Itt az ideje, hogy felpezsdítsük ezt a témát, asszem a kellékeknél már felvetettem.
Szedjük össze a makrózás optikai elemeiről, megoldásairól az előnyöket, hátrányokat, hogy melyik milyen helyzetben használható, milyen kompromisszumra kényszerít, stb.
Mert pl. az jutott eszembe, hogy ennek a 2x-nek is van realitása, ha mondjuk nem akarok, vagy nem tudok közel menni a témához (izzó vas, mérgeskígyó...).
A fontosabb értékelési szempontok (szerintem):
Leképezési arány, tárgytávolság, fényerő(veszteség), ár, rajz (bár ez modellfüggő is), súly, mélységélesség, lerekeszelhetőség
mobilitás, egyéb eszköz (állvány, beállítósín, körvaku, stb) igénye, technikai korlátok, alkalmazható szituációk...
Értékelendő megoldások:
- makroobjektív (jellemzően 50, 90, 100 mm)
- makro funkcióval felruházott zoomobjektív
- közgyűrűsor/kihuzat + alap/portréobi
- előtétlencse
- 2x teleextender
- fordítógyűrű
- két obi szembefordítva (ez talán hülyeség, de mintha valaki említette volna)
- lupeobjektív
|