.
5.,Nem öröklödhet "felemás betegség"? Akkor miért zárjuk ki a rejtettheréjű vagy aszimetrikus foghiányú kutyákat a tenyésztésből? Úgy-e, hogy öröklödhet "felemás betegség"?
6.,Hormonokon múlna 2. Ha hormonháztartásbeli problémákon múlik, akkor szomorú a tény, hogy az ilyen problémák döntő többsége bizonyitottan öröklödik. Na nézd csak...
7., Emberi vonatkozásban a DP öröklödése bizonyított. Öröklödik. A női ágat jobban súlytja, a betegek 80%-a nő. Családtervezéskor ebben a kérdésben is érdemes az illetékes genetikai tanácsadó véleményét kikérni, főleg, ha a családban már volt ilyen beteg.
Most így hirtelen ennyi. És még, két, nem szigorúan "szakmai" észrevétel.
A cikk szerzője az állatorvosi haszonlesésre fogja az öröklödéselmélet favorizálását. Úgyanakkor hivatkozik a hormonszint ellenörzésre és esetleges beállításra, mint a megelőzés és gyógykezelés módjára. Ez jó pár alkalom, a szteroidszármazékok jó drágák. Nem is tudom, hogy jönnék ki jobban anyagilag ;-)
A másik: én fontosnak tartanám a lehető legnaprakészebb infók közlését. Itt a legutóbbi hivatkozás 1986-os. Az már a sötét középkor... Mi olyat is tanulunk a egyetemen, amiről még semmit nem tudtak, amikor felvettek oda. (Bár tény, hogy régebbi adatokat is leadnak.) Arról nem is szólva, hogy erőteljesek a csusztatások, pont az ellenkezőjét állította az egyik forrásadó, mint ahogy az idézetdarabját felhasználták...
Jó éjszakát és Boldog Nőnapot kívánok, Hölgyeim!
Kontor Ákos |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|