Keresés

Részletes keresés

KARVALY Creative Commons License 2002-10-10 07:51:39 473
szia:))
már tegnap próbáltam reagálni, csak itt behalt a net, vagy mi, de most...:)
mint te is láthatod, nem offolunk nagyot, ha kettőnk párbeszédét a többiek is figyelemmel kísérik és persze tanulnak a dologból. Én is tanulok belőle, akkor meg eleve nem lehet off nick, hiszen Rianna topikanyánk már rámszólt volna, vagy rám csörgött volna, hogy vegyek egy kontrát:)
Nekem több ismerősöm olvassa ezt a topikot, a témája és miattam is. - (Amióta fut a topik én is olvasom, de csak azóta írok ide, amióta Riannával találkoztam.:)))))) - Ők nem fognak ide írni, hivatali "összeférhetetlénségük":) vag egyszerűen azért, mert tartanak attól, hogy kilétük nyilvánvalóra válása esetén, problémájuk adódthana a hatósággal, lévén eléggé nyitott egy ablak ez az index, még ha személytelenek is vagyunk ugye:D Én vállalni szoktam a konfrontálódásokat, igaz nem is szoktam feladni, és nem feledkezem meg senkiről, jó és rossz értelemben "bosszúálló" vagyok:) Elvem, ha így nem megy, marad a farkastörvény, mert adósa senkinek sem maradok:) csak idő kérdése, és a karvaly lecsap:)
Szóval nyugodtan üssük a labdát, talán többen be fognak szállni, ha mással nem kérdésekkel, abból ugyen baj nem lehet...;)
Sántítás. Igen igazad van. Te neked tökéletesen igazad van és abban hiszel, én a sajátommal vagyok így és ebben hiszek. Én a jobb lábbal lépek, Te a ballal. Egyszerre ugye nem tudunk elmozdulni:) Én mindig előre engedem a bal lábat, mert nem tudok mást tenni, de próbálok utánna lépni én is. A bal viszont mindig nagyobbat lép, én eleve kicsit tudok ugye, mert az én cipőm nem Salamander, mert nem én választottam, a két számmal kisebbet úgy húzták a lábamra, ezért aprók a léptek, mert fáj...
De próbálok tovább lépni és persze előre.
Ez a lépésváltás így tényleg a kivülálónak sántikálást mutat...
:))) ééééééérted?:)

próbáljunk tovább lépegetni az önös dolgaimon, és nézzük, a másokat is érinthatő dolgokat. Maradjunk honi vizeken, mert ugye, mint írtad, a védelmi paragrafusok a hazai faunára írodott, mert mi nem kacsingatunk a határokon túlra:) Éljenek a struccok!:)
Ugye védett lett több állat és növény.
Ragadjunk ki néhány példát, amire a közvélemény még nem is reagált. Itt van a házi veréb, a vetési varjú és a hörcsög.
Kérlek írd meg, hogy ők miért lettek védettek. (persze én jól tudom, de a többség itt nem)
Ez után kérlek részletesen írd meg, hogy természetvédelmi károkozásnál mi a teendő. hogy mindenki értese. Ez olyan mint a vadkár. ha pl. a vaddisznó bemegy a kukoricásomba, vagy a szarvas tőre rágja a fiatal gyümölcsösömet, bejelentem az FM hivatalba, kiküldenek egy vadkárbecslőt, megállapítják a kárt és ennek arányában fizetnek a vadászatra jogosultak. Ugyan ez érvényes a védett állatok által okozott javakra is. Nnnnna erre vagyok kíváncsi, a fenti védetté nyílvánítás ürügyén:)))))
Amikor megválaszoltad, majd megírom miért kérdeztem:) Nincs beugratás most kivételesen, és asszem a végén egyetértésed is lesz velem.
Bár nem mondod magad törvényalkotónak, ezzel nem háríthatod el a rossz törvény és intézkedési rendet magadttól. Ha jogállamban élünk, akkor minden honi állampolgárnak joga van törvényjavaslat megtételére, persze különféle közvetítők, vagy hivatalos eljárások keretében. De akkor is részt vehet a törvénykezésbe!
Én próbáltam mást,
nem csak belenyugvást:)

Másik a védett területté nyílvánítás. Erről is hallanék szakmai oladlról. A törvényt ismerem, de az olyan kétértelmű mint én:) A gyakorlati oldaláról, tapasztalatokról.
