|
|
|
|
 |
Kis Ádám
2002-03-15 18:46:12
|
21
|
Kedves Tracy!
Amit a szabványokkal kapcsolatban írsz, nem új dolog, a nemzetközi szabványosítási szervezet, az ISO 1947-ben alakult, a magyar írógépszabvány ennél későbbi keletű. A helyzet valóban nem azonos, ma sokkal nagyobb a nemzetközi támogatás a nemzeti nyelvekhez való alkalmazkodáshoz, aminek legjobb bizonyítéka a UNICODE szabvány, amelyik tartalmazza a világ valamennyi írásának számitgépes kódjait (16 biten).
Ami a magyar helyesírás alapelveit illeti, ebből 3, némelyek szerint 4 van, ami sok. Ezek az elvek néha ellentmondanak egymásnak, így a fonetikus írás elvét a hagyományos, illetve a szóelemző írásmód egyaránt keresztbeverik. Ezek valószínűleg nem is annyira szabályozó elvek, mint a status quo leírásai (nem is beszélve a 4. elvről, az egyszerűsítésről).
Ami a betűejtést illeti - hát ez nem helyesírási, hanem helyesejtési kérdés, viszont ez a két dolog a szabályozásban keveredik.
Kis Ádám |
|
A hozzászólás:
 |
tracy
2002-03-15 17:59:14
|
20
|
| Tényleg? Én azt hittem, hogy ott fontos alapelv a kiejtéskövető írás... Ezt olyan jól belesúlykolják az emberbe, hogy néha az, aki nagyon igyekszik helyesen beszélni, ezt az alapelvet annyira komolyan veszi, hogy ott is betű szerint ejti a szavakat, ahol nem kéne. Pl. "látja", ezt tj-vel mondja... (különösen Kádár elvtárs volt ebben nagy mester:)) |
|
Előzmény:
 |
rumci
2002-03-14 21:13:30
|
19
|
| Annyira nem hülyeség, ami eszedbe jutott, hogy a mai magyar helyesírás legfőbb atyja, Fábián Pál professor emeritus épp így (tehát angol-francia mintára) képzeli a magyar helyesírás jövőjét, már az 1984-es szabályzatot ennek szellemében készítették. |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|