|
|
|
|
 |
LvT
2002-01-22 12:29:40
|
121
|
Kedves Sajka!
Az alánok-jászok-oszétek magyar neveit egy alán-magyar rokonság tárgyában tett beírásom nyomán gyűjtöttem össze. A te felvetésedet ott -- elsősorban Friedrich Müller alapján -- mint valós etimológiát írtam le. Utólag bővítve a forrásaimat, a dolog már nem olyan meggyőző, mivel:
Az Ázsia nevet már Homérosz is használta, a kis-ázsiai Lüdia egy részét értve alatta. Ezen túl a rómaiai i.e. 133-ban szervezték először Pergamon területeit, majd egész Kis-Ázsiát Asia néven provinciává. Ennél fogva a név nem jöhet az alánoktól, akik jóval ezután jelentek meg az i.sz. III. sz-ban. A nevet újabban inkább az ókori kis-ázsiai Assuva állam nevéből származtatják.
Azonban a név elterjedésében és kiterjedésében (1. az ókroban inkább a Lüdia megnevezés jelölte Kis-Ázsiát; 2. az Ázsia név is eredetileg csak Kis-Ázsiát jelentette) lehet, hogy szerepe volt a névazonosságnak az alán törzsek területeit jelölő "másik" Asiaval.
Ilyen egymástól független homoním névadás többször is előfordult a történelem során: Ibérián mi elsősorban az Ibériai-félszigetet (Spanyolosrzsáot és Portugáliát) értjük, Albánián pedig a balkán álamot; de Ibéria és Albánia megtalálható a Kaukázusban is. De ezeknél a nagy távolság miatt nehéz a két nevet összemosni. |
|
A hozzászólás:
 |
Sajka
2002-01-22 00:37:54
|
120
|
...több szarmata törzs elnevezése volt (vö. Asaioi, Asioi, Asiani), így az európai alánoké és a jászoké is. A megnevezést átvette a Kaukázusba települt alán-jász csoportokra a grúz is,
Asaioi, Asioi, Asiani - Ázsia, ázsiai... Csak nem?!
Áá, túl szép lenne... :-) |
|
Előzmény:
 |
LvT
2002-01-21 12:14:43
|
119
|
Varsány: A honfoglaló magyarokkal érkezett alán törzs neve, de használatos volt az alán nép megnevezésére is: 1075: "qui vosciani dicuntur". Eredetileg *vosján-nak hangzott, amely a korabeli alán asián önelnevezés átvétele ( > (v)osján > (v)ossán > varsány ~ orsán). A XIII. sz-ban Magyarországra települő jász népességet ugyanennek az *ás megnevezésnek egy másik változatán ismerjük. A név eredete az óiráni ásu 'gyors' melléknévből képzett ásva népnév, amely több szarmata törzs elnevezése volt (vö. Asaioi, Asioi, Asiani), így az európai alánoké és a jászoké is. A megnevezést átvette a Kaukázusba települt alán-jász csoportokra a grúz is, ahol hangátvetéssel ovsz(eti) alakot kapott. Ebből vette át az orosz az oszét népnevet. Az oszétoknak önmagukra nincs közös elnevezésük, törzsi neveket használnak (pl. digor, iron): ők aszi, asziag elnevezés alatt a szomszédos török népek egyikét (a karacsájt) értik.
A helynevekben a Varsányon kívül az alánok más megnevezései is fennmaradtak, pl. Orzsán(-patak) (v- protézis nélküli névváltozat), Osgyán (az osján-ból, szemény név is), Oszlár (a török os+lar 'alán+ok' átvétele), (Tisza)eszlár (az Oszlár változata). |
|
|
Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!
|