Volt egy alkalom, hogy hamvas rétihéja fészkelésre bukkantam egy lakott területen. Mivel az öreg madarak költési időben állandó jelenlétükkel fémjelezték költési revírüket, nem volt kétséges, hogy ritka fészkelőnk olyan helyen is felbukkant, ahol korábban nem volt. telefonáltam, szinte azonnal jöttek is a kollegák. Terepszemle. Persze a fészek felkutatására ember nem volt, nekem meg időm, hogy a nagyobb kiterjedésű gabonát lekeressem. A lényeg, a területen számos kis tó volt. Olyan ami főldkiemelés révén keletkezett, volt olyan amit a bulgár kertészek használtak öntözésre. Hihetetlen ökológiai együttessel. Amikor hirtelen egy erdei és egy gyepi békát is megfogva mutattam a szakembernek, hogy itt ilyen és más kététltű és hüllő is jelen van, a halak és növények orgiáját már nem is számolva. (csodás réticsíkok és lápipócok voltak.) Meglepődött, hogy egy fapados madarász meg tudja külömböztetni a két béka fajt és még ismeri a többit is. Teljesen felvillanyózódni látszott, amikor egy teknős bemászott az egyik tóba, törpegém repült a szemközti nádasba, vagy a kisvöcsök pici hallal a csőrében jött a vízfelszínre. Védetté kell nyílvánítanunk a területet! volt az elhatározás. Én nagyon örültem a dolognak, mert gyerek korom óta csak a terület pusztulását és elszemetesedését láttam. oszt nem történt semmi. Azazaz igen. Médiákból jól ismert zűrös vállalkozó megvette a terület nagy részét. A tavakat betöltötte szeméttel és sittel, elpusztítva mindent. Én már nem is járok ki...
Ilyen csoda volt anno az Újpalotai lakótelep helye is, aholy a sok bulgárföld között csatornák és tavacskák ontották élővilágukat. Itt gyerek koromban rengeteget halásztam, lovagoltam. Talán akkor te nem is éltél még...
Káposztás megyer dettó, még gimis koromban is szép csíkok (kövi, réti, vágó), óriási viziskorpiók, stb. voltak a helyén lévő tőzegtavakban. Hmm, ma meg egy zajos kőfalanszter.
Másik, ép a minap beszéltem egy barátommal. Meséli, hogy a rendszerváltozás után a gyarmatosított földjeikből vissza kaptak egy darabot, "kárpótlásban". Választási lehetősége is volt, így egy szép legelőt választott, talán 6 hektárt, lévén lótartó. Ez egy ősgyep volt, ahol mindig is a falú jószágait legeltették. Na ez most hipp hopp védett területnek nyílvánították, mert "kankalinok és biribiris virágok teremnek ott" meséli:) Már ott tartunk meséli, hogy a saját földjére sem mehet ki, el ne taposson valami növényt, kaszálni és legeltetni is szerinte csak illegálba tud. Hát hogy is van ez?
Igen ismerjük, rendszer változás után sokan vissza kapták a földjüket, vagy valamilyen más területet, aranykoronájuk arányában. oszt jött megint egy új csapat és ismét területeket vettek el, természetvédelem gyarmatosítása ürügyén...
Azért érdekes, ott ahol mindig is legeltetés volt, ott később miért lehet baj. Hortobágyon is bebizonyosodott, hogy az ősi legeltetés kell az adott fauna szimbiózisának megőrzése érdekében. De a kamilla az védett!!!!! és így hiába szedték azóta, hogy a Hortobágy helyén lévő hatalmas kocsányos tölgyest kivágták és puszta lett, most tilos. Hmm érdekes minden esetre.
Igaz a veréb is madár...
Na várom a válaszodat (más is) kedves barátom, oszt osztok ismét új lapokat, már hogy jó barátosném topikját pörgessük egy kicsit:)
szí karvaly

A hozzászólás:
szega Creative Commons License 2002-10-08 13:39:20 465
Üdv KARVALY!
Lassan a mi társalgónkká válik a topic... a többiektől elnézést kérek!
Értem az álláspontodat, de asszem nem tudjuk egymást meggyőzni. Persze nem is kell, mert én nem vagyok döntési pozícióban, úgyhogy a KTM-vonal kissé sántít... :))
Az Egyesület önszabályozó tevékenysége egyértelmű, de én nem vetnék követ a döntéshozókra, amiért nem merik "szabadjára engedni a lovakat". Ez lehet megalapozatlan félelem, óvatosság, bizalmatlanság. Mindenki annak nevezi, aminek akarja.
