Keresés

Részletes keresés

hirzel Creative Commons License 2003-02-06 09:54:24 84
Bocsesz: a 68 mm változás a közgyűrűre vonatkozik. Tehát eg 90mm-es obi közelképe 1:1 leképezésről mennyire változik 68 mm közgyűrűvel. Az obi min. tárgytávolsága kb 30 cm, ha ez 23-ra változik, az mekkora nagyítást jelenthet?
Lee
A hozzászólás:
hirzel Creative Commons License 2003-02-06 09:45:20 83
Hi papugaja!
A táblázattal találkoztam már én is, de helyből nem az 50-en hanem inkább 100 mm körüli gyújtótávolságban gondolkodom (szerintem több dologra használható az obi), már más a számítás alapja, kisebb változást okoz a leképezésben akár 68 mm változás is.
A Soós-nál láttam korábban a Sigma 90-es makróját, de az is csak 1:2-t tud, nekem az kevés.
Egyáltalán gyártanak olyan obit, ami az 1:1-nél nagyobb leképezést tud alapban?
Lee
Előzmény:
papugaja Creative Commons License 2003-02-06 09:24:59 81
Táblázat közgyűrű használatához, 50mm-es optikával:

közgyűrű méretarány tárgytávolság
12mm 1:4,2 258mm
20mm 1:2,5 175mm
25mm 1:2 150mm
36mm 1:1,4 119mm
48mm 1:1 102mm
56mm 1,1:1 95mm
68mm 1,4:1 87mm

Ha valaki ismeri a képletet amivel ezt számolni lehet, az kérem ossza meg velünk.
Törvényszerűnek tűnik, hogy nagyobb gyújtótávolságú optikával ugyanazt a leképezést nagyobb tárgytávolság mellett lehet elérni.
A nagyon közeli tárgytávolság hátránya szerintem, hogy könnyen árnyékoljuk a témát, ez körvaku használatát tenné szükségessé. Az összefordított obik, a nagylátószög+közgyűrű/kihuzat meg az 50-es makró esetében ez a helyzet. Ha viszont elég nagy a tárgytávolság, akkor akár egy normál vakuval is rá tudok villantani.
Én a 70-300-as Sigmát szoktam használni 70-100-as álláson (itt a legjobb a rajza), legalább 36mm közgyűrűvel. Valahol van egy tesztsorozatom a leképezésről, majd megkeresem és közreadom az eredményt. Azt tudom, hogy a Metz vakuval vidáman tudok a témára telibe villantani.
A photodo.com-on a 90-es sigma macro (ez még nem EX) is remek eredménnyel szerepel, de sajnos már régen nem lehet kapni, használtan is ritkaság.
Én most fordítógyűrű beszerzésén vagy összebarkácsolásán gondolkodom. Erről tud valaki valami okosat?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!