Keresés

Részletes keresés

X polgártárs Creative Commons License 2001-08-22 17:05:22 31
na a sajnálatot +értem. szép életképek ezek, viszont a '70-es évek nyugatja szinte mindenkinek kimaradt.
most viszont nem túl nagy +erőltetéssel el lehet jutni a nyugati országokba, kvasziszogatás helyett holland kávéházban pöfékelni, vagy tudomisén bikaviadalt látogatni spanyolországban.

az uniformizálódást, bezárkózást osztom, bár találni még sok évvel lemaradt (pozitívnak szánom a jelzőt) helyeket akár itthon, akár a volt.szoc. országokban.

Glück Creative Commons License 2001-08-21 20:42:51 28
Mockbában is...Coke. Pepsi, McDon csak érdekes nézni a ciril bötüs logókat, az árak + maxi szinten...
A hozzászólás:
pancho Creative Commons License 2001-08-21 18:52:15 22
Én is csatlakozom, fiatalnak lenni mindig jó.
Bár én kicsit sajnálom a mai fiatalokat, mert nem láthatják már soha a 80-as évekig létezett
Berlint a fallal, és nekünk át lehetett járkálni a nyugati részbe is, míg a kelet-berlinieknek nem, és a 98 fityinges (pfennig) sörre +1 márka korsóbetétet (=7 Ft) kellett fizetni, amit visszaadtak, ha visszavitted a korsót,
Prágát - 2,20 Ft = 1 korona, és 3,60 CSK egy korsó Pilsner Urquell vagy Velkopopovicky Kozel... -,
Moszkvát a kvaszos lajtkocsikkal meg kvaszautomatákkal, az óriási henger alakú, mogyoróba forgatott csokival borított jégkrémekkel (nagyon finomak voltak) és a speciális orosz cukorkákkal, vagy a minden termékbe gyárilag belenyomott árakkal (ma is van még olyan villáskulcsom, amiben benne van, hogy 7 kopejek, vagy feszültségszabályzóm, amiben az 1R15k, azaz 1 rubel 15 kopejka), és láttam olyan boltot, ahol a bolt közepére ki volt borítva kb. egy teherautónyi villás- és csillagkulcs, mindenféle méretben, aztán lehetett válogatni, kinek mi kellett, az ár a nyelében :-)
vagy az akkori bolgár tengerpartot, Burgasz, Várna stb. (azóta is nosztalgiám van azokra a 15 centi körüli kis sülthalakra...), Szlancsev Brjag konyakkal, amiből legalább egy üveggel mindenki hozott az élménymesélés közbeni iszogatáshoz.
Lengyelországot nem említem, ott hogy, hogy nem, de nem jártam, de biztos az is ilyen volt.
Akkor a volt szocialista országok mindegyikének külön saját egyedi hangulata volt (nem csak szerintem, nyugati ismerőseim szerint is), most meg már mindegyik uniformizálódik, tulajdonképpen nem is érdemes elutazni sehova - Moszkva kivételével jártam mindegyik helyen a rendszerváltás óta is -, ma már mindenütt ugyanaz a kokakóla-mekdonácc életérzés van, ugyanazok az ételek és italok és csokoládék és csipszek mosóporok és egyebek mindenütt, a nemzeti jelleg eltűnt.
Persze nyugatra menni az akkori itthoni fizetésekkel elég életképtelen vállalkozás volt (kivéve talán Málta, ami 1988-ban még a magyarhoz hasonló árakkal operált, csak oda meg el kellett valahogy jutni).

Most meg nagyobb a szabadság, lehet menni mindenhova (mínusz Amerika, lásd a vonatkozó topikokat), csak mára meg olyan személytelen lett az egész világ (az ország is, fiatalkoromban rengeteget stopoltam, és sokan csináltuk ezt, ma alig, és azok is elég sokat állnak az út mellett). Kicsit biztonságosabb volt az ország, és ezért nyitottabbak az emberek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!