|
|
 |
Gurg
2002-09-24 11:01:46
|
444
|
"Hasznos tulajdonság, ha a gép diffúzoros, mert a diffúz fény nagyon jó retusőr, sok pici karcot, piszkot ujjlenyomatot legyengít, vagy láthatatlanná tesz, és nagyban javítja a kontarsztos témák nagyíthatósági esélyeit. Ha jól tudom a 3-as Magnifax nem ilyen, a 4-es viszont igen."
ez tényleg hasznos tulajdonság, amit anno fényképész tanuló koromban szerettem is (kevés pozitív retus)
de, azzal, hogy a karcok, porszemek ujjlenyomatok eltűntek, eltűnt velük együtt a tűéles szemcsézettség is, ami egy kondenzorosnál megmaradt (ezt legjobban FF nagyításnál vettem észre...a Leitz ebben különben nagyon jó)
félre ne értsd, nem arról van szó, hogy 30x40-nél nem lehetett élesre állítani, hanem azt, hogy bár a kép éles volt, hiányzott belőle az a szemcseéles-"feeling"
persze most, ha nekiállok egy kisfilet nagyítani, kb. 10 perc az amíg az összes mikroporszemet el nem tüntetem |
|
 |
Képkovács
2002-09-24 09:13:46
|
421
|
"A szürkésfekete átmenet azon a gépen lesz jobb, amelyiknek diffúzabb a fénye."
Korrekció: ez csak pozitív-pozitív nagyításakor igaz (leggyakrabban ezt csinálom ezért ez ugrik be elsőre), negatív nagyításnál mindegy a gép rendszere ebből a szempontból, különbség főleg a csúcsfények rajzában fog jelentkezni kondenzoros és diffúz gép között. |
|
A hozzászólás:
 |
Képkovács
2002-09-24 08:57:50
|
420
|
Nos nagyítógépeknél a legfontosabb szempontok egyike a képmező egyenletes kivilágítottsága, ezt egy kézifénymérő tologatásával is jól ki lehet mérni. Hasznos, ha jó a fényhasznosító képessége is.
Focomat még nem volt a kezemben de Magnifaxom volt régebben, az bár az árához képest a legjobbnak mondható a maga kategóriájában, a képmezeje nem telejesen egyenletes kivilágítottságú, viszont azonos lámpateljesítmény mellett az egyik legjobb fényhasznosító képességű gép.
Hasznos tulajdonság, ha a gép diffúzoros, mert a diffúz fény nagyon jó retusőr, sok pici karcot, piszkot ujjlenyomatot legyengít, vagy láthatatlanná tesz, és nagyban javítja a kontarsztos témák nagyíthatósági esélyeit. Ha jól tudom a 3-as Magnifax nem ilyen, a 4-es viszont igen.
Az igazi képalkotásban főleg a lencse játszik, a nagyítógép dolga, hogy a filmet a lehető leghomogénebb fénnyel világítsa át.
A szürkésfekete átmenet azon a gépen lesz jobb, amelyiknek diffúzabb a fénye. |
|
Előzmény:
 |
Gurg
2002-09-24 00:29:44
|
417
|
mindamellett, hogy vannak apróbb, a technikai különbségekből adódó eltérések, SZVSZ nagy eltérés nem lehet a kettő között első ránézésre...
tűéles szemcséket el lehet érni (persze milyen blendenyílásnál, az már más kérdés)....a tónusgazdagság az, ami részemről megnéztem volna...mi jön ki egy félárnyék fekete-szűrkésfekete átmeneteiből ott és itt...
ezt mondjuk az objektív hozza, nem a váz, amire ráteszik (ez kb. olyan mintha azt néznénk mi rajzol jobban, egy M6-os váz vagy egy F3-váz...)
szóval csak ismételni tudom magam: Magnifax3+Antinewton+Nikkor=győzelem, elérhető áron
Leitz Focomat IIc+Anitnewton+Focotar=győzelem, legenda, nagy szerencsével elérhető kissé borsos áron |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|