|
|
|
|
 |
PETYUS
2002-05-24 10:15:15
|
50
|
| Jól. |
|
A hozzászólás:
 |
azazell0
2002-05-23 21:57:33
|
49
|
köszönöm, ebből sokat tanultam.
vagyis ha egy 50-es optikát pl 50-es közgyűrűre teszek, akkor a 16-os blende valójában (50+50)/3.125 (a 16-os blende átmérője)=32-es lesz. jól számoltam?
|
|
Előzmény:
 |
PETYUS
2002-05-20 15:31:00
|
48
|
A blendeérték a nyílásviszonyt fejezi ki, vagyis az objektív-átmérő és az objektív-negatív távolság hányadosát. A mai korszerű soklencsés optikáknál persze már mindkét érték fiktív, de kimérhető.
A konkrét esetben eltekintettem attól, hogy a helios valójában 58mm-es, a gyorsabb fejszámolás végett 50mm-nek vettem. A 2-es (pontosabban 1:2) blendeérték ezesetben 25mm objektív-átmérőt jelent (ami nem azonos a frontlencse átmérőjével, a frontlencsének ennél nagyobbnak kell lenni több okból kifolyólag). Ha elé teszek egy 1m-es kihuzatot, akkor az objektív-átmérő marad 25mm, az objektív-negatív távolság viszont 1050mm lesz, a kettőnek a hányadosa 1:42.
Fokozza a problémát, hogy a mélységélességi tartomány ilyenkor gyakorlatilag nulla, vagyis csak sík felületek fényképezhetők.
Ez a jelenség figyelhető meg pl. diavetítéskor, amikor az üveg nélküli keretben lévő enyhén hepehupás diát nem lehet úgy kivetíteni, hogy egyszerre legyen éles az egész kép. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|