Amúgy a túlszabályozásra szerintem jobb példa a veszélyes állatokról szóló rendelet (már említettem), aminek értelmében szinte senki nem tarthat manapság pl. óriáskígyókat, pláne mérgeskígyót. Hangsúlyozom, nincs érdekképviseleti szerv, nincs vizsga, csak egy drákói rendelet, ami az illegalitásba küld szinte mindenkit. Ehhez képest mondom én, hogy a solymászok jobb helyzetben vannak, mivel pl. van egy követelményrendszer. Bár Téged ez nem vigasztal, mondhatod, hogy a terraristák miért voltak évtizedeken át balf@szok?
A nem védett-védett állatokkal kapcsolatos bánásmód: Tudod, ha rajtam múlna, az állattartók 50%-ától elszedném a jószágát. Hihetetlen, hogy sokszor milyen taplók az emberek, de az állatvédelmi törvény betartatása az önkormányzatok részéről elég gyenge lábakon áll, de ezt talán nem lehet felróni nekik. A védett állatok tartását lehet valamilyen szinten szabályozni és számonkérni, egyszerűen azért, mert kevesebben vannak... :(((
Előzmény:
KARVALY Creative Commons License 2002-10-07 08:26:31 464
Drága "KTM-es" barátom:D
:) a "felhígulási" sznindróma, megint egyfajta állandóan visszatérő hivatali vessző paripa, ami igen gyönge gebe:)
Igen nagyon minimális teret biztosít nekünk a törvénykezés, a korábbiakkal szemben, nem csak a vadász és tenyészmadarainkat csökkentették le drasztikusan, hanem a solymászatra használható fajokat is. Ha annyira védik a hazai fanuát és keveredését, akkor miért nem lehet a külhoni fauna, zárttéréből sorozatgyártás során kikerült fiókkákkal vadásznunk? A hazai fauna keveredést, ne hozd elő, mert ez szakmailag teljesen megalapozatlan, és csak üres frázisok.
Fehigulásról. Tudod ez sohasem a törvényi szankció, vagy szigor eredménye tartotta kordában, már mint a magyar solymászokat,( de az európaiakat is ide vehetjük). Korábban szankcionálták, hogy csak 50 fő lehet, majd 70 fő. Persze ezt egy jogállamban ugye nonszensz, hogy egy "közérdeket" szolgáló dologtól bárkit is elzárjanak limitált tagsági meghatározással. Több, mint 15 éve már nincsen tagsági korlátorzás, már történelem az az idő, amikor még én jelentkeztem, várva, hogy a 70-es "elitbe", bekerüljek, és akkor még évente max. 5 fő volt a felvehető létszám. Szal azóta nincsen limit. Évente mint egy 80 fő jelentkezik, "hirtelen felindulásból". Ebből általában 2-3 ember válik solymássszá. Tudod, nekünk is van egyfajta szigorú házi rendünk, amit egy többször módosított SZMSZ-ünk, melyet kénytelenek vagyunk a törvények változásával, valamint a solymászat fejlődésével, új irányzatainak megjelenésével Korrigálnunk.
Az egyesület, felszaporodott 110-120 főre, talán 5 év alatt, és ezt a létszámot tartja 10 év óta. Hol volt még akkor a jelzett szígorúbb törvények? nem kedves barátom, a solymászat nem egyszerű állat tartás, hanem elhivatottság, csodálatos terep sport, ami teljes embert kíván úgy, hogy mellette ledolgozza a maga 8-10 órás munkáját és minden mástól elvonva a szabad idejét és pénzét, a madaraira koncentrál. Ez barátom az önszabályozás ereje és nem a törvények! Ez tart minket "kordában" és véd meg a szélsőségektől és általatok állandóan rijogatott "felhigulástól". (csak zárójelben jegyzem meg, hogy kevés az olyan szervezet és hobby lobbi hazánkban, ahol a válások aránya olyan magas volna mint a solymászoknál. Ez nem a mi fenegyerekségünk miatt van, hanem azért, mert kevés nő tudja tollerálni hosszú távon a madár dilinket:)) Tudod nálunk is vannak olyan új tagok, akikről már szinte a felvételüknél lerí, hogy 5 év múlva nem velünk tapossák majd a sarat. Ugye még a szemed előtt van, hogy évente átlagosan 80 fő jelentkezik az egyesületbe... Még sem duzzad a létszám! Persze kívülről minden szép és egyszerű, amikor benne van, rádöbben, hogy ő még sem ezt a szépet akarta, mert rengeteg idővel, pénz ráfordítással, fáradsággal és lemondással jár, ami számára már nincs arányban a kapott széppel. Ő belőlük sohasem lesz az én fogalmaim szerint SOLYMÁSZ, csak olyan sarlatán, amit te is megemlítettél. Ilyen minden állattartónál előfordul. Gondolj csak bele, hogy hobby célra évente hány százezer vörösfülű ékszerteknős vesznek és pusztítanak el hozzánemértésükből adódóan. Persze erre megint mondhatod, hogy nem CITESes, mint a leopárdjaid:)
Számomra nem mentség, hogy védett, vagy nem védett állatot pusztít el valaki csak azért, mert önös célból tetszik neki, és lustaság, hozzánemértés, stb. miatt elpusztulnak az állatai, még ha nem is védettek, és mivel van rá pénze, majd vesz másikat... No ja, ezekkel nem is kell foglalkozni...
Persze ez nálad nem játszik hiszen már évtizednyi távból gondozod kedvenceidet.
Nálunk már akkor elvérzik a belépő, az alatt a két éves próba idő alatt (vagy három, ha az első kettőben nem felelet meg), amit kötelező solymász tanulóként írunk neki elő. Ekkor nagy a lelkesedés, bigbrhaderes mutogatási vágy, stb. Fél éven belül rájön, hogy ő más lovat akart és csá. nekünk és a madaraknak is jó, ha egy életre sikerült elriasztani a delikvenset.
Ebből kiindulva, a liberalizáció már nem is olyan ördöngös. persze tudom, mindenki számára jó és megnyugtató törvény nem létezik, de kompromisszumos igen. Eddig mindig csak mi hajoltunk, mert a felsőbb vezetés "csak"!!! válaszaira, inkorrekt eljárásaira, erősebb kutya b.. alapon elveire nem tudtunk hathatósan előre rukkolni. Miért? mert eleve az elmúlt 20 évben blokkolva volt minden fajta solymászat propagáló tevékenység! Ki ne derüljön, hogy milyenek vagyunk, mert akkor a közvéleményt nem lehet hangzatos dumákkal elkábítani...
Nem üresen puffogok, illetve általad említett vélt sérelmeket hozok elő. bírósági végzéseink vannak, ahol a KTM és ezen belül is néhány vezető törvénytelen, diszkriminatív és súlyos hivatali és beosztásában elkövetett visszaélés és túlkapást degraláltak. Mindezt úgy, hogy az én adófizetésemből, az én illetékkötelezettségemből, tehát az én pénzemen pereskedett ellenem, ellenünk, és nem a saját zsebükből. érted a sebeket? Nem a felhígulási félsz miatt lett így kreálva a törvény, hanem a "csak" miatt:(
Persze, ahogy kezd ebből a 40 éves tapasztalatokkal teli baloldali dologból az ország a világ felé nyitni, így nekünk is nagyobb terünk és esélyünk van arra, hogy szép lassan, vissza folaljuk az "államosított" tulajdonainkat és megillető tiszteletet és törvényeket, ami ma egy Magyar Solymásznak kijár. Én sem látom még a háború végét, de közelebb van, mint ahogy elkezdtük. Tudod, változott az álláspontunk, nyerőbb a dolog, ha az ellenség taktikáját alkalmazzuk viszont:) Mivel ő találta ki, nehezen mondhatja, hogy ez unfrankó:)
A lécek egyre magasabbra kerülnek, ahonnan csak egyszer lehet lezuhanni, de akkor nagyot...
Nekem szárnyaim van, nem tudok akkorát tanyálni...:)
Te is belátod, hogy a hazai védett állatok és a CITES előírások között nincsen harmonizáció. Sok ország pl. ezért is nem lehetett tagállam. Ez mindig egy picit elgondolkoztat...
Hogy a közel jövőben változni fog, mérget vehetsz rá. Ha máskor nem, amikor becsatlakozunk az EUba, bár ez még odébb van. Akkor viszont, már az itteni okostojások sem igen tudnak kapálózni, viszont szépen festeni fogják a bizonyítványukat, ebben bíztos vagyok:) Ehhez nagyon ért a honi politika:)
üdv karvaly
(persze, hogy dili volt a gekkó, nekem is olyan CITES listám van, mint neked:))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!