Keresés

Részletes keresés

csupaszabo Creative Commons License 2003-03-06 14:38:27 7
Feltétlenül jelentkezni fogok, most egy kicsit elvonulok "haldokolni", mert 1 hete találkoztam a Hasfelmetszővel, aki ugyan visszavarrta a hasfalamat, de hagyott egy jókora sebhelyet rajta. Pechemre itthon mindenki dög beteg, persze én is elkaptam a nyavalyát, úgyhogy most 39,7-el csápolom a billentyűket. De amint annyira összeszedtem magam, hogy nem akarok leszédülni a székről, jelentkezem!
A hozzászólás:
gitana19 Creative Commons License 2003-03-06 14:17:13 6
Tehát: poligénmeghatározott. Több génlocuson kell beteg kódnak lennie. Plussz recesszív. Erre egy példa lejjebb, monogénben. Próbálok egyszerüt példát keresni. Mondjuk legyen a kerti csiga színe: domináns a sárga (S), recesszív a csíkos (c):

SS + cc
(homozigóta sárga, színe sárga) (homozigóta csíkos, színe csíkos)

F1 generáció = gyerekek: Sc, Sc, Sc, Sc
(heterozigóták, sárga színüek)

F2 generáció (2 Sc-t pároztatva) SS, Sc, Sc, cc
vagyis 1 homozigóta sárga, 2 heterozigóta, színük sárga, és 1 homozigóta csíkos, ami csíkosan néz ki. Tehát két sárgát pároztatva az eredmény 25% csíkos. Ennél sokkal bonyolultabb a dysplázia öröklésmenete, mert poligénmeghatározott, és csak az egyik locus ismert. Plussz kvantitatív, tehát a betegség kifejlödésébe belejátszik a táplálék, mozgatás, stb. is.

A beteg egyedek ki vannak zárva a tenyésztésböl, de a recesszívséget nem tudod megállapítani, plussz ahhoz másik gén is kell, meg nem tuhatod elöre, hogy melyik gén kerül a gyöztes spermiumba (beteg v. egészséges). Azonkívül a kutyatenyésztésbe az államnak NINCS beleszólása (sehol) - ez az állatorvosoknak problémát jelent mindenhol. Egy csomó fajtastandard tul.képp betegségeket ír elö. Pl. a skótjuhiknál annyira kedvelt világos szín, a Blua-Merle faktor domináns recesszív zavarokkal (látás, hallás), a szörtelen kutyák (keringés, idegrendszer, hötartás, börbetegségek), a túl kicsi kutyák (csigolyák közti porckorongok idö elötti leválása), a fehér kutyák (látás- és hallászavarok), brachicephal kutyák (komplikációk ellésnél és vemhességnél, fennál a kölyköknél az agy sérülésének veszélye születéskor, a szemgolyók luxációja).
Akarsz még kutyát? ;-)

Ha nem volt elég kimerítö, tudok még genetikából korrepetálni - egyik kedvenc területem.

Előzmény:
csupaszabo Creative Commons License 2003-03-06 00:49:14 5
A kérdésem változatlan: örökletes betegség-e a dysplasia? Vagy csak az arra való hajlam az örökletes? Ha maga a dysplasia örökletes, miért nem zárják ki automatikusan a tenyésztésből a terhelt egyed egész rokonságát? Apját, anyját, nagyszüleit, testvéreit, féltestvéreit, unokatesókat, nagynéniket és nagybácsikat heted ízilen.
Ha örökletes maga a betegség, akkor hogy lehet, hogy (mint olvasom, recesszív, tehát csak akkor bukkan elő, ha apjától és anyjától is ezt örökli)2 dysplasiás vagyis recesszív tulajdonságú szülő után születnek dysplasiamentes, vagyis domináns tulajdonságú utódok is? Honnan kerül oda az a fránya domináns gén vagy gének? Ti értitek ezt?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!