Keresés

Részletes keresés

PETYUS Creative Commons License 2002-03-07 13:30:19 11
>... 4/300-as objektívvel portrézik kisfilmre...

Én 4/200-assal próbáltam, nagyon jó.
Apró állatok (lepke, szöcske, darázs stb.) fényképezésére kiváló, ha mögérakom az egész közgy?r?sorozatot.
Állvánnyal vagy úgy használható, ha az objektíven van a felfogatási pont (az enyémen ilyen nincs), vagy kell hozzá egy spéci állványadapter. Egyszer barkácsoltam egy ilyet, amivel geodéziai m?szerállványra lehetett felfogatni sokféle fényképez?gépet. De sajnos bólogató tengely nem volt rajta, így csak közel vízszintesen lehetett vele fényképezni.

A hozzászólás:
Venyerin Creative Commons License 2002-03-07 12:39:04 10
A "nagytelés" makrózás egy érdekes műfaj. Van előnye is, hátránya is jócskán.
- A háttér kisebb része van a képen, amitől sokszor könnyebb homogén hátteret csinálni vele.
- A nagy gyújtótáv miatt gyakorlatilag nincs perspektíva.
- Azonos leképezés mellett nagyobb a tárgytávolság, ami néha jó, néha nem. Szűk helyen vagy sűrű növényzetben pl. hátrány, állatoknál előny.
- 1:1 és vidéke gyakorlatilag elérhetetlen, már 1:2-es leképezéshez is telekonverter és közgyűrű kombinációja ajánlott.
- Állvány és állványfej irányában igen sokat követel...

Szerintem egyáltalán nem véletlen a 90-105mm közötti makroobjektívek hatalmas tömege: ezekkel általában azért jóval egyszerűbb az élet. Persze ha valakinek spéci kell, annak spéci kell. Ismerek olyan fotóst, aki 4/300-as objektívvel portrézik kisfilmre...

Előzmény:
Mattila Creative Commons License 2002-03-06 22:55:45 8
Aki már próbálta mindkettőt, attól kérdezem, hogy milyen lényeges különbség van a "sima" makro objektív használata és a hosszú tele plussz közgyűrű használata között. (Tételezzük fel, hogy mindkettő közel profi minőségű lencse; pl. a Tamron SP AF 90mm/2.8 1:1 Macro és egy 300/2.8-as gyári fix profi tele közgyűrűsorral, esetleg kétszerezővel.) Mélységélesség, fényerő, tárgytávolság, rajzolat, brillancia, vignetta, illetve bármi egyéb szempontból érdekelne a dolog. Előre is kösz.